Zimní aktualizace ZPS X: vylepšené retušování, polarizační filtr a konec JPEGu?

1

zpsx_zimni_aktualizace

Zoner vydal již pátou čtvrtletní aktualizaci Photo Studia. Na podzim totiž nepřišla nová verze, ale čtvrtá aktualizace, neboť software loni přešel na model předplatného. Přes 90 % uživatelů si předplatné prodloužilo, o čemž si brzy přečtete v chystaném rozhovoru.

Nástupce JPEGu?

Zoner už v září oznámil, že bude podporovat formát HEIF. To se právě stalo a Photo Studio je nyní prvním editorem pro Windows, který s tímto formátem umí pracovat. Do HEIFu zatím fotí jen novější iPhony, ale je patrná snaha, aby se právě HEIF stal nástupcem JPEGu. Nejde u něj jen o lepší kompresi, HEIF by mohl nahradit i PNG a GIF, neboť umí alfakanál, kompresi HEVC i animaci. O možnostech HEIFu jsme už podrobně psali. V aplikaci jej ale musíte explicitně povolit, případně o tom ještě přesvědčit samotné Windows. Jde zatím o experimentální funkci.

zpsx_heif

Pokročilé retušování

Už v minulé aktualizaci přibyl do modulu Vyvolat štětcový filtr. Teď Zoner přidal další funkce pokročilého retušování: Vyhlazovací štětec a Klonování struktury. Obě využívají techniky frequency separation, která při retušování dokáže oddělit zvlášť informace o barvách a detaily.

Práce s nimi je i pro začátečníka mnohem jednoduší. Vyhlazovací štětec přirozeně rozmazává barvy, typicky žehlení obličeje, Klonování struktury zase mění samotné detaily, aniž by zasahovalo do barev. Druhá funkce se hodí na drobné retuše třeba v obličeji, protože nemění samotný odstín, jen zmírní pihy či vrásky. Zdrojovou oblast struktury lze dodatečně měnit a výsledek vidíte v reálném čase.

Před a po:

zpsx_vyhlazovaci_stetec_predzpsx_vyhlazovaci_stetec_po

Vyhlazovací štětec je náhradou za dřívější funkci vyhlazování, tzv. žehličku. V Editoru ale tato funkce zůstala ještě postaru a obě mají stejnou ikonku, což by mohlo trochu plést. Uživatelé by měli přednostně používat modul Vyvolat.

Polarizační filtr

Zoner přidal funkci polarizačního filtru, který by měl fotky ovlivnit stejným způsobem, jako byste měli stejnojmenný filtr nasazený rovnou na objektivu. Obloha dostane více detailů a nebude třeba používat tolik funkci přechodového filtru.

zpsx_polarizace
Polarizační filtr ocení při fotografování oblohy

Další funkce

ZPS nepoužívají jen fotografové, ale i státní správa. Zoner přidal možnost zobrazit data z katastru pozemků a případně je i zapsat do EXIFu. Jde jen o ulici a parcelní číslo, jméno majitele a podrobnější informace byste zjistili až v dalším kroku, většinou po přelstění captchy. Odkaz na webové rozhraní, kde tohle všechno najdete, tu ale nechybí.

Pokud rádi fotky tisknete, tak při vytváření fotoknihy teď lze s fotkami pracovat kreativněji a roztáhnout a umístit je podle potřeby. Nejste tolik svázaní šablonou jako dříve.

 

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář