Známe detaily o AMD Trinity – nástupci APU Llano s architekturou Piledriver

0

Redaktoři serveru VR-Zone včera zveřejnili celkem sedm stran z prezentace, která bude zřejmě provázet uvedení APU s kódovým jménem Trinity. Tyto čipy mají v nejbližší době začít nahrazovat starší APU Llano. Materiály sice neobsahují parametry a ceny konkrétních modelů, prozrazují však prakticky všechno ostatní. VR-Zone zároveň potvrzuje dřívější zprávy, dle nichž nás uvedení čipů čeká již 15. května (mája).

Již delší dobu je známo, že grafické jádro bude vycházet z architektury VLIW4, známé z Radeonů řady 6900. Nejvyšší model bude mít 384 stream procesorů v šesti blocích SIMD a 24 texturovacích jednotek. Nová architektura mimo jiné zvýší výkon v teselaci. Frekvence grafické části se má pohybovat mezi 424 a 800 MHz, není ovšem uvedeno, zda čísla počítají s režimem Turbo. Frekvence pamětí, sdílených se zbytkem systému, nakonec oficiálně nestoupne a zůstane na 1866 MHz. Notebooková verze ale nabídne oficiálně jen 1600 MHz.

Potvrzuje se také přítomnost hardwarového enkodéru videa. Byť toto označení v prezentaci nepadlo, pravděpodobně se jedná o jednotku VCE, přítomnou i v 28nm Radeonech řady 7000. Zlepšení přijde pro příznivce velkých pracovních ploch, neboť APU má zvládat DisplayPort 1.2. Zároveň oproti Llanu přibyla podpora Eyefinity, takže bude možné naráz připojit tři monitory.

Slajd 1 z prezentace k AMD Trinity

Zatímco grafická část nepředstavuje architektonicky nic nového, jádra CPU přinášejí zbrusu novou architekturu Piledriver. Ta má oproti architektuře Bulldozer dosahovat lepšího IPC. Zároveň má však omezit spotřebu energie a navíc umožnit vyšší taktovací frekvence. AMD bohužel neuvádí žádné hodnoty rozdílu ve výkonu na stejné frekvenci. Dočkáváme se opět jen srovnání s ne právě bleskurychlými jádry Husky v APU Llano. Oproti nim prý bude desktopové Trinity o 26 % rychlejší, zatímco notebookové čipy nabídnou o 29 % zvýšenou „produktivitu“. Slajd s podmínkami, za jakých byla tato čísla naměřena, bohužel není k dispozici.

Asi nejzajímavější je stránka popisující oblasti, ve kterých jsou jádra Piledriver přepracována oproti Bulldozeru. Co se týče přímo exekučních jednotek procesoru, slibuje AMD vyšší výkon při dělení (jak celočíselném, tak s použitím plovoucí řádové čárky). Rychlejší mají být také instrukce SYSCALL a SYSRET pro zpracování systémových volání. To by mělo zajistit rychlejší přepínání úloh a v důsledku lepší odezvu systému.

Většina vylepšení však nastala mimo samotné exekuční jednotky. Návrh čipu se tak zaměřuje na efektivnější využití již dostupných zdrojů. Lépe má pracovat vyrovnávací paměť L2 a také přednačítání z paměti. Procesor by měl účinněji optimalizovat situace, kdy se čte z adresy, do níž byla předtím zapsána data (tzv. Store-to-Load Forwarding). V takovém případě je totiž možné rovnou použít hodnotu z vyrovnávací paměti. V souladu se staršími informacemi byl zvětšen TLB (Translation Lookaside Buffer) příslušející datové vyrovnávací paměti L1. Dále se údajně zvedla efektivita schedulerů, které přiřazují instrukce jednotlivým jednotkám. Vykonávání instrukcí Out-of-Order zároveň pracuje s větším množstvím instrukcí naráz, takže by mělo dosahovat optimálnějších výsledků. Vedle toho AMD zapracovalo i na logice pro předpověď výsledků větvení.

Vzorek procesoru AMD Trinity

Prezentace uvádí také novou instrukční výbavu jader CPU. Dle očekávání k existujícímu FMA4 přibylo FMA3, tedy forma kompatibilní s Haswellem. Nová je podpora výpočtů v pohyblivé řádové čárce s 16bitovými hodnotami. AMD rovněž mluví o „AVX 1.1.“ Není tak docela jasné, co tím myslí, teoreticky by mohlo jít například o instrukce BMI a TBM. Jednotlivá APU by se měla prodávat s frekvencemi od 2 do 3,8 GHz, dost možná však čísla opět nezohledňují Turbo. Co se toho týče, technologie Turbo Core 3.0 by měla být schopná zvýšit takty grafického jádra i procesoru a navíc v případě nečinnosti jedné části přidělit její příděl energie části druhé. Grafika se tedy bude moci přetaktovat na úkor procesoru a naopak.

Na konec jsem si nechal několik čísel, o která se AMD rovněž podělilo. V prezentaci uvádí, že čip Trinity (čtyřjádrová verze) narostl na 246 mm² (Llano by mělo zabírat 228 mm²). Počet tranzistorů dosáhl čísla
1 miliarda 303 milionů (Llano jich mělo údajně „kolem miliardy“). Zdá se tedy, že se čip podařilo oproti předchůdci poněkud zahustit, neboť výrobní proces zůstává týž – 32 nm na bázi SOI. Hodnoty TDP zůstanou na desktopu beze změny, zatímco u notebooků zmizí 45W varianta (35W a 25W modely zůstávají) a místo ní přibude 17W třída pro nejmobilnější notebooky.

Tolik tedy uniklé slajdy. Pokud jsou zprávy o květnovém vydání pravdivé, měli bychom se již brzo dozvědět víc. Tedy jednak frekvence prodejních čipů (nějaké spekulativní informace již máme), ale zejména, jak na tom procesory budou s výkonem.

Zdroj: VR-zone

Známe detaily o AMD Trinity – nástupci APU Llano s architekturou Piledriver

Ohodnoťte tento článek!