Zlom. Intel má partnerství s ARMem, na 10nm procesu bude vyrábět Cortexy

0

Intel opět rozběhl svou technologickou konferenci IDF, od níž lze čekat množství nových informací o hardwarových i softwarových počinech této firmy, ovšem na úvod tentokrát přišla převratná novinka netýkající se přímo produktů, ale spíše strategického kurzu. Polovodičový obr totiž oznámil, že začne ve svých továrnách vyrábět procesory s architekturou ARM, v které je spatřován jeho nejúhlavnější konkurent, a učiněný krok bude bezpochyby hodnocen jako částečná rezignace v tomto souboji architektur.

Jak už možná tušíte, není to (zatím) tak, že by Intel rezignoval na svůj ekosystém a zase začal přímo navrhovat procesory s architekturou ARM – což už v dobách StrongARMů/XScale dělal, je to ale právě deset let, co dotyčnou divizi prodal Marvellu. V tomto ohledu si Intel tvář zachová, čipy s architekturou ARM ale začne ve svých továrnách vyrábět na zakázku pro jiné. Tzv. „Foundry“ byznys není pro Intel novinkou a už v minulosti se v něm mohla jádra ARM objevit například jako součást FPGA, ale Intel byl takto otevřený doposud jen k těm klientům, kteří mu přímo nekonkurovali. Právě tato zásada ale nyní padá. Nově oznámení klienti budou v továrnách vyrábět s jádry ARM mobilní čipy, tedy přesně ten artikl, který je pro Intel nejvíce problematický, jelikož se proti němu v masivním trhu telefonů nedokázal prosadit.

 

Partnerství ARM – Intel

Tentokrát lze říci, že otevření továren ARMům bude skutečně důsledné. Intel totiž partnerství uzavírá se samotnou firmou ARM a oficiálně oznámil podporu licenčního IP ARMu na svých výrobních linkách. Továrny Intelu tak budou přímo kompatibilní s čipy vyvinutými nad nástroji a IP ARM Artisan včetně POP. To znamená, že návrháři budou mít umetenou cestičku k implementaci svých SoC, ARM jim do značné míry pomocí těchto knihoven připraví půdu pro snadné použití jader ARM Cortex a dalších komponent na daném procesu. ARM poskytuje IP Artisan pro hlavní výrobní závody (zejména tedy TSMC, ale i UMC, GlobalFoundries), a Intel se jeho podporou dostává do tohoto „mainstreamu“ výrobních partnerů. Pro typického vývojáře mobilních procesorů ARM se tedy rázem stává mnohem atraktivnější volbou.

Xeon E7-8800 v3 na waferu a ve finální podobě (Haswell-EX)

Pro ARM by spolupráce měla být výhodná tím, že otevře jeho klientům možnost vyrábět na velmi pokročilém procesu. Spolupráce by se totiž měla týkat připravovaného 10nm procesu, právě pro nějž má být IP Artisan a POP dostupné. ARM při této příležitosti Intel – respektive divizi Intel Custom Foundry, zajišťující zakázkovou výrobu – označuje za „lídra“ polovodičové výroby. Sebe za lídra v návrhu procesorů a fyzických bloků a partnerství za oboustranně výhodnou spolupráci, která prý není čerstvou novinkou, ale probíhala delší dobu.

 

Na 10nm procesu Intelu jsou skrze IP ARMu zatím pro integrování do čipů „podporována“ dvě jádra řady Cortex. Nejde ale zdá se o žádnou z již uvedených architektur (Cortex-A35, A72, A73), neboť materiály ARMu hovoří o „budoucích pokročilých členech rodiny Cortex A“. Patrně jde tedy o CPU nové generace, což dává smysl vzhledem k tomu, že uvedení hotových čipů je ještě značně vzdáleno, 10nm ARMy vyráběné u Intelu se nejspíše neobjeví dříve než za dva roky. ARM uvádí, že bude podporována konfigurace big.LITTLE i monokulturní, takže ony dvě architektury jsou patrně výkonné (jako A57) a úsporné jádro (jako A53).

ARM Artisan Physical IP
ARM Artisan Physical IP

Intel na IDF uvedl jména vybraných pěti z klientů, kteří služby jeho Custom Foundry využívají. Tři z nich nejsou novinkou (Altera s 14nm FPGA, Netronome a Achronix s 22nm síťovými čipy), avšak další dvojice už ano a patrně už jde o první uživatele, kteří by mohli u Intelu vyrábět ony „nepřátelské“ mobilní ARMy. Prvním je čínská firma Spreadtrum, která měla s Intelem partnerství už ohledně Atomů SoFIA, nyní však bude na jeho 14nm procesu vyrábět vlastní čipy. Jelikož se věnuje právě mobilním SoC, lze čekat, že její produkt bude spadat do této kategorie.

 

LG u Intelu vyrobí 10nm SOC

A konečně pátým klientem je LG Electronics, což je velká společnost, které podobně jako další výrobci v časech smartphonové exploze přistoupila k návrhu svých vlastních SoC pro mobily. V továrnách Intelu bude nejspíše vyrábět právě ty a Intel přímo potvrzuje, že u nich bude použit 10nm proces. LG je tedy asi prvním klientem používajícím ono IP, které tento týden ARM s Intelem pro 10nm proces druhého jmenovaného slavně oznámili.

Při čtení těchto zpráv si asi leckdo z vás vzpomene na to, že letos na jaře Intel oficiálně připustil zrušení svých SoC řady Atom (SoFIA, Broxton), přesně těch, které měly mobilním ARMům konkurovat. Firma si sice vyhradila možnost, že se na tento trh zase zkusí vrátit, nicméně asi bude hledána kauzalita mezi oběma kroky. Tedy že Intel připustil výrobu mobilních čipů ARM například pro firmu LG proto, že po rezignaci na vlastní x86 alternativu mu už takové ARMy nejsou konkurencí.

Přesnější však asi bude, že motivace je ekonomická. Objem výroby mobilních SoC je obrovský a pro poskytovatele výrobních linek je v nich tudíž mnoho peněz. Firma pro své továrny alternativní využití potřebuje a je tedy logické, že se pokouší pro divizi Intel Custom Foundry najít klienty v této lukrativní oblasti, odsouvajíc „hrdost“ stranou. Tímto způsobem sice nebude Intel na mobilním trhu mít podíl jako dodavatel čipu, bude však přesto inkasovat. Navíc mu to může otevřít příležitosti k prodeji jiných produktů, než jsou procesory – například modemů, na něž se momentálně v mobilní oblasti snaží soustředit.

ARM Cortex-A15

 

Zdroje: Intel, ARM

Zlom. Intel má partnerství s ARMem, na 10nm procesu bude vyrábět Cortexy

Ohodnoťte tento článek!