Zkušenosti: konečně úsporné Atomy

0

První Atomy (N270 a N280), které byly v miniboocích párovány se starým čipsetem Intel 945G, nabízely relativně dobrý výkon pro základní aplikace jako internet, kancelářské programy nebo internetové komunikátory. Kamenem úrazu však byla spotřeba – starý čišet je neuvěřitelně „užraný“ a celá platforma i v idle bere nějakých 11 W, v zátěži pak monstrózních 18 W. A protože Atom při běžné práci rozhodně nestojí, činí průměrná spotřeba nějakých 13-14 W. Sám vlastním první model MSI Wind, který na tříčlánkovou baterii s kapacitou 22 Wh nevydrží ani hodinu a půl.

Další generace Atomů Z520 a Z530 spojená s čipsetem Intel US15W je už výrazně úspornější a v idle si řekne jen o cca 8 W a v zátěži o 11-12 W. To by byla skvělá čísla, kdyby jich ovšem nebylo dosaženo za cenu snížení výkonu oproti předchozí generaci. Nejčastěji používaný Atom Z520 běží jen na 1,33 GHz a integrovaná grafika Intel GMA 500 je k uzoufání pomalá. Není divu, že uživatelé dávali přednost spíše starší platformě, která byla sice méně úsporná, ale zato se ji dalo normálně používat.

Výkon je zpět, úspora zůstala

Teprve aktuální generace Atomů, platforma Pine Trail, je konečně tím řešením, na které čekáme od začátku – jakžtakž výkonný procesor, alespoň trochu použitelná grafika a nízká spotřeba. Atom D450, který máme na test v notebooku Acer Aspire One 532, běží na frekvenci 1,66 GHz (sběrnice 667 MHz) a jeho výkon je na úrovni starého Atomu N280. Nové grafické jádro, GMA 3150, je součástí procesoru (resp. jeho pouzdra – viz starší článek o Pine Trail), a jeho výkon je někde na úrovni GMA 950.


Pravý obrázek: Minibook v tuto chvíli vůbec nic nedělal

Oproti Z520/Z530 si tedy celá platforma výkonnostně polepšila, resp. vrátila se zpět na původní úroveň první generace s čipsetem Intel 945G, ale přitom zůstala zachována její úspornost. Například v idle si nový Atom při stáhnutém jasu displeje řekne jen o 5-6 W, při běžné práci se nedostane nad 8 W a teprve při maximálním vytížení (například start systému) se dostane na 10 W. Díky tomu Aspire One 532 vydrží i s baterií s kapacitou 48 Wh okolo 5,5-6 hodin a pokud byste zvolili baterii s kapacitou 63 Wh, dostali byste se i na osm hodin.

Méně topí

Výhodou nízké spotřeby i je relativně nízké zahřívání. Procesoru N450 by mělo stačit i pasivní chlazení, Acer však nenechal nic náhodě a do notebooku zabudoval chlazení aktivní; malý větráček má výdech hned pod konektorem VGA. Aktivní chlazení sice není tak tiché jako pasiv na modelu Aspire One 751 (Z520), ale minibook alespoň není tak horký; vnitřní teplota modelu 751h dosahuje až k hranici 60 stupňů, takže mít tento přístroj dlouhodobě v klíně je docela utrpení. Oproti tomu Aspire One 532 se v zátěži jen zřídka dostane přes 50 stupňů a v takovém případě větrák vnitřek snadno ochladí na cca 45 stupňů.


Levý obrázek: Maximální vytížení procesoru programem Orthos Prime, pravý obrázek: Procesor a grafika byly vytíženy přehráváním videa na YouTube

Poznámka: Podobnou spotřebu má i platforma CULV – tedy úsporné procesory Intelu postavené na jádře Core2 (frekvence 1,2-1,4 GHz) a grafika Intel GMA 4500HD, která je však výrazně výkonnější a není o mnoho dražší.

Ohodnoťte tento článek!