Zdraží Intel procesory Skylake? První modely už se objevují v cenících obchodů

0

Občas se mluví o tom, že s tím, jak slábne konkurenceschopnost AMD na poli výkonnějších CPU, hrozí, že se ceny procesorů Intel začnou zvyšovat. Pokud vyhlížíte snad již brzký příchod generace Skylake a bojíte se, že by zdražení mohlo přijít už s nimi, mohlo by vás zajímat, že se na webu objevil první – byť ne oficiální – nástřel jejich cen.

Internetové obchody často před vydáním procesorů nové modely zařazují do ceníků předběžně, ačkoliv na ně ještě platí informační embargo a jejich prodej není do oficiálního vydání povolen – navíc v tu chvíli asi ani nejsou na skladech. Je to samozřejmě proto, aby se obchod objevil v médiích, a měl tak zadarmo reklamu. Tento týden tuto taktiku zvolily některé americké a evropské obchody, a do ceníku vložily celkem šest desktopových procesorů Skylake – zdá se, že všechny „mainstreamové“ 65W modely i oba odemčené 95W modely pro taktovače. Naopak 35W modely s písmenkem T zatím nejsou, což možná naznačuje, že by se na trh mohly dostávat pomaleji.

Předobjednávkové ceny shromáždil web CPU-World a můžete je vidět v tabulce. Uvedené procesory lze přiřadit k jejich „konkurentům“ ve stávající rodině Haswell Refresh – například Core i5-6400 je následníkem Core i5-4460, i7-6700K nástupcem i7-4790K a tak podobně. Při tomto porovnání můžete vidět, že modely Skylake mají v těchto předobjednávkách značně vyšší cenu než mají oficiálně Haswelly. Například ono nejlevnější čtyřjádro pro LGA 1151 vyjde o 16 % dráže než v případě platformy LGA 1150, u i7-4790K je rozdíl podobný.

Předobjednávkové ceny procesorů Skylake v obchodech (Zdroj: CPU World)
Předobjednávkové ceny procesorů Skylake v obchodech (Zdroj: CPU World)

Nicméně je také třeba připomenout, že tyto ceny nejsou oficiální. Pokud se podíváme do minulosti, tak v těchto hrách na předobjednávky prodejci vždy nasazovali podstatně vyšší ceny, takže dejme tomu 10–15% zdražení by klidně mohlo být jen a pouze jejich vlastní „vysokohorskou přirážkou“ pro případ, že to někdo nevydrží a zajíce v pytli objedná. Není sice vyloučeno, že určité zdražení neproběhne, pokud ale nastane, pak bude podstatně nižší než to, které vidíme v tabulce. Prozatím se myslím dá učinit závěr, že Intel u Skylake ceny buď nezvýší vůbec, nebo jen mírně, dejme tomu o 5 %.

 

Tyto ceníkové položky jsou také dalším dokladem toho, že uniklá jména modelů jsou reálná. Tím pádem se zvyšuje pravděpodobnost, že jsou reálné také jejich parametry, které už před delší dobou vypustil web BenchLife.info, a které jsme probírali zde.

Vzorek desktopového procesoru Skylake (Zdroj: BenchLife.com)
Vzorek desktopového procesoru Skylake (Zdroj: BenchLife.com)

Zdroj: CPU World

Zdraží Intel procesory Skylake? První modely už se objevují v cenících obchodů

Ohodnoťte tento článek!