Zkušenosti s online videopůjčovnou

0

V úterý jsme vás krátkou novinkou upozornili na novou videopůjčovnu Biják.cz, kterou provozuje vydavatelství Ringier. Ta sice bude fungovat jen dva měsíce, ale každý týden naservíruje jeden film, který ještě nevyšel ani na DVD. Protože jde v první řadě o půjčovnu, film je možné přehrávat pouze 24 hodin, nezáleží kolikrát. 

My bychom vám rádi ukázali, jak vlastně taková služba funguje a co všechno vás při domácím kině Biják může potkat.

Nové filmy budou vycházet ve středu, prvním měla být akční pecka Gamer. Naivně jsem očekával, že film budu moci zakoupit ihned o půlnoci, ale nestalo se tak. Až v ranních hodinách se na virtuálním plátně objevil odpočet – filmy budou startovat ve 20:00.

Film můžete spustit dvěma způsoby – jako online stream přímo v prohlížeči a také stáhnout do počítače. Protože mé internetové připojení bych mezi rychlé určitě nezařadil, zvolil jsem doporučenou druhou možnost.

Poznámka: I v případě, že jsem chtěl film přehrát online, prohlížeč mi nabídnul stažení souboru. Na domácím počítači i notebooku s Windows 7 x64 se takto choval i Internet Explorer, od kterého bych očekával, že má podporu potřebného Windows Media Playeru v pořádku. Nakonec mi online přehrávání fungovalo až po triku s Firefoxem (více zde). Podobný návod byste měli najít i pro jiné prohlížeče.

Soubor s velikostí 873 MB a nějaké drobné je konečně v počítači. Spustit zatím nejde v žádném přehrávači, ochrana DRM (Digital Rights Management) to nepovolí. Pro spuštění ale každopádně potřebuje Windows Media Player 9 a vyšší. Žádná alternativa není, v Linuxu nebo Mac OS X máte smůlu.

Pokud takto chráněný soubor spouštíte poprvé, zřejmě bude třeba doinstalovat podporu. DRM aktualizace se nabídne sama, stačí odsouhlasit Upgrade.

Stahování ani na pomalejším připojení nezabere více než pár sekund.

Následuje očekávaná hláška, že soubor je chráněný a vy k němu nemáte práva. Zároveň se nabízí odkaz, kde si práva můžete zakoupit.

Ve Windows Media Player poté vyskočí okno s pokyny k platbě. Platí se klasicky SMSkou, i když bych raději dal přednost okamžité platbě kartou, PayPal nebo podobnou službou.

Odpověď přijde ve vteřině, stačí jen opsat desetimístný kód (malá i velká písmena plus číslice) a pokud bude správný, očekávejte podobnou obrazovku s datem vypršení licence.

Film se spustí, ještě před ním chvíli běží upoutávka Biják.cz.

Kvalita nic moc

Nebudeme se věnovat samotné kvalitě snímku, od toho jsou jiné stránky.
Ale technické parametry jsou důležité. Obraz i zvuk mají pod palcem formáty Microsoftu. Obraz patří do rodiny Windows Media Video 9 (WMV3). Datový tok je konstantní 1300 kb/s s rozlišením 720 × 406 px (16:9). Pro šťouraly: formát odpovídá třídě MP@ML, tedy Medium Profile, Medium Level (viz Wikipedia).

Zvuková stopa je pouze jediná – český dabing ve stereo. Formát WMA3 (Windows Media Audio 10) dosahuje datového toku 96 kb/s, rovněž konstantního. Na původní zvuk či titulky si musíme nechat zajít chuť. Ostatně jsem to už předpokládal v úterní novince.

Obraz je subjektivně podobný běžným dvdripům, tedy o něco horší než DVD. Chybí některé detaily a hlavně se mi zdál dost neostrý. Naštěstí se obešel bez kostičkování. Větší problém jsem měl se zvukem, který mi připadal plechový, bez dynamiky.

Proklaté DRM

Biják a podobné služby slibují komfort, protože nemusíte chodit do kamenné půjčovny. Tím, že jsou filmy chráněné DRM, se připravujete o jiné pohodlí. Nemůžete použít oblíbený přehrávač v počítači ani ten stolní v obýváku. Film si nepřehrajete ani na druhém notebooku v domácnosti, licence funguje pouze na PC, kde jste licenci zakoupili. A pokud nemáte Windows, také nemáte šanci.

Ale jako komfort si představuji i to, že si sám určím, jakou zvukovou stopu či titulky použiji. A zvuk jen ve stereo? Co je to za domácí kino? Tohle je regulérní návrat do časů VHS kazet, navíc dost předražených. Zrovna od Ringieru/Blesku jsem očekával lepší služby, když už se dokázali rychle chytnout tempa levných trafikových DVD. Jedinou výhodou Bijáku je lepší dostupnost, protože konkrétně Gamer bude na DVD dostupný až zítra.

Filmoví labužníci chtějí více. Obraz ve vysokém rozlišení a multikanálový zvuk s volbou titulků či dabingu. Klidně za cenu 69 korun na 24 hodin. Stávající Biják nelze považovat za kino v žádném případě, snad jedině za třetinovou cenu. Že to ty půjčovny stále nechápou…

Ohodnoťte tento článek!