Známe specifikace všech Bulldozerů

0

Vydání procesorů AMD nové generace „Bulldozer“ se blíží. Různé střípky o modelech a specifikacích se objevovaly v průběhu několika posledních měsíců, Gigabyte nám je ale pro účely seznamu kompatibility s jeho základními deskami s čipsetem AMD 990FX hezky setřídil:

Zdá se, že z řady nakonec vypadl model FX-8130 a mezi 3,1 a 3,6 GHz tak vznikla podivná mezera (že by na něj jenom Gigabyte zapomněl?), zato FX-8120 bude k dostání s různým TDP. Za vypíchnutí ale stojí modely FX-6100 a FX-4100. Jejich existence není žádným tajemstvím, teprve nyní ale známe jejich přesné parametry.

Osmimegabajtová L3 cache napovídá, že fyzicky se jedná o stejný čip jako u vyšších modelů, avšak jeden nebo dva moduly (čítající dvě jádra a 2 MB L2 cache) jsou deaktivovány. Za to si ale AMD mohlo dovolit navýšit frekvenci těchto procesorů, na 3,3 GHz u šestijádra a 3,6 GHz u čtyřjádra.

AMD se samo v propagačním videu pochlubilo, že vydání procesorů řady Bulldozer je naplánováno na 19. dne měsíce končícího v angličtině na „-ember“ a jako nejpravděpodobnější se jevilo září/september. Na konferenci Hot Chips před dvěma týdny zaznělo, že dodávky Bulldozeru budou zahájeny v horizontu týdnů a vypadalo to, že AMD stihne launch 19. září i s procesory na pultech obchodů. Proto nás docela překvapila zpráva serveru X-bit labs, který s odvoláním na anonymní zdroje tvrdí, že vydání desktopových i serverových variant Bulldozeru se posune do čtvrtého kvartálu roku.

Ačkoliv AMD stále tvrdí, že nové Opterony řad 4200 (Valencia, šest nebo osm jader) a 6200 (Interlagos, osm až šestnáct jader) budou oficiálně vydány ve třetí čtvrtině roku, podle X-bit labs to může znamenat i situaci, kdy AMD odešle první dodávky v posledních zářijových dnech. Reálná dostupnost serverů s novými Opterony se tak posune o kvartál nebo dva a totéž podle X-bit labs může platit pro desktopovou sérii FX. Inu, počkejme a zatím nemalujme čerta na zeď.

Zdroj: VR-Zone, X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!