Zenové APU bude čtyřjádro, integrovaný Radeon má prý mít 704 stream procesorů

0

Koncem roku by AMD mělo uvést první procesory s architekturou Zen, na které by někdy v příštím roce měla navázat APU už také založená na Zenu, údajně kódově označená „Raven Ridge“. Jejich vypuštění by teoreticky mohlo být už někdy za rok touto dobou, takže pomalu začíná být čas na to, aby na veřejnost vytekly nějaké informace. To se teď možná konečně stalo, pohled na tato APU, o nichž doposud nic konkrétního známo nebylo, přináší web Fudzilla.

Fudzilla neuvádí přesně, odkud informace pochází, údajně ale říkají, že připravované APU na bázi Zenu (tedy zřejmě Raven Ridge) má být opět čtyřjádrové, po procesorové stránce tedy půjde o polovinu CPU Summit Ridge. Nicméně pokud bude aktivní HT, bude procesor mít osm vláken (jako Core i7 u Intelu). Grafická část má údajně obsahovat „až 11 CU“ a být založena na architektuře Polaris. Tento počet by znamenal 704 stream procesorů a pravděpodobně jde o nejvyšší konfiguraci (Fudzilla to ale úplně určitě netvrdí, jen konstatuje, že jde o nejzajímavější z chystaných modelů). Další verze čipu se nepochybně budou prodávat s částí deaktivovanou.

Procesor AMD Summit Ridge, zhruba 1331 pinů pouzdra AM4 (Zdroj: Jagat Reviews)
Procesor AMD v pouzdře AM4 (Zdroj: Jagat Reviews)

Podle Fudzilly by také APU mělo konečně a po dlouhé době mít L3 cache – o kapacitě 8 MB. To by teoreticky mohlo pomoci i integrovanému GPU, ale nevíme, zda do ní bude mít dobře použitelný přístup. L2 cache jader CPU je údajně 512 KB a je soukromá pro každé jádro. Fudzilla neuvádí, že by čip měl k dispozici nějakou formu pokročilé integrované paměti jako je eDRAM nebo HBM, což asi znamená, že o takové konfiguraci zatím žádné zprávy nejsou a ani v generaci Raven Ridge nakonec nebude (nejspíš kvůli k výrobním nákladům).

 

Paměti DDR4-3200, o HBM žádná zmínka

Grafickému výkonu, který je u integrovaných grafik AMD brzděn hlavně propustností pamětí, by ale měl prospět nový řadič DDR4. Dle Fudzilly bude APU již umět paměti až na efektivní frekvenci 3200 MHz, což mu dá o 50 % vyšší hrubou propustnost, než má k dispozici Carrizo a Bristol Ridge. Tedy za předpokladu, že je řadič stále dvoukanálový, což je téměř jisté, jelikož toto APU má vedle BGA verze pro notebooky a trh embedded pasovat do dvoukanálového socketu AM4.

Efektivní výkon paměťového subsystému by ale mohla ještě podpořit ona L3 cache a zlepšená delta komprese, která by snad mohla být převzata z GPU Polaris 10/11. Paměti mají jinak podporovat ECC, teprve ale uvidíme, zda bude tato možnost zpřístupněna i na platformě AM4, jako v minulosti na AM3+.

Počítač s deska HP platformy AMD AM4 (Zdroj: Baidu)
Procesory platformy AMD AM4 (Bristol Ridge, Zdroj: Baidu)

 

Podle Fudzilly se desktopová verze tohoto APU má vyrábět s TDP buď 65, nebo 45 W. To je trochu zvláštní, jelikož Bristol Ridge má být v kategoriích 35 a 65 W. Nicméně socket AM4 beztak počítá i s 95W Summit Ridge, takže změna TDP u nejúspornější třídy asi není takový problém. Embedded verze údajně mají mít TDP od 12 až do 45 W, zde se ale asi bavíme o mobilní verze čipu, pravděpodobně v pouzdru BGA.

Fudzilla uvádí, že čip má nabízet akceleraci přehrávání video formátu HEVC v 10bitovém profilu a rovněž VP9 (zda již plně hardwarovou, či hybridní, není jasné), a také výstup DisplayPort 1.3/1.4. Raven Ridge by tedy mělo být schopné na monitorech podporovat rozlišení 5K. Výstupy jsou prý možné až čtyři, což ale asi v praxi budou využívat jen embedded desky.

 

Kdy by se tyto procesory měly dostat na trh, bohužel stále zůstává bez bližšího určení (ostatně, i u Bristol Ridge to zatím není jasné a mají je zatím jen velcí OEM výrobci). Fudzilla uvádí toliko, že by vypuštění mělo nastat někdy v příštím roce, což nám moc nepomáhá. Očekával bych ale, že pokud by mělo uvedení proběhnout někdo kolem poloviny roku 2017, pak bychom se to asi měli dozvědět do konce letoška.

Zdroj: Fudzilla

Zenové APU bude čtyřjádro, integrovaný Radeon má prý mít 704 stream procesorů

Ohodnoťte tento článek!