Zcela tiché herní PC. Asus předváděl plně pasivní sestavu s APU Trinity

0

Tento týden poslalo konečně AMD na trh novou platformu FM2 a s ní i desktopová APU Trinity. V recenzích jsou zatím vidět jen odemčená čtyřjádra s TDP 100 W, součástí nabídky budou ale i úspornější 65W verze. Schopnosti těchto kousků se ve spolupráci s AMD rozhodl demonstrovat Asus, který je ukázal v (skoro) herní sestavě, vyznačující se absolutně tichým provozem. Není v ní totiž jediný pohybující se komponent.

Demonstrace byla k vidění v Japonsku, u příležitosti zahájení prodeje Trinity ve čtvrti Akihabara (která je čímsi jako nákupním centrem nejen mangy a anime, ale také elektroniky a počítačů). Použit byl procesor A10-5700 (zdroj u něj uvádí příponu K, což je však asi chyba). Ve srovnání s modelem A10-5800K má tento čip pro dosažení 65W TDP procesorovou část podtaktovánu o 400 MHz na 3,4 GHz (turbo frekvence je pak snížena na 4,0 GHz). Integrovaná grafika Radeon 7660D běží jen na 760 místo 800 MHz, má však zachován plný počet stream procesorů. APU pak bylo osazeno v základní desce Asus F2A85-M Pro. Prezentace desek Asus byla ostatně asi důvodem celého představení.

Čistě pasivní řešení je umožněno použitím hliníkové skříně Streacom FC5 OD, určené zejména pro HTPC. Ta zároveň slouží k chlazení procesoru. Teplo je totiž z kontaktního bloku čtveřicí heatpipe odváděno přímo do masivní bočnice. Důsledkem toho tak vlastně jako pasiv slouží celá konstrukce (dohromady vážící 5 kg) a odpadní teplo je vyváděno ven bez nutnosti ventilace. Tu totiž neposkytuje ani zdroj: místo něj je napájení řešeno pomocí PicoPSU a notebookového adaptéru (který se samozřejmě nachází mimo skříň).

Pasivní PC založené na APU A10-5700Pasivní PC založené na APU A10-5700Pasivní PC založené na APU A10-5700

Ticho nekazí ani pevný disk, který je logicky nahrazen úložištěm SSD. Jediným hříšníkem by tak byla optická mechanika (v předváděné sestavě chybějící), u které se rotujícím komponentům nelze vyhnout. Naštěstí ale nemusí být v provozu neustále. V běžném provozu tak neuslyšíte nic, tedy až na zvuky občas vydávané samotnou elektronikou. Ty ale většinou nezachytíte ani z úplné blízkosti.

 

Podobně pasivně chlazené sestavy by vůbec mohly být dobrou příležitostí k uplatnění APU. Do skříně Streacom FC5 OD či podobné byste totiž klasickou grafickou kartu nedostali. V případě použití procesoru Intel by tedy nezbylo než se spokojit s grafikou HD 4000, či v horším případě HD 2500. APU je tedy jedinou možností, jak si u podobného stroje herní grafiku (byť s nižším výkonem) dopřát. Paradoxně je zde prospěšné spojení obou „topných těles“ ve společného pouzdru. Jen kdyby Asus místo podobných předváděček raději takto řešená PC zkusil vyrábět.

Zdroje: FanlessTech, WCCFtech

Zcela tiché herní PC. Asus předváděl plně pasivní sestavu s APU Trinity
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 1 hlas/ů
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto