Je tu žáruvzdorné SSD pro auta nebo černé skříňky. Přežije 30 minut v plameni při 800°C

0

Pro průmyslová použití, vozidla a jiné náročné role existují odolné disky SSD, ale to, co vydrží, má samozřejmě svoje meze. Nyní by se ovšem na trh mělo dostat úložiště, které by mělo zacházet o hodně dál a poskytnout datům ochranu i před požárem – speciální SSD od firmy Innodisk, které má přežít i přímé vystavení plamenům.

Toto úložiště se jmenuje Fire Shield SSD a podle výrobce je inspirováno černými skříňkami letadel. Což je asi také aplikace, kterou by eventuálně mohla podobná zařízení plnit, i když pro avionické použití se asi budou muset nejdřív osvědčit v méně kritickém prostředí, třeba jako černá skříňka automobilů. I v jejich případě (třeba u těch samořídících) totiž může být důležité zjistit důvod nehody, která mohla být způsobena elektronikou a softwarem, takže data z řídícího počítače je třeba při nehodě uchránit třeba i před následným požárem. Ale aplikací, kde je záhodno mít data jištěná tímto způsobem je víc.

Jde o disk s rozhraním SATA, jenž má provedení 3,5″ pevného disku a měl by tedy pasovat do šachet pro tato úložiště. Tato pro SSD nadstandardní („desktopové“ provedení místo 2,5″ „notebookového“ u nich je použito jen velmi výjimečně) velikost je zvolena kvůli potřebě obalit elektroniku uvnitř do silné ochranné vrstvy. Podle specifikací na webu firmy je uvnitř SLC nebo iSLC NAND v kapacitě 8 až 128 GB a disk s ní dosahuje rychlostí sekvenčního čtení a zápisu 520 MB/s, respektive 360 MB/s. Maximální spotřeba je 1,1 W.

Innodisk Fire Shield SSD
Innodisk Fire Shield SSD

Podle Innodisku je pro plášť použito přes dvacet různých materiálů a obal má tři vrstvy, které poskytují tepelnou izolaci – aby se maximálně zpomalil přenos okolního žáru dovnitř. Vnější pouzdro je ze slitiny mědi, která je odolná proti přímému působení plamene. Konektory mají také speciální design chránící disk, protože vodiče v nich by logicky mohly posloužit ohni jako tepelný most dovnitř. Vnější konektor je proto na separátním PCB, které je napojeno jen tenkým plochým fóliovým kabelem. Firma uvádí, že má na design obalu patentovou přihlášku v USA. Ohnivzdornost by měla odpovídat standardu IEC 62625-2:2016 code FB a zároveň mají být splněny i další standardy v ochraně proti otřesům, nárazu a deformaci tlakem.

Při testování údajně Fire Shield SSD potvrdilo schopnost přežít déle než 30minutové vystavení teplotě 800°C v přímém plameni (na oficiálním videu můžete vidět, že ho naplno vystavili hořáku autogenu), po čemž kontrola potvrdila stoprocentní neporušenost dat na disku. Obal pochopitelně takovéto podmínky nepřečká permanentně, pro získání neporušených dat je potřeba požár pokud možno co nejrychleji uhasit. Disk není po katastrofě možné rovnou znovu použít. Jeho smyslem je ochránit samotné čipy uvnitř, které se pak vypájí a přečtou samostatně, jak můžete vidět na videu.

Disk by již měl být dostupný (na běžném trhu ho asi nenajdete, ale vypadá to, že ostatní průmyslová SSD Innodisku mají v ČR distribuci, takže Fire Shield SSD by se u ní mohlo dát objednat).

Je tu žáruvzdorné SSD pro auta nebo černé skříňky. Přežije 30 minut v plameni při 800°C
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 2 hlasů