Zloděj má právo na soukromí. Jeho fotku na internetu zveřejnit nemůžete

12
Ilustrační foto (zdroj: TheDigitalWay / Pixabay)

Více než pět let se táhl případ ekolo.cz vs. Úřad pro ochranu osobních údajů. Do zmíněného obchodu v roce 2011 přišel zloděj a ukradl elektrokolo v hodnotě 50 000 Kč. Obchod měl díky kameře na prodejně pořízený záznam a fotografii zloděje publikoval na Facebooku. Díky fotografii se kolo o dva dny později našlo a krátce nato policie dopadla i zloděje.

Úplně šťastný konec ale případ neměl. Obchod dostal od ÚOOÚ pokutu ve výši 5000 Kč, protože prý porušil právo zloděje na soukromí. Ekolo.cz neuspělo ani s odvoláním, protože o něm opět rozhodoval tentýž úřad. Následně si ale najalo právníky, kteří rozhodnutí úřadu napadli u Městského soudu v Praze. Ten s nimi v roce 2015 souhlasil s tím, že právo poškozeného má přednost před ochranou zloděje.

Fotka, která pomohla dopadnout zloděje v obchodu eKolo (cenzurovaná)
Fotka, která pomohla dopadnout zloděje v obchodu eKolo (cenzurovaná)

Bránil se však i ÚOOÚ a u Nejvyššího správního soudu se svými argumenty uspěl. Takže verdikt změnil i Městský soud v Praze. Ekolo.cz muselo 5000 Kč a náklady na všechna řízení uhradit. Jednatel obchodu Jakub Ditrich zkusil štěstí ještě u Ústavního soudu, ale ten začátkem září dospěl k závěru, že ústavní stížnost je neopodstatněná. Pokuta tedy definitivně platí.

Co si z případu odnést? Majitel může svůj obchod chránit kamerovým systémem (a musí o tom zákazníky informovat), ale natočené záznamy může předávat pouze policii. Zveřejněním na internetu bez souhlasu zaznamenaných osob včetně zlodějů se dopouští porušení práv na soukromí.

Co si o celém případu myslí Jakub Ditrich, sepsal na webu ekolo.cz.

Ohodnoťte tento článek!

12 KOMENTÁŘE

  1. Možná, kdyby to bylo zveřejněno ve sdělovacích prostředcích jako reportáž „Ze života prodejců kol.“, tak by to možná prošlo. Nikdo z účastníků demonstrace reportážně pokryté nikdo nepodepisuje „Model release“.

  2. Možná by bylo dobré na takovou zvrhlost reagovat u soudu originálně – zloděj je veřejně činná osoba a jako politici musí počítat s tím že jeho činnost bude veřejností monitorována 🙂

    • Co politik a soudce to zlodej, takze ano na oboji musi platit stejna pravidla. Ovsem kvuli tomu prave ten rozsudek padl, neslo o toho konkretniho zlodeje, ale jeste by si nekdo mohl na internetu vystavovat politiky a soudce, jak delaji rozkradacky. :-/

  3. A co takhle na ceduli před vchod opět vložit nápis, že vstupem do obchodu souhlasí zákazník s uižítm kamerových a jiných materiálů pro potřeby prodejce, tedy i sdílení? Tak jako je to u Cookies? 🙂