Zítra je Světový den IPv6, jste na něj připraveni?

0

Google, Facebook, Microsoft, Cisco, Yahoo nebo Seznam (a další) dnes o půlnoci spustí test protokolu IPv6. Starý formát IPv4 je kvůli omezenému počtu adres (2^32) nedostatečný pro budoucí vývoj internetu, neboť volné adresy už ICANN rozdal.

Teď už je pouze na regionálních správcích domén a poskytovatelích internetu, jak si adresní prostor rozdělí. Vzhledem k rostoucímu počtu počítačů a hlavně mobilní techniky a chytrých zařízení se dostupné čtyři miliardy adres brzy vyčerpají. Ani tak by se nejednalo o konec internetu, neboť lze nedostatečný počet adres řešit třeba jejich překladem (NAT).

Ale přirozený vývoj sdílené adresy nechce, proto se už pozvolna několik let přechází na protokol IPv6 s 2^128 adres. Ale je potřeba, aby jej podporovala celá síťová infrastruktura, operační systém i prohlížeč. Dnes je problém hlavně u poskytovatelů internetu a modemech. Ne všechny si s IPv6 poradí.

Světový den, resp. 24hodinový test má ukázat, jestli je svět připraven. Podle Ondřeje Filipa z CZ.NIC je Česko jedním z tahounů v této oblasti, neboť mám 8 % domén .cz podporujících IPv6. Takový .com či .net mají jen okolo procenta.

Dobrou zprávou je, že většina uživatelů internetu nemusí v rámci příprav na Světový den IPv6 nic zvláštního provádět. Naše současná měření ukazují, že na naprostou většinu uživatelů (99,95 %) nebude mít akce žádný dopad. V některých vzácných případech nicméně uživatelé mohou mít problém s připojením k internetu, často z důvodu nesprávné konfigurace nebo funkce domácích síťových zařízení,“ říká Lisa Shieh, Product Marketing Maganer Googlu.

„Problematika IPv6 je jednou z našich priorit, především v posledních dvou letech jsme se snažili na ni intenzivně upozorňovat a podporovat zavedení IPv6. Pokud se podaří tento trend udržet, bude doména .CZ jednou z nejlépe připravených na okamžik definitivního vyčerpání prostoru IPv4, který v Evropě očekáváme někdy na přelomu roku 2011 a 2012,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které je odpovědné za správu domény .CZ. „Je potřeba pochválit poskytovatele služeb a uživatele internetu v České republice za to, že se na přechod na IPv6 připravují už teď a nečekají až na poslední chvíli.“

„Přístup poskytovatelů připojení bude v celém procesu přechodu na IPv6 klíčový. V jejich případě se jedná o poměrně náročnou úpravu infrastruktury, a tedy běh na dlouhou trať,“ doplnil Ondřej Filip.

IPv6Jste připraveni?

Otestovat své připojení můžete na test-ipv6.cz.

Zdroj: CZ.NIC, Google

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Nový Hlodač, inventura:
    15 programů, 29 tisíc řádků zdrojového kódu.
    Ovšem části programů jsou analogické, pouze s menšími obměnami.
    Odhad počtu neduplikovaných řádků zůstává 10 tisíc.