Zkuste Chrome 28 beta. Nyní s rychlým Blinkem a grafickými notifikacemi

0

Google před pár dny dokončil již sedmadvacátou řadu internetového prohlížeče Chrome. Ta by měla načítat weby v průměru o 5 % rychleji. Do aktualizačního kanálu beta se ovšem na jeho místo dostal Chrome 28. Věnujme proto prostor také této novince. Ne, že by si ho nezasloužila. Po delší době nabídne solidní soubor vylepšení, o kterých stojí za to se zmínit. Kolega Lukáš Václavík se již dnes rozepsal o tom, co Google v oblasti surfování chystá pro chytré telefony. Teď se pro změnu podíváme na osobní počítače.

Tip: Zase o krok blíže desktopu. Aplikace pro Chrome mají nativní vzhled oken

Osmadvacátá řada Chromu konečně předvede vykreslovací jádro Blink, které nahradí dříve používaný Webkit. Google z forku Webkitu stihl během relativně krátké doby odstranit 8,8 milionu řádků. Očista bude prostředkem, jenž po delší době významně zvýší výkon prohlížeče. Tuto informaci zástupce firmy zveřejnil na konferenci Google I/O 2013. Na ukázaném demu pak převedl, že se čas potřebný k vykreslení zkrátil ze 4 sekund na pouhých 32 milisekund.

Desktopový Chrome 28 bude tedy o kus rychlejší. Platí to také pro zpracování JavaScriptu, kde se inženýrům podařilo optimalizacemi proces zrychlit dvojnásobně. Pokud ovšem měříte pomocí benchmarku asm.js. Jak moc se všechny novinky projeví v reálném světě, to si budeme muset vyzkoušet sami.

 

Druhou velkou novinku představují notifikace, které Google potřeboval především pro svůj Chrome OS, ovšem našly si cestu i do ostatních verzí Chromu. Dobré je zmínit, že firma u doplňků přestane podporovat notifikace v HTML (tag createHTMLNotification). Raději se vydává cestou vlastního řešení, které by mělo dát vývojářům do rukou více možností.

Prohlížeč nás prostřednictvím doplňků a webů může upozorňovat např. na blížící se události nebo na příchozí e­‑maily. Vývojáři do nich mohou přidat rychlé akce, takže okamžitě odpovíte na zprávu atp. Kdybyste u počítače nebyli ve správný čas, nic se nestane, neboť Chrome vám notifikace naservíruje následně, všechny pěkně pohromadě. Pokud chcete, funkce si můžete vyzkoušet v betaverzi Chromu, případně si počkejte na stabilní vydání.

Notifikace vyhlíží pěkně
Notifikace vyhlíží pěkně| Foto: Google

Zdroj: Chromium Blog | Google Chrome Blog | FavBrowser.com

Ohodnoťte tento článek!