Ať žije vkusný design. Apacer má NVMe SSD ve tvaru samopalu pro hráče drsňáky

15
Apacer PT920 Commando

Možná se vám taky občas zdá, že po stránce vzhledu a designu to dnešní hardware dotáhl do poněkud úpadkové epochy. Různé rozeklané tvary skříní a plastových krytů spolu s různými agresivními barvami jako poslední trend doplnilo všudypřítomné osvětlení RGB diodami, pro což se vžil pejorativní příměr ke kolotočům. Ovšem pro ty, kterým ještě stále počítače nepřipadají dost cool, to teď mámě něco, co teprve přidá sestavě správný šmrnc.

Firma Apacer, které dlouhá léta působí jako výrobce pamětí a v této dekádě také jako výrobce SSD, přinesla na trh nový výkonný model NVMe disku s rozhraním PCI Express, označený PT920 Commando. A toto SSD oživilo „zbrojní“ styl, který se před určitou dobou objevil na základních deskách a přinesl takové bizarní pamětihodnosti, jako pasivy ve tvaru pistole nebo zásobníku (a pokud se nepletu, pro náročné existovala dokonce deska imitující hlavně rotačního kulometu). SSD PT920 Commando má provedení karty do slotu PCI Express 3.0 ×4, její PCB je ale schováno v krytu, jenž je vytvarován podle těla útočné pušky (populárně řečeno samopalu) M16 i s charakteristickým madlem.

Mít tuto samostatně nefunkční část pušky zastrčenou uvnitř skříně ve slotu PCI Express a s pomyslnou hlavní mířící dovnitř někam na koš s disky sice nedává moc smysl, mezi hravější – asi hlavně mužskou – klientelou se asi ale najdou tací, které podobná estetika osloví. Držadlo by dokonce mohlo být praktické při vyjímání SSD z desky. Podle Apaceru má celá paráda svou praktickou funkci – má sloužit jako pasivní chladič pro NVMe modul uvnitř. Také ale zvětšuje výšku – PCB je sice zdá se nízkoprofilové, ale celá karta nikoliv.

Pokud jde o vnitřnosti tohoto úložiště, víme, že se Apacer PT920 Commando bude prodávat v kapacitě 240 a 480 GB a s rozhraním PCI Express 3.0 ×4, jak již bylo řečeno. Apacer bohužel neuvádí, na jakém řadiči a s jakou přesně NAND je disk zkonstruován (až na to, že jde o MLC, což je dobrá zpráva), ale uvádí parametry výkonu. Disk má umožňovat sekvenční čtení rychlostí až 2500 MB/s a zápis 1350 MB/s u 480GB verze (240GB model uvádí jen 850 MB/s). V náhodném přístupu má výkon zápisu být 175 000 IOPS pro větší a 160 000 IOPS pro menší model, náhodné čtení z nějakého důvodu specifikováno není.

Parametry sice stoprocentně nesedí, ale očekával bych, že uvnitř karty bude nejspíš modul M.2 ve slotu – nejspíš Apacer Z280, který je založen na paměti MLC a má právě rozhraní PCI Express 3.0 ×4. Toto SSD by mělo být založen na řadiči Phison PS5007-E7 a 15nm MLC NAND od Toshiby. Pokud je tedy skutečně uvnitř Z280 (nebo ekvivalent osazený přímo na hlavním PCB), budou vnitřnosti této „mariňácké“ verze stejné.

Cena disků (respektive karet) PT920 Commando v dostupných zdrojích uvedená není a zatím se také zdá se neobjevily v našich obchodech. Zda se k nám tento kvér vůbec dostane, těžko říct, jelikož z produkce Apaceru se u prodávají hlavně flashdisky, nikoliv SSD nebo paměti. Víme však, že má mít tříletou záruku.

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

  1. Mi to spíše připadá jako hodně idiotský nápad, babrat se s designem SSD disku který je zavřený v case, ale tady je výhoda v tom, že když už to po designové stránce dopadne takovouhle hrůzou, není to ve výsledku taková ostuda.