Zemřel otec Unixu a jazyka C, Dennis Ritchie

0

Svět informatiky přišel v nedávné době hned o tři velké průkopníky. Nejdříve Michael Hart, který vytyčil cestu elektronickým knihám, minulý týden Steve Jobs a o víkendu také Dennis Ritchie, spolutvůrce céčka a operačních systémů Multics a Unix.

Dennis MacAlistair Ritchie se narodil 9. září 1941. K počítačům se profesně dostal především v roce 1968, kdy nastoupil do výzkumného centra v Bellových laboratořích. Ale už čtyři roky předtím si při studiu na MIT začal za pomocí Bell Labs a GE tvořit Multics. Slávu si nicméně získal až s Unixem, jež s spolu s Kenem Thompsonem, Brianem Kernighanem, Douglasem McIlroyem a Joem Ossannou vydali v roce 1969. Bez něj by dnešní počítače zřejmě vypadaly úplně jinak.

V stejné době také začal pracovat na jazyku C, který ač byl vyvíjen pro potřeby systému Unix, používal se i pro aplikace. Z céčka později jeho rozšířením vznikl C++, ale částečně z něj vychází i C#, Java a další programovací jazyky.

Dennis Ritchie
Dennis Ritchie (stojící) a Ken Thompson v Bell Labs, zdroj: MichaelThompson

Ritchie zemřel u sebe doma přesně měsíc po svých 70. narozeninách. Smrt oznámil jeho blízký spolupracovník a kamarád Rob Pike, ale podrobnosti nejsou známy.

Zdroj: Wikipedia via +Sundar Pichai

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Vyzkousel jsem preklad z portugalstiny do anglictiny a vysledek byl tragicky. Zhruba 80% prekladu je absolutne mimo a v nekterych pripadech preklad muze byt vylozen i urazlive. No, na poradny preklad si jeste budeme muset holt par let pockat.