Oživeno: Zelené, nebo oranžové dálnice? Mapy.cz možná znovu změní vzhled

8

Seznam v tichosti znovu změnil barvu dálnic. Ponechal jim novou grafiku bez výrazného ohraničení (původně byly vlastně zelenožluté), ale obarvil je zpět do zelena. Seznam nechal na Facebooku hlasovat veřejnost, viz níže, a oranžové dálnice nakonec vyhrály v poměru 1700 ku 1000 hlasů. Přesto jsou dnes opět zelené. Zelený je ovšem i velký městský okruh v Praze, zatímco v jiných městech se okruh (při stejném množství pruhů či rychlosti) za dálnici nepovažuje.

Z map také z několika míst zmizelo čerchované naznačení plánovaných dálnic. Kde je výstavba přeci jen pravděpodobnější, tak tyhle virtuální dálnice při větším přiblížení zůstaly. Mapy.cz na webu nyní vypadají hodně podobně, jako v pondělí představené Windy Maps. Seznam již na tiskové konferenci avizoval, že technologicky budou obě mapy propojené.

screenshot-2017-10-11-22-29-28 screenshot-2017-10-11-22-29-47

Původní novinka z 29. 8. 2017:

V červnu se jejich grafika změnila téměř k nepoznání. Kromě stínování budov a plastičtějšího reliéfu je na pohled největší změnou barva dálnic. Z původní zelené na oranžovou. Přestože oranžová barva lépe odpovídá zvyklostem z autoatlasů a používá ji i Google, některým lidem se změna nelíbila a dali to na sítích hlasitě najevo.

mapycz-redesign-2017-2

Negativních hlasů bylo možná více, protože podle posledního příspěvku Seznamu na jejich facebookové stránce by se mohla vrátit zelená. Tak alespoň působí dotaz do pléna, zda se uživatelům líbí více zelená, nebo oranžová.

screenshot-2017-08-29-01-05-56

Mapy.cz jsou v mnoha ohledech kvalitnější (to platí i pro okolní státy, ne jen pro Česko), než mapy od Googlu, hlavně ve městech a pro turisty. Pro řidiče naopak ještě některé funkce postrádají, přestože navigovat už umí.

Je pravda, že zelená je proti zbytku mapy kontrastnější, nicméně na oranžovou by se Seznamu lépe roubovala vrstva s ukazatelem aktuálního stavu dopravy – pokud by tuto užitečnou funkci někdy třeba zavedl. Je také možné, že nás Seznam jenom škádlí a změna se nechystá, případně zpřístupní pro uživatele obě verze map. Počkejme si.

screenshot-2017-08-29-01-09-46

Hlasování: zatím vede oranžová

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

  1. Hlasovat nebudu, zelena je jasne lepe rozpoznatelna, na prvni pohled je jasne videt. Oranzova vic zapada. Nicmene je to detail. Pokud se bezne vsude v autoatlasech pouziva oranzova, tak je asi logicke pri tom zustat. Pokud oranzovou pouziva hlavne Google, tak rozhodne zelenou. Hlavne se proste neprizpusobovat paskvilu od Google a jit si vlastni cestou. At ziji Mapy.cz, nejlepsi mapa na svete!

  2. Osobně mapy.cz nepoužívám, mj. i právě kvůli debilním barvám, zejména ta zelená u dálnic splývá s mapou zalesnění.

    Graficky nejčistší a nejpřehlednější mapy má dlouhodobě Here, následovaný Googlem (ten má problém v přílišném zvýraznění čísel silnici a ikonách POI. Ale oproti pouťovému Seznamu je to ještě furt dobrý.

    • Co se vzhledu týče, mapy od Seznamu se mi líbí nejvíce, každý má jiné gusto. A co do použitelnosti, Google mapy jsou pro mne to nejhorší, co může být. Záleží asi, k čemu je kdo chce použít (možná na cestování autem jsou dobré), ale když na Googlu nejsou ani všechny silnice ve městech, nejsou zakresleny lesy, dokonce ani důležité body, jako některé autokempy, koupaliště… Taky jsem si všiml, že tvary některých budov na Googlu neodpovídají skutečnosti. O nějaké turistické použitelnosti Google map se nedá mluvit vůbec – tady nemají mapy.cz téměř konkurenci. A turistickou (pěší, cyklistickou) mapu potřebuji nejčastěji. K navigaci autem je mi buřt, zda pod navigací běží mapa Googlu, Here, nebo Seznamu.