Zemřel William Lowe. Muž, který naučil IBM dělat osobní počítače

0

Svět opustil další z technologických matadorů, 19. října zemřel na infarkt William C. Lowe (76). Ten před téměř 35 lety vnuknul IBM nápad, jak konečně dělat osobní počítače. Big Blue se v tomto ohledu nedařilo. Firma slavila úspěchy s firemními mainframy, ale domácím mašinám vládl Apple, ZX Spectrum nebo Commodore.

Lowe proto opustil tradiční postupy IBM, chtěl uvést levný počítač, a to hned. Jedinou cestou bylo poskládání stroje z komponent ostatních výrobců a licencování cizího operačního systému. To bylo v IBM nevídané, protože do té doby si firma hardware i software vyvíjela sama.

Díky Lowově nápadu se mohl vývoj počítače zkrátit na jeden rok. V roce 1980 nechal sestavit pracovní tým a už 12. srpna 1981 přišlo slavné IBM PC (model 5150) a s ním i operační systém DOS. Počítač se prodával za přibližně 1500 dolarů (bez obrazovky), jen v prvním roce si jej koupilo 250 000 lidí.

IBM PC
IBM PC s klávesnicí, monitorem a tiskárnou Epsonu

Díky otevřenému modelu mohl počítač vyrábět kdokoliv. To se zvrtlo o pár let později, kdy vyrostly levnější klony IBM PC, které používaly i vlastní BIOS (to jediné si firma chránila). IBM však nastolilo směr, jehož se počítače drží až dodnes. Pomohlo udělat z Intelu a Microsoftu jedničky svého oboru, dostalo počítače i do domácností.

TIP: IBM PC: 12. srpna 1981 se začala psát historie moderních počítačů

Dnes už IBM osobní počítače nevyrábí (divizi přezvalo čínské Lenovo), ZX Spectra nebo Commodory v obchodech také nenajdete a Apple – jeho počítače už dnes od ostatních klonů IBM PC dělí prakticky jen operační systém. Nebýt Williama Lowa a jeho týmu, možná by dnes počítače a vůbec moderní technologie vypadaly úplně jinak. Za to mu patří náš velký dík.

 

via NYT

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Výhodnost nákupu HD 7000 grafiky díky herním bonusům už je do očí bijící a tak bylo jen otázkou času, kdy bude muset konkurence reagovat. Ta moc na výběr nemá, protože většina současných her vzniká v programu AMD Gaming Evolved, nicméně je tu ještě pár volných titulů.