Známe evropské ceny Radeonu R9 290 a R9 290X i další detaily o kartách

0

Jak prosakují různé detaily o kartách Radeon R9 290X a 290 (uvedeny mají být již příští týden), celkový obrázek se nám vyjasňuje. V čem ale zatím tápeme, jsou ceny. Díky neopatrnosti amerických obchodů tušíme, že edice s Battlefieldem 4 by měla stát 700 USD – to ale nutně neznamená, že jde zároveň o standardní cenu karet obecně. Dnes ale již máme i další informace a vedle nich se stihly vynořit i dalších detaily o kartách s čipem Hawaii.

Zdá se, že AMD ještě ceny nestanovilo z definitivní platností, a do poslední chvíle ponechává prodejce v nejistotě. Zřejmě také proto, aby si Nvidia nemohla předem připravit svou reakci na uvedení karet. Obchodníci tak údajně mají k dispozici jen předběžné ceny, ty nicméně v Americe mají odpovídat oněm 699 USD za Radeon R9 290X. Jde sice asi o edici s Battlefieldem 4, dle webu Fudzilla ale je pravděpodobné, že alespoň ze začátku se s tímto bundlem budou prodávat téměř všechny karty, tedy alespoň dokud AMD nedojdou dostupné kódy. Jak už bylo řečeno, plánovaná cena se může změnit na poslední chvíli.

 

Pro nás nicméně budou zajímavější ceny v eurech, které zveřejnil pro změnu web VideoCardz. Obsahují také první informaci o tom, kolik bude stát Radeon R9 290. Jde o ceny karet MSI a pocházet by prostřednictvím obchodníků měly přímo od výrobce. I zde ovšem zdroj píše, že oficiální cena se může na poslední chvíli změnit, takže opatrnost zůstává na místě.

 

Co se karet s čipem Hawaii týká, díky uniklým slajdům vyplavala na povrch informace, která chyběla ve specifikacích Radeonu R9 290X a R9 290, které jsme otiskli v pondělí – a to počet rasterizačních jednotek (ROP). Odpověď se nachází v prezentaci, kterou vidíte na obrázku. AMD uvádí, že Radeon R9 290X má přesně dvakrát tolik jednotek ROP, jako karta Radeon HD 7970 s GPU Tahiti. Z toho tedy víme, že čip Hawaii jich bude mít 64. A vzhledem ke stejně dimenzovanému paměťovému subsytému lze asi čekat, že ve stejném počtu by mohly rasterizační jednotky být aktivní i na modelu R9 290.

A nakonec informace pro ty, kdo neholdují referenčnímu chlazení. V první vlně příští týden se podle všeho přiženou na trh právě jen karty v referenčním provedení a s chladičem, který již znáte z různých zveřejněných fotografií. Pokud preferujete kartu třeba s více axiálními ventilátory, budete mít ze začátku smůlu. Nereferenční modely se údajně mají objevit až v druhé polovině listopadu (novembra). Dle webu Fudzilla, který informaci přinesl, není zřejmě pro jejich vypuštění přesně určené datum. Karty mají na trh přicházet prostě podle toho, jak rychle je firmy stihnou navrhnout, ozkoušet, a vyrobit.

Zdroje: VideoCardz (1, 2), Fudzilla (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!