Změnou času můžete z iPhonu udělat těžítko. Útok lze provést i podvrženou Wi-Fi sítí

0

Jak z iZařízení udělat těžítko? Stačí nastavit datum na 1. ledna 1970, pak už jablíčka nenabootují. Problém se týká pouze modelů s 64bitovým procesorem, tedy iPhone 5S, iPadem Air, iPadem Mini 2, iPodem 6. generace a novějšími.

Útok je teoreticky možné spáchat i podvrženou Wi-Fi sítí, ve které někdo změní nastavení NTP serveru pro získávání přesného času. Datum není náhodné. Jde o tzv. Unixovou éru, od které se v operačních systémech odvíjejí hodiny neustálým přičítáním sekund. Proč to dělá iZařízením problémy, není jasné.

Útěchou budiž fakt, že takto zablokovaný iPhone, iPad nebo iPod není problém vrátit do funkčního stavu. Podle Lawrence Finche lze znovu nahrát firmware přes iTunes, pokud zařízení ručně zapnete v režimu DFU. Tím však dojde k resetu a smazání dat.

Bez ztráty dat se obejde odpojení a zapojení akumulátoru (nutno rozebrat zařízení). Nejpomalejším (ale nejčistším) řešením je počkat, až se iZařízení vybije. Pak normálně nabootuje a znovu bude pomocí protokolu NTP hledat přesný čas.

 

Zdroj: Reddit, ZDNet

Ohodnoťte tento článek!