Zdražení grafických karet kvůli pamětem je tady. Výrobci prý zvedají ceny až o 10 %

44

Před dvěma týdny jsme tu měli nepříjemnou zprávu o tom, že výrobci pamětí nepřímo zdražili paměti GDDR5 (a možná i další typy grafické RAM, o kterých přímo zdroj nemluvil) tím, že kapacity na jejich výrobu překlopili na produkci standardní DDR4 či mobilních pamětí. To hrozilo zdražením grafických karet, jelikož tím u nich stoupla cena vstupních součástek. A toto zdražení údajně už nastává, bohužel dříve, než se doufalo.

Podle webu DigiTimes nyní informace z tchaj-wanského průmyslového prostředí udávají, že velcí výrobci grafických karet přistoupí k navýšení cen již nyní na konci srpna. To by na nás mohlo dopadnout v podobě zdražení o 3–10 %. Ovšem to je asi jen údaj pro ceny účtované samotným výrobcem, takže na konci řetězce v obchodech by asi nárůst mohl být i horší. DigiTimes tato procenta uvádí pro modely GeForce GTX 1080 (byť ta má GDDR5X od Micronu), GTX 1070, GTX 1060 a GTX 1050/1050 Ti, ale postiženy logicky musí být všechny aktuálně vyráběné karty s grafickými pamětmi (zatímco modely používající DDR3 už jsou v problémech dávno). Zdražit tedy musí i Radeony.

Relativní nárůst cen by měl záviset i na tom, kolik RAM je na konkrétní kartě osazeno a jaký podíl nákladů představuje vůči ceně PCB, GPU, chladiče a napájecích komponent (a nezapomeňme ani na nezbytné RGB LED). Například u 3GB GeForce GTX 1060 by se dalo očekávat menší zdražení než u 6GB, podobně u 4GB Radeonů RX 570/580 proti 8GB. Více postižené by mohly být také lowendové karty (kde GPU stojí relativně málo) osazené 4GB pamětí.

GPU Vega 10 (Zdroj: techPowerUp)
Zda se zdražení týká i pamětí HBM/HBM2, zatím není jasné (Zdroj: techPowerUp)

Zdražení bohužel přichází v době, kdy se situace zrovna začala vyvíjet příznivěji. Podle DigiTimes se krize způsobená těžaři začínala od července trochu umravňovat, poptávka se zklidnila a tím pádem se jak zásoby grafik v distribuci, tak i jejich ceny začínaly stabilizovat. Tím pádem se také karty začaly opět prodávat běžným spotřebitelům, kteří byli na zvýšenou cenu citliví a nákupy odkládali. Nicméně pozitivní trend bude pravděpodobně narušen oním zvýšením cen pamětí, takže hráči asi zase budou nuceni dávat ruce pryč. Na druhou stranu, snížení poptávky by alespoň mohlo fungovat jako určitá brzda zdražovaní – pokud ovšem „výpadek“ nepokryjí opět těžaři, ochotní zaplatit i vyšší cenu.

Stoupající ceny pamětí a také jejich omezená výroba ze strany Samsungu, Hynixu a Micronu bohužel znamenají, že výrobci grafik a GPU nyní nemohou těžební mánii pokrýt prostě tím, že zvednou výrobu, aby všechny zájemce nasytili (což má pro ně samozřejmě i další rizika). Tím by totiž podnítili u pamětí GDDR5 ještě vyšší nedostatek, jejich cena by tržními zákonitostmi stoupla zase výš a tím pádem by musely opět být nafouknuty i ceny karet.

Tato situace opět ukazuje, že z neochoty výrobců DRAM investovat do vyšší kapacity výroby (a zřejmě záměrného udržování vysokých cen) se stal nejen přechodný, ale trvalý problém. Zdá se, že regulace trhu je zatím krátká a tak pravděpodobně zbývá jediná šance na zlepšení: nástup nových výrobců, rodících se v Číně. To se nám sice nemusí líbit z politických důvodů, obav o kvalitu či o to, aby případný cenový dumping nerozvrátil existující ekosystém, ale z čistě ekonomických důvodů asi tato „terapie“ začíná být nezbytná.

Ohodnoťte tento článek!

44 KOMENTÁŘE

  1. Ty ceny grafik jsou strašně smutný. Před třema lety jsem kupoval GTX 770 2GB za cca 8500 Kč. Dneska za ty prachy seženu GTX 1060, která má cca stejně výkonu. Takže cenově se za tři roky výkon neposunul vůbec nikam, tomu říkám pokrok.

  2. Jsem rád, že jsem si koupil svou gtx1080 kterou už víc jak rok používám a je mi s ní skvěle a to jsem na ní vytěžil ještě nějaký to etherum.
    No není to nádhera a všici co věřili AMD funboys mají jen oči pro pláč, protože čekali a čekali a ničeho se nedočkali a mezi tím jim karty zdražily a zbytek vykoupili těžaři. JAHAHAHAHHAA takhle se vám GURU IT pan JAROSLAV CRHA směje, jak jste byli hloupí a ješitní. DOBŘE VÁM TAK!

  3. Je tu ještě hlubší vysvětlení: Investoři se o obory, jež neskýtají jimi očekávané vyšší výnosy, prostě nezajímají, protože si vidí pouze na špičku nosu. V Číně plánují strategicky na 50 let a nějaký roční propad výnosnosti je pro ně pod rozlišovací schopnost. Proto je úvaha o žádoucím efektu čínské produkce na cenu zcela správná.