Zastaralé počítače jsou pro podniky přítěží. Kupujte nové, agituje zoufalý Intel

0

Obchodní model Intelu je z velké části založen na plánovaném morálním zastarávání. Tento princip firma neúprosně aplikuje i na vlastní zaměstnance: Justin Rattner musel nedávno opustit post technologického ředitele firmy, neboť v 65 letech je už na vykonávání funkce příliš zastaralý. Zatímco průměrná délka dožití příliš nevzrůstá, zastarávání výpočetní techniky se v posledních letech zpomalilo. Zákazníci už necítí tíživou potřebu kupovat nové počítače každé dva až tři roky. Marketing Intelu tedy přechází do ofenzivy se šokující zprávou: šetření se prý podnikatelům nevyplatí!

Procesory Intel

Společnost Techaisle na objednávku Intelu provedla dotazníkové šetření mezi 736 malými podniky (do 99 zaměstnanců) v Brazílii, Číně, Německu, Indii, Rusku a Spojených státech amerických. Právě malé podniky totiž nejčastěji (ve 36 % případů) provozují kancelářská PC starší čtyř let, pět procent firem pak vlastní i „veterány“ starší pěti let.

Podle Intelem zaplacené studie ale tyto stroje častěji vyžadují opravy, údržbu a řešení bezpečnostních problémů (s 1,5× vyšší četností oproti počítačům mladším čtyř let). To prý ročně obere zaměstnance o 21 hodin času, který by s modernějším strojem mohli využít produktivně. Za opravy a údržbu počítače mladšího čtyř let prý malé podniky ročně vynaloží průměrně 324 dolarů (necelých 6100 Kč), u strojů nad čtyřletou hranicí je to ale o 30 % více, $427 (8050 Kč). Není to nějak moc? Staré počítače prý představují i bezpečnostní riziko, tím spíš když Microsoft příští rok přestane vydávat bezpečnostní aktualizace pro systém Windows XP, který stále používá 35 % malých podniků.

 

Abych jen nehanil, je bohužel pravda, že u řady aplikací nároky na výkon časem vzrůstají a starší počítače se proto jeví jako dýchavičnější. Také staré notebooky se možná vyplatí vyměnit, novější stroje jsou lehčí, v provozu na akumulátor vydrží déle a mají lepší bezpečnostní funkce pro případ odcizení. Že ale počítač starší čtyř let stojí na opravách a ztracené produktivitě o celých $562 (10 600 Kč) více než novější stroj? Na to Intelu odmítám skočit.

Zdroj: Intel

Ohodnoťte tento článek!