Zboxy Nano od Zotacu dostávají 14nm procesory Broadwell. Nabízí dvě síťovky

0

Ačkoliv má Zbox v oboru minipočítačů či barebonů delší tradici, s aktuální generací procesorů od Intelu – tedy 14nm čipy Broadwell v mobilní BGA verzi – ho předběhli „zelenější“ konkurenti včetně Intelu s NUCy nebo třeba Gigabyte s řadou Brix. Nicméně nyní už má hotovo i Zotac a přidal CPU Broadwell i do své nabídky barebonů Zbox. Přesněji řečeno do řady Zbox Nano, která je rozměrově obdobná se zmíněnými krabičkami od konkurentů.

Zatím se jedná o dva modely, Zbox MI542 nanoZbox MI522 nano, obojí v šasi s rozměry 12,7 × 12,7 × 4,5 cm. Lišit by se měly jen použitým procesorem. První z nich má dvoujádro s turbem Core i5-5200U (2,2–2,7 GHz), druhý bezturbové dvoujádro Core i3-5010U (2,1 GHz). V obou případech jsou zvoleny čipy s běžnou grafikou HD 5500, nikoliv se silnější verzí HD 6000, jež má 48 EU. Čipy jsou v obou případech chlazené aktivně, jelikož mají TDP 15 W. Počítač má také přípravu pro upevnění na monitor, VESA držák je přiložen.

Zotac Zbox MI542 nano
Zotac Zbox MI542 nano

Oba počítače jsou jak je běžné v provedení barebone bez RAM a disku, i když Zotac nabízí také zkompletované varianty označené Plus, v nichž dostanete 500GB pevný disk a 4 GB paměti. Operační paměť DDR3L 1600 MHz lze osadit do dvou slotů SO-DIMM (maximum je 16 GB), pro úložiště pak krabička má 2,5″ pozici na SATA disk nebo SSD. Kromě toho je k dispozici ještě čtečka karet SD plné velikosti. Tu je třeba ocenit, jelikož konkurenční mini PC na bázi Intelu ji většinou nemají.

 

 

Dvakrát Ethernet

Co se portů týče, nevymykají se tyto modely nijak ze standardní výbavy dřívějších Zboxů Nano. Pro výstup na obrazovku lze použít HDMI 1.4a nebo DisplayPort 1.2 (s kterým lze naplno připojit 4K obrazovky). K dispozici je také čtvero USB 3.0 a jedno USB 2.0, analogový/digitální výstup audia (vepředu je ale i mikrofoní vstup) a rovnou dvě gigabitové síťovky Ethernet. Uvnitř je jako obvykle i bezdrátový modul s Bluetoothem 4.0 a dvoupásmovou Wi-Fi 802.11ac.

Tisková zpráva Zotacu neuvádí, kdy by se měly tyto krabičky dostat do prodeje. Ani vyhledávače cen je zatím neregistrují, a to ani u nás, ani v eurozóně.

Zdroje: Zotac (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Aušusy jsou kus od kusu. Kvalita HW jak kdy. Čipsety jsou většinou trochu lepší od Broadcomu (někdo se jim zase vyhýbá a radši má Atheros, ale pořád lepší jak Tenda s Ralink chipsety). Pokrytí signálem spíš takové průměrné. Prostě nic moc.

    Z hlediska nastavení to je bída. Skoro nic tam nejde nastavit dokud se tam nenahraje DD-WRT nebo jiný alternativní firmware. Zlatý Mikrotik a zlaté Cisco.

  2. no s tím intelem to taky není úplně všechno zlatý, už jsem taky řešil spousty problémů.. 🙂

    Ohledně toho Cisca – podle mě je to prostě příliš drahé na to, že to je bez WLC jen “normální” AP, takže Cisco padá IMHO do úvahy až právě pro takové divočiny, kde je WLC víceméně předpoklad.

    ad unifi: tam je problém to, že to musí běžet na nějakém PC (což je výhoda), ale musí to být Windows (nevýhoda). Kdyby to jelo bez nějakých cavyků (wine) i na Linuxu, bylo by to skvělé řešení. Takto mi přijde ve většině případů stabilnější použít HW WLC.