Zemřel Bryce Bayer. Digitální fotoaparáty jsou díky němu barevné

1

Ve věku 83 let nás opustil Bryce Bayer. Vědec, který svůj život zasvětil práci ve společnosti Eastman Kodak, jež dala světu plno úžasných fotovynálezů. Bayer se podílel na několika z nich, nejdůležitější a nejznámnější je ovšem barevný filtr, díky kterému nemáme digitální fotky jen černobílé. Filtr byl po něm pojmenován, někdy se setkáte ještě s označením Bayerova maska nebo mozaika.

Digitální obrazové snímače CCD nebo CMOS, které se používají ve skenerech nebo fotoaparátech, jsou totiž jen černobílé, resp. zachycují pouze jasovou složku scény. Abychom dostali přesné barvy, potřebovali bychom trojici snímačů, z nichž jeden by zachycoval červenou, druhý zelenou a třetí modrou složku. To je náročné jak prostorově, tak i finančně. Bayer proto už v roce 1975 navrhl filtr (patent 3 971 065), který propouští světlo jedné vlnové délky a každému pixelu tak přiřadí jednu barvu.

Uspořádání mřížky Bayerovy masky Každý filtr propustí jen jednu barvu Nahoře interpolovaný snímek, dole surová data, která prošla Bayerovou maskou

Filtry jsou uspořádány v mřížce, jak vidíte na obrázku – čtvrtina z nich je modrá, čtvrtina červená a polovina zelená (na ní je okolo nejcitlivější).  Kvůli tomu má ale výsledný obrázek jen třetinové barevné rozlišení, zbytek se musí dopočítat (interpolovat). Je to kompromis, díky kterému mohou být snímače levnější, daní je horší kvalita. Problém řeší vícečipové přístroje, případně pokročilé snímače, jako je Foveon od Sigmy.

Přesto se nápad zrozený v Kodaku používá v drtivé většině dnešních fotografických přístrojů od nejlevnějších webkamer až po profi zrcadlovky. Za to patří panu Bayerovi velký dík.

 

Zdroj: Wikipedia, Imaging Resource

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář