Zapomeňte na otisky prstů. PalmSecure od Fujitsu skenuje žíly v dlani [CeBIT]

0

Fujitsu loni představilo první prototypy autentizačního systému PalmSecure, který má být bezpečnější než snímače otisků prstů i dostupnější než skenery oční sítnice. Nápad japonského výrobce spočívá ve snímání mapy krevního řečiště v dlani.

Tu má každý člověk jedinečnou a nelze ji tak snadno kopírovat jako otisk prstu. Technologie PalmSecure je určena pro finanční systémy (např. bankomaty), zabezpečení armádních, vládních nebo firemních počítačů. Na letošním CeBITu výrobce ukázal první ultrabook, který má čtečku přímo v těle.

Je umístěná pod klávesnicí a funguje bezkontaktně. Stačí dlaň umístit pět centimetrů nad snímač, autentizace by měla proběhnout do sekundy. Přesnost je na vysoké úrovni. Fujitsu uvádí, že k chybnému rozpoznání oprávněného uživatele dojde jen v jednom z deseti tisíců případů (0,01 %). K přijetí špatného biometrického vzorce dojde v 0,000 08 % případů.

Jednotka PalmSecure Palm Vein Unit vyzařuje paprsky o vlnové délce blízké infračervenému záření, které jsou absorbovány odkysličeným hemoglobinem v krvi proudícím žilami v dlani uživatele. Tento obraz snímá proprietární algoritmus, který ho převádí na digitalizovanou biometrickou šablonu a tu pak porovnává s databází již registrovaných šablon. Pokud je nalezena shoda, je identita ověřena.

 

Kam všude PalmSecure míří:

 • Letecký průmysl: fyzický přístup k letadlům
 • Letiště: řešení pro kontrolu přístupu
 • Automobilový průmysl: zabezpečení proti krádeži, přístup ke službám
 • Banky: výběry z bankomatů, přihlašování k IT infrastruktuře, online bankovnictví
 • Datová centra: zabezpečená infrastruktura, kontrola přístupu
 • Podniky: přihlašování k IT infrastruktuře a unifikované přihlašování, kontrola fyzického přístupu, pracovní doba a docházka
 • Zábavní průmysl: kontrola vstupu do kasin, kontrola vstupu do tělocvičen, kontrola vstupu na výletní lodi
 • Státní instituce: autentizace pacientů, sociální zabezpečení, osobní doklady, daňový režim
 • Průmysl: kontrola fyzického přístupu, pracovní doba a docházka
 • Maloobchod: kontrola a přístup k pokladnám, bezhotovostní platby
 • Cloud: zabezpečený přístup ke cloudu

Ale zpět k ultrabooku Lifebook U904. Nejde o novinku, byl představen už loni na podzim, obsahoval však pouze čtečku otisků prstu. Má 14″ IGZO displej s rozlišením 3200 × 1800 px, procesor Intel Core i5/i7 a v základu se dodává s úložnou jednotkou SSD o kapacitě 16 + 500 GB. Přímo na desce jsou 2 GB RAM, pomocí jednoho modulu lze přidat až 8 GB další paměti.

Ultrabook dále obsahuje dva konektory USB 3.0, HDMI a miniLAN. Samozřejmě nechybí dvoupásmová Wi-Fi 802.11a/b/g/n ani Bluetooth 4.0. Protože jde především o firemní stroj, výrobce nezapomněl ani na dokovací konektor, k němuž lze připojit replikátor portů. Lifebook U904 je tenký pouze 15,5 mm a váží 1,39 kg. Dle výrobce vydrží na jedno nabití až 10 hodin. Základní konfigurace stojí od 40 000 Kč, o kolik více bude stát model se čtečkou PalmSecure, to zatím nevíme.

 

Zdroj: Fujitsu

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. uz druhym rokom nemam doma TV a zistil som, ze mi vobec nechyba. ovela viac casu travim s kamaratmi. jedine, co mi chyba, je sport, ale ten si kuknem v krcme 🙂

  kukol som namatkovo, ze co ponuka to nase voyo a je to zial len odpad z markizy, takze sa ani nedivim, ze pocet predplatitelov klesa…

 2. At to posrane voyo hodi na xbox a klidne si zaplatim… Ale cumet na notebooku, nebo ipadu? Proc to nemaji aplikace na vsechny zarizeni, ktere jsou napijeny na TV? Proc se serou s ipad aplikaci, na ktere bych se v zivote na film/serial nekoukal, kdyz mam telku

 3. Nechápu, když lidi na Voyo nadávají tak proč si ho někteří platí.

  Já osobně bych si voyo nezaplatil, zkusil jsem jen 7 dní zdarma a pak jsem ho odhlásil s tím, že jsem s ním měl ještě problém, asi tak 3 dny před skončením 7 denního zkušebního období jsem se nemohl přihlásit a heslo nešlo obnovit, ukazovalo mi to že účet neexistuje, tak jsem jim napsal a bylo mi sděleno, že účet je v pořádku a je na něm aktivováno 7 denní zkušební období a jest-li souhlasím tak že mi bude zasláno nové uživatelské heslo, ale nestalo se tak, předpokládám, že čekaly, že nechám přejít voyo na plné předplatné a potom mi to zašlou, jenže zaprvé platit jsem ho nechtěl a ani nechci a navíc myslím, že ostatní kteří by si ho možná zaplatily tak by ho určitě nechtěly platit, když se nemohou přihlásit, tak jsem 7 denní zkušební období deaktivoval a tím jsem skončil s voyo a i s celou TV Nova.

  Prostě když něco neuvidím tak je lepší, poprosit třeba někoho z rodiny jest-li má čas a nahrál by mi to na flešku,aspon že ted vyrábí sep-top-boxy s nahráváním na flešku a nemusím platit TV Nova nějaký jejich Voyo.