Zlepšovák na nových deskách MSI: chladící kryt slotu M.2 proti zpomalování SSD

3

V době, kdy počítačům dominovaly pevné disky, se teplota úložiště docela řešila kvůli obavám z poruch, ale po příchodu SSD se trochu předpokládalo, že těmto starostem je konec. Nicméně zvyšování výkonů u nejrychlejších NVMe modelů zvedlo i příkon řaidčů a najednou problém chlazení SSD existuje. Například u SSD 950 Pro, které se muselo chladit, jinak se pod zátěží zpomaluje. Na budoucích deskách firmy má být pro tyto případy proto speciální zlepšovák, s kterým se pochlubila na Twitteru.

MSI pro žravá SSD do slotu M.2 (která by nyní mohla být populárnější díky přece jen už levnějšímu SSD 960 Evo od Samsungu) na svých deskách přichystá jednoduché chlazení nazvané „M.2 Shield“. Jde o plechový pasiv či kryt pro slot, který by měl přisednout na modul M.2 a upevní se šroubkem, který jinak jistí samotný disk. Zakrytování sice není pro chlazení úplně ideální, ale jelikož kryt je kovový, měl by snad odvádění tepla z čipů na povrchu modulu zrychlit. Spodní strana krytu by měla být opatřena teplovodivou podložkou, aby byl zajištěn kontakt.

M.2 Shield na deskách MSI
M.2 Shield na deskách MSI

Kryt má z druhé strany hladký povrch, který byl zřejmě využit i pro dekoraci. To je možná trochu škoda, aspoň nějaké žebrování (a také asi použití tlustšího plechu) by snad bývalo po technické stránce lepší. Každopádně to, jak účinně bude tento jednoduchý chladič snižovat teplotu a bránit throttlingu disku, bude záviset na průvanu procházejícím v konkrétním místě ve skříní. M.2 Shield je určen zejména pro standardní 80mm moduly M.2 (typ 2280), ale zdá se, že osadit je možné i kratší SSD formátů 2260/2242, jelikož díry v krytu pro šroubek jsou připraveny i pro tyto rozměry.

 

 

M.2 Shield se má objevit na „nadcházejících“ deskách MSI, což pravděpodobně znamená nové základovky pro platformu LGA 1151, které vyjdou spolu s dekstopovými CPU Kaby Lake a budou mít čipové sady generace B250/Z270/H270. Teoreticky by se asi tento zlepšovák mohl dostat i na modely se socketem AM4 pro novou desktopovou platformu AMD – i ty očekáváme někdy v prvních měsících roku 2017. Nejspíš ale tímto krytem nebudou opatřeny všechny modely se slotem M.2, ale jen ty dražší. Zejména asi ty, hrající více na design, tedy různé červeno-černé „gamerské“ modely.

Uvidíme ale, jak dobře podobné kryty budou fungovat. Při troše šikovnosti by nemělo být těžké aplikovat na čipy modulu (zejména řadič) malé pasivy dne vlastního výběru, třeba i s většími žebry pro zachycení průvanu. Ralizovat svépomocí chladič o dost účinnější než to, co bude nabízet tento dekorativní kryt, by asi nemělo být zas tak těžké.

Zdroje: MSI, The Tech Report

Zlepšovák na nových deskách MSI: chladící kryt slotu M.2 proti zpomalování SSD

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE