Změna plánu. Windows 7 a 8.1 na procesorech Skylake budou podporovány standardně

0

Původní stanovisko

Před několika měsíci Microsoft řekl, že na nových procesorech od Intelu a AMD nebudou podporovány starší verze Windows, ale pouze Desítky. Mezi nové procesory byly započítány také soudobé procesory architektury Skylake od Intelu, které podporovány být měly, ale jen po dobu omezenou a měly dostávat pouze kritické opravy.

Windows 7 se budou na počítačích prodávat ještě rok

Sedmičky – a teď už ani Osmičky – ale stejně nové funkce nedostávají, takže se v tomto ohledu reálně tolik neděje. Přesto Microsoft distribuuje i pro starší systémy menší balíčky vylepšení, jejichž cílem je především zlepšit spolehlivost systému.

Podle původního stanoviska by nicméně tyto balíčky počítače postavené na procesorech Skylake nedostaly, kdyby Redmondští zjistili, že na nich způsobují problémy. Podobně se o tom před pár měsíci rozepsal kolega Jan Olšan.

Omezení týkající se Skylaku bylo zrušeno

Před pár dny Microsoft zaktualizoval plán podpory procesorů Intel Core založených na architektuře Skylake. Vybrané počítače s procesory architektury Skylake měly mít podporu zajištěnou jen do července 2018. (Původně mělo přechodové období skončit dokonce v červenci 2017.) Firma ale své plány podruhé přehodnotila, a tak pokud na daném počítači používáte Sedmičky či Osmičky, budete u těchto systémů moci zůstat ještě déle.  

Počítače se Skylakem budou získávat aktualizace až do standardního konce podpory daného operačního systému. Windows 7 je podporován až do ledna 2020 a Windows 8.1 končí fáze rozšířené podpory až v lednu 2023. Navíc jestliže měly postižené stroje podle dřívějšího plánu získávat pouze kritické opravy, nyní už to neplatí. Počítače se Skylakem budou získávat všechny aktualizace, i méně důležité záplaty.

Dvoujádrová ULV Skylake s Iris 540 mají v pouzdru BGA tři čipy: CPU, čipset a eDRAM

Původním argumentem – a podle nás zcela logickým – přitom bylo, že byly Desítky připravovány společně s novými procesory. Výsledkem úzké spolupráce má být výborná kompatibilita. Současně ale platí, že staré systémy nejsou na nový hardware připraveny. Jenže s kompatibilitou nakonec zřejmě nebude takový problém, jak se původně myslelo.

Microsoft uvádí, že ke změně plánu došlo z části za přispění výrobců počítačů, kteří samozřejmě nepotřebují problémy navíc, což by zkrácený konec podpory starších Windows na nových sestavách způsobil. Ti tak budou pomáhat s testováním aktualizací, aby nedošlo k potížím s kompatibilitou. Zapojí se též Intel. Pokud tak máte Skylake a nechcete přecházet na Desítky, nemusíte tak činit přečasně.

Část omezení zůstává

Co se mladších a zatím na trh neuvedených procesorů týče, tam se nic nemění. Intel Core sedmé generace (architektura Kaby Lake) a také sedmá generace procesorů od AMD (architektura Bristol Ridgre) nebudou se staršími verzemi Windows kompatibilní. Na sestavách s těmito procesory bude proto vyžadován Windows 10.

Nabídka Start ve Windows v1607

Zdroj: Windows For Your Business

Změna plánu. Windows 7 a 8.1 na procesorech Skylake budou podporovány standardně

Ohodnoťte tento článek!