Známe počty shaderů v integrovaných grafikách procesorů generace Haswell

0

Už v zimě jsme vám přinesli zprávu, že v generaci procesorů s označením Haswell, které se chystají na příští rok, zapracuje Intel docela radikálně na grafickém výkonu. V nejvyšší konfiguraci bude prý Haswell oproti grafice v procesorech Ivy Bridge až dvaapůlkrát rychlejší. Již víme, že grafické jádro budou mít tři výkonnostní varianty. Nyní se však nově dozvídáme, jaká budou jejich konkrétní konfigurace.

Stejně jako minule pochází informace od Charlieho Demerjiana z webu SemiAccurate. Na parametrech nejrychlejšího jádra GT3 se od té doby nic nezměnilo. Bude mít 40 grafických (či chcete-li výpočetních) jednotek převzatých z architektury Ivy Bridge. Aby nebylo limitováno propustností operační paměti, dostane vlastní paměťový buffer či L4 cache, údajně s velmi širokou (a tedy rychlou) sběrnicí. Tuto integrovanou grafickou paměť Intel údajně označuje kódovým jménem Crystalwell.

Procesory Haswell, uniklý slajd

Ukazuje se, že špatně na tom nebudou ani obě pomalejší jádra, GT2 (tedy ekvivalent stávajících grafik HD 3000 a HD 4000) a GT1 (obdoba slabší verze HD 2000, respektive HD 2500). U pomalejší z obou grafik dojde k nárůstu počtu jednotek ze 6 v předchozích procesorech na 10, u rychlejší pak z 16 na 20. Obě grafiky mají prý s technologií turbo běhat na taktech až kolem 1200 MHz. Základní frekvence ale bude pochopitelně nižší a zatím ji neznáme. Špatnou zprávou je, že integrovanou grafickou paměť Crystallwell tato jádra nedostanou. Její použití zřejmě bude spojeno se znatelně vyššími výrobními náklady, a proto ji Intel dá do vínku jen jádru GT3.

Nyní něco k tomu, v kterých procesorech se bude nacházet které jádro. Doposud byl v oblasti mobilních procesorů Intel poměrně štědrý a kromě Pentií a Celeronů měly všechny procesory nejrychlejší verzi grafiky. S příchodem dalšího výkonnostního stupně v podání jádra GT3 se to ovšem může změnit. Toto IGP budou dozajista mít některé čipy ULV pro ultrabooky. Objevit by se mělo i v některých mobilních čtyřjádrech. Zdá se ale, že většina mobilních čipů zůstane jen u prostředního stupně, GT2.

Procesory Intel

Informace o desktopových procesorech jsou již konkrétnější. Dle neoficiálních informací serveru CPU World se bude grafické jádro GT1 nacházet v dvoujádrových Haswellech, tedy čipech Celeron, Pentium a Core i3. Posledně jmenovaná řada si však v některých případech polepší na GT2, stejně jako je tomu již dnes s procesory Ivy Bridge a Sandy Bridge. U řady Core i5 ovšem dochází ke změně. Zatímco u Sandy Bridge měly silnější grafiku jen odemčená čtyřjádra (tedy cenová špička nabídky) a u Ivy Bridge navíc i neodemčená Core i7, Haswell údajně přinese grafiku GT2 všem čtyřjádrům bez výjimky.

 

Mimo to CPU World zveřejnil i základní parametry desktopových Haswellů, jako jsou velikosti L3 cache a hodnoty TDP. Celerony s dvěma jádry dostanou 2 MB mezipaměti poslední úrovně a jejich TDP bude stanoveno na 35 nebo 60 W. Rovněž dvoujádrová Pentia a Core i3 budou k dispozici ve stejných TDP. Core i3 bude mít 4 MB L3 cache, zatímco Pentia budou mít buď 3, nebo 4 MB. Co se týče čtyřjader, modely i5 budou mít 6 MB L3 cache a dostanete je ve variantách s TDP 35, 65 nebo 95 W. Core i7 bude mít L3 cache o velikosti 8 MB a TDP 45, 65 a 95 W. Technologie HT zůstane vyhrazena procesorům Core i7 a Core i3, zde je vše při starém. Až na Celerony a některá Pentia (omezené na 1333 MHz) bude paměťový řadič procesorů podporovat rychlosti do 1600 MHz.

Zdroje: SemiAccurate, CPU World

Ohodnoťte tento článek!