Zázračný videoformát H.265 schválen ITU. Videa budou o polovinu menší

0

Tajemství zkratek

Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) schválila finální podobu nového standardu H.265. Jde o pokračovatele H.264, v němž je uloženo 80 % online videa. Ten je v současnosti nejdůležitějším formátem ve spotřební elektronice i na počítačích.

Označení ITU Označení ISO/IEC Neformální označení
ITU-T H.264 ISO/IEC 14496-10 MPEG-4 Part 10 AVC
ITU-T H.265 ISO/IEC 23008-2 MPEG-H Part 2 HEVC

H.265 přinese nové funkce a podporu rozlišení až 8K (8192 × 4320 px). Co je možná podstatnější, díky pokročilejším kompresním algoritmům umožní kódovat video o stejné kvalitě jako H.264, ale při 50% datovém toku. Soubory tak mohou mít jen polovinu velikosti. Na H.265 společně pracovaly skupiny MPEG (Moving Picture Experts Group, součást ISO/IEC) a VCEG (Video Coding Experts Group, součást ITU).

Díky schválení prvního návrhu se už H.265 může dostat do komerčního prostředí. Samotný formát ještě projde revizemi, ale výrobci softwaru a hardwaru už s ním mohou pracovat a přinést do koncových produktů. V budoucnu se H.265 naučí pracovat s 12b videem, vzorkováním 4:2:2 a 4:4:4 nebo stereoskopickým 3D.

Aktuální ale budou tři profily H.265. Základní Main je náhražkou H.264, Main 10 umí pracovat s 10b barevnou hloubkou a Main Still Picture slouží ke kompresi statických obrázků a je efektivnější než JPEG.

Nasazení H.265

Kolegové z diit.cz označují schválení nového standardu jako zprávu roku. Já bych se v lednu s podobným verdiktem ještě krotil. Faktem ale je, že H.265 je důležitým vkladem do příštích let. Šetřit místem se musí pořád. YouTube stále roste, takže se poloviční velikost bude opravdu hodit. Na flashovou paměť kamery nebo mobilu se vám také vejde více videa. A při streamování skrz mobilní síť operátora budeme za úspory datového toku rádi.

Jenže schválení je pouze prvním krokem. Teď je třeba, aby výrobci softwaru a hardwaru začali připravovat dekodéry a enkodéry (nebo obojí – kodeky), které se budou používat v editorech a přehráváčích. Až pak se H.265 může dostat mezi lidi.

ITU ve zprávě dodává, že společnosti jako Ateme, Broadcom, Cyberlink, Ericsson, Fraunhofer HHI, Mitsubishi, NHK, NTT Docomo nebo Qualcomm už ukázaly H.265 v praxi. Na loňském únorovém veletrhu MWC Qualcomm srovnával přehrávání H.264 se svým nástupcem na tabletu s čipsetem Snapdragon S4. Ericsson už pak za několik měsíců odhalil první enkodér H.265. Další firmy už na podpoře H.265 pracovaly také ve fázích jeho návrhu, aby po schválení finálních specifikací jen výsledek doladili.

Podle Cisca bude v roce 2012 video tvořit 55 % veškerého internetového provozu a každý měsíc lidé zhlédnou asi 6 milionů let videa

Formát H.264 si prošel obdobným kolečkem. První návrh byl schválen v roce 2003. Ale trvalo dalších pět let, než se výrazněji rozšířil. Osobně si nemyslím, že u H.265 bude tento proces rychlejší, protože H.264 už je i tak dobrý a úsporný. O úspěchu H.265 budeme moci mluvit, až si jej osvojí internetové služby, spotřební elektronika včetně chytrých telefonů a tabletů, televize –  a co si budeme namlouvat – i pirátská scéna. Ta bude netrpělivě očekávat nový enkodér „x265“.

Zajímavé také bude, jak se k H.265 postaví Google. Jím koupený a otevřený formát VP8 už získal podporu v Androidu a počítá se s ním i na YouTube, ale všichni ostatní jej prakticky ignorují. Před masovým nástupem H.265 tak může Google získat prostor pro další generaci VP9, která také slibuje úsporu místa při stejné kvalitě.

 

Zdroj: ITU

Zázračný videoformát H.265 schválen ITU. Videa budou o polovinu menší

Ohodnoťte tento článek!