Zkušenosti s Windows 10 Continuum: Důvod, proč koupit Lumii 950?

0

Lumia 950 a 950 XL mají dostatečně výkonný hardware na to, aby zvládly něco více než jen telefonování nebo hraní her na malém displeji mobilu. S uvedením Windows 10, které jsou univerzálním systémem pro počítač, tablet i mobil, tak Microsoft ukázal i funkci Continuum, která této univerzálnosti perfektně využívá. Stačí připojit telefon k monitoru a hle, je tu klasický desktop se vším všudy, co k tomu patří. Nejde tak jen o obraz mobilu na velkém monitoru, ale o skutečně použitelný počítač.

Jak k monitoru

Mobil lze připojit k monitoru hned třemi způsoby. Tím nejjednodušším je pomoc kabelu USB-C to HDMI. V takovém případě ale potřebujete Bluetooth klávesnici a myš, případně lze „počítač“ ovládat pomocí touchpadu na displeji mobilu a psaním na mobilní klávesnici. Uznáte sami, že to není příliš pohodlné a už vůbec ne produktivní.

Zvlášní obrazovka pro mobil i počítač
Zapojení dle představ Microsoftu…

Windows 10 Continuum
… a v praxi. Najdete deset rodílů?

Druhou možností je Miracast, tedy přenos obrazu na monitor nebo televizor bezdrátově. V takovém případně už potřebujete redukci za zhruba 1500 Kč nebo monitor, který tento protokol umí. Opět potřebujete Bluetooth příslušenství. Výhodu je, že mobil můžete mít položen třeba na stole v obýváku a ovládat „monitor“ přímo z mobilu pohodlí gauče.

A konečně třetí, asi nejlepší možností – ale také nejdražší – je pořízení doku Continuum. Jde o malou krabičku za tři tisíce, která má vpředu vstup pro mobil přes USB-C, vzadu pak USB-C pro nabíječku, HDMI, Display Port a tři klasické porty USB. Výhodou je, že k doku dostanete další kabel a další nabíječku, takže jednu sadu můžete mít doma a druhou v práci.

Právě USB porty jsou onou výhodou: připojíte jakoukoliv klávesnici a myš, stejně jako USB disk nebo SD kartu – a ty si můžete projíždět přes vestavěného Průzkumníka a kopírovat soubory na lokální úložiště nebo do Onedrive. Přes kabel se také mobil nabíjí, takže při odchodu z domu nebo z práce se nemusíte starat o to, zda máte dost šťávy. Krabičku lze snadno schovat pod monitor, takže nikde nepřekáží.

Dokovací staniceDokovací stanice

 Dokovací stanice  Dokovací stanice

Úplně jako počítač

A jak Continuum funguje? Po zapojení se na monitoru s max. rozlišením full HD ukáže klasický desktop Windows 10 – nabídka start, plocha. Na ploše ale nemohou být ikony, čas a datum se ukazuje v horním rohu jako na mobilu.  V pravém dolním rohu hlavního panelu je pouze Centrum akcí. Nabídka start ukáže tu samou nabídku Start mobilu se všemi aplikacemi, ty které nemůžete použít (nejsou univerzální), se zobrazí šedě.

Při práci fungují všechny klasické klávesové zkratky (Ctrl+C…), kurzorové šipky, Alt+Tab pro přepínání oken atd., rozloučit se ale musíte s funkcí pravého tlačítka myši. Všechny otevřené programy se skládají na hlavní panel v pořadí, jak byly spouštěny, jejich pořadí nelze měnit, ani je na hlavní panel připnout.

Programy se spouští zásadně ve fullscreenu a Continuum neumí multitasking. Vždy běží jen jedna aplikace a ty ostatní jsou suspendovány. Není zatím podporován ani side-to-side režim. Když tak například načítáte nějaký a trvá to dlouho (což je běžné), není řešením se přepnout na jinou aplikaci a doufat, že se web načte na pozadí.

Zatím chybí aplikace

Multitasking totiž funguje v jiném režimu: mobil a desktop totiž běží nezávisle. Když je mobil připojen k monitoru a vy na něm pracujete, současně se mobil chová jako mobil: může spouštět mobilní aplikace, můžete volat, psát SMS případně i hrát hry. Cokoliv náročnějšího ale hodně zpomalí desktop. Připojený mobil má neustále zapnutou obrazovku, takže vidíte, kdo volá, kdo píše SMS atd. Když vám někdo volá, normálně se ukáže jméno a vy můžete hovor přijmout, aniž by to mělo nějaký vliv na desktop.

Aplikace, které nejsou napsány v univerzálním režimu, můžete z desktopu sice spustit, ale zobrazí se na mobilu. Mezi univerzální programy patří většina od Microsoftu, jako prohlížeč Edge, Word/Excel/Powerpoint, Outlook, Kalendář, Fotografie, Onedrive, přehrávač hudby a videí nebo Průzkumník. Díky nim můžete na počítači pracovat jako běžném desktopu nebo notebooku, samozřejmě s určitými omezeními. Mobilní Office neumí zdaleka to, co jejich stolní verze, Průzkumník nepřipojí síťovou jednotku apod. V podstatě si představte něco jako variaci na Chromebook od MS.

Propojení kabelemPropojení kabelem

Mezi univerzálními aplikacemi třetích stran lze už najít několik perliček, jako je třeba Fitbit, Garmin Connect nebo české Magazíny Dotyk, nejsou ale optimalizovány pro displej „naširoko“ a vypadají spíše nehezky než naopak. Všechno je ale jen otázka času, a pokud vývojáři vezmou univerzálnost W10 na milost, tak se máme v případě Continuum na co těšit.

Pracujte kdekoliv, ale zatím pomalu

Důležitou funkcí Continua je právě ona „kontinuita“. Pokud nedoděláte práci v režimu desktop a telefon od monitoru odpojíte, můžete ji kdykoliv dodělat z mobilu – rozepsaný mail, zprávu, dokument. Máte otevřené tytéž stránky v Edge, spuštěné tytéž programy, zkrátka je to jasná výhoda jednoho jediného zařízení. Máte svůj telefon i počítač sebou – opravdová mobilita. Model 950 XL se navíc už dá používat v režimu tabletu díky velkému displeji, takže ani ten už potřebovat nebudete.

Asi nejslabším článkem Continua je zatím rychlost. Zapomeňte na svižnost svých desktopů nebo tabletů, zejména práce s webem je prostě pomalá. Složitější weby jako Facebook nebo Google Drive se načítají věčnost a pomalé je pak i rolování takovou stránkou. Pokud jsou weby přizpůsobeny pro pomalejší počítače nebo jsou datově nenáročné, jako Wikipedie, pak je vše v pořádku. Nevyplatí se také nechat Edge načítat více stránek najedou, to je pak na jedno kafíčko. Jinak aplikace jako Outlook nebo Word běží celkem bez problému.

Windows 10 Continuum

Tady určitě pomůže model 950 XL, který má osmijádrový procesor a hlavně má lepší chlazení. Podle zahraničních recenzí zůstává při používání v režimu desktop vlažný, zatímco Lumia 950 dost topí. Může za to i neustále zapnutý displej, který není možné vypnout. Tlačítko pro vypínání totiž uspí celý telefon a tím i desktop. Přitom vypnutý displej by snížit emitování nadbytečného tepla dokázal. A rozsvítil by se jen v případě, že by to bylo potřeba – například když někdo zavolá nebo když byste potřebovali použít mobil jako klávesnici nebo touchpad.

Windows 10 Mobile udělá z mobilu počítač
Windows 10 Mobile udělá z mobilu počítač

Zářná budoucnost?

Continuum je funkce s úžasným potenciálem. Představa, že máte doma a v práci dock, případně se k monitoru připojíte bezdrátem, mne naprosto dostává. Mobil můžete připojit i k televizi a pustit si večer svůj oblíbený film. Dock navíc nabízí dobíjení, takže se v podstatě nemusíte starat o to, kdy mobil připojit k nabíječce.

Plusy / mínusy
Snadné použití
Mobilita kanceláře
Dock dobíjí telefon
USB a čtečka karet SD
Vyšší cena docku
Pomalost a nedotaženost
Pouze fullscreen aplikace
Nedostatek univerzálních aplikací
Na docku chybí výstup na sluchátka

Stále je tu ale velký prostor k vylepšení. Jedná se zejména o nízký výkon, kdy dost času jen čekáte, zejména na načtení náročnějšího webu. Zlepšit potřebuje i stabilita, programy občas spadnou – a to i s polední revizí W10 v režimu fast ring. Hodil by se i režim side-to-side, jaký má Apple iPad, tedy dvě aplikace běžící vedle sebe, byť jedna by byla suspendována. Windows 10 to umí, tak to stačí jen odladit pro mobil. A hlavně aby se Continua chytli vývojáři a svoje aplikace patřičně upravili.

Zkušenosti s Windows 10 Continuum: Důvod, proč koupit Lumii 950?
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 2 hlasů