Zničí Haswell AMD grafikou s 512bitovou paměťovou sběrnicí?

0

Jak se pomalu blíží uvedení procesorů architektury Haswell, množí se náznaky, že tentokrát by Intel se svými vysmívanými grafikami mohl všem vytřít zrak. Grafické jádro označované pracovně jako GT3, které bude představovat špičku nabídky Intelu, možná hravě překoná APU Trinity. Pokud AMD v následující generaci Kaveri nepředvede větší nárůst grafického výkonu než u současné, může zcela přijít o svou hlavní konkurenční výhodu.

Charlie Demerjian ze serveru SemiAccurate již dříve uveřejnil informace, že Haswell bude zřejmě mít vlastní grafickou paměť a nebude tak odkázán pouze na sdílení paměti RAM. Právě to dnes drží výkon integrovaných grafik při zemi. Dedikovaná rychlá paměť by naopak procesorové grafiky mohla katapultovat mezi ty dedikované. U čipu Haswell to přitom bude platit dvojnásob, jelikož Intel u nejvyššího modelu grafiky navýší počet shaderů na 40, tedy o 150 % oproti dnešnímu Ivy Bridge. Údajně je sice kvůli spotřebě bude taktovat níže než u slabších grafik s 10 a 20 jednotkami, i tak ale budou nároky na rychlost pamětí značné.

Nyní stejný zdroj přidává další podrobnosti, a s výkonem Haswellu to vypadá ještě růžověji. Pokud jste si mysleli, že integrovaná grafická paměť nebude příliš rychlá, jste na omylu. Zatím neznáme její kapacitu, šířka paměťové sběrnice však bude činit úctyhodných 512 bitů. To je přitom hodnota, na kterou zatím dosáhla jen highendová GPU (a dlužno říci, že nepříliš úspěšná).

Vzorek procesoru Haswell

SemiAccurate neuvádí, jaké budou frekvence pamětí, pravděpodobně ale půjde o DDR3. Lze tedy uvažovat o rozmezí zhruba 800 až 1333 MHz. Charlie Demerjian navrhuje s ohledem na spotřebu takt 1066 MHz – propustnost by pak činila 68 GB/s (což je hodnota atakující například Radeon HD 7770). Rychlostí pamětí tak GT3 Haswellu nutně deklasuje jakoukoli konkurenci, která se bude spoléhat jen na sdílenou RAM. Ta má při dvoukanálovém zapojení čtvrtinovou šíři 128 bitů.

Samotná paměť nebude přímo součástí procesoru, půjde o samostatné čipy integrované v jeho pouzdře. Připojené budou pomocí „interposeru“, nevíme však, zda aktivního křemíkového, či zda půjde o běžný plošný spoj. Teprve uvidíme, kolik čipů bude Intel k vytvoření 512bitové sběrnice potřebovat. Celý vícečipový procesor ale zřejmě bude relativně nákladný, a Intel si za něj zcela jistě nechá patřičně zaplatit.

 

Zásadní vadou na kráse bude, že integrovanou paměť nedostanou slabší grafická jádra GT2 a GT1. Již z dřívějška přitom víme, že nejrychlejší IGP GT3 se objeví pouze v čipech pro notebooky a ultrabooky. Je pravdou, že v mobilní sféře dávají integrované grafiky největší smysl, vzhledem k potenciálnímu výkonu by se ale GT3 asi neztratilo ani v desktopu. Tedy pravda, pokud herní výkon nezabijí nedotažené ovladače. Jestli se ale Intel vyloženě nestřelí do nohy, může AMD tvrdě zatopit. Leda že by procesorová dvojka překvapila a prostřednictvím 28nm APU Kaveri odpověděla stejnou měrou.

Zdroj: SemiAccurate (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!