Zoner Photo Studio 11: povinná novinka za jedna

0

V této recenzi dovolím menší luxus srovnávání – vývojáři Zoneru samozřejmě pokračovali v linii vytyčené předchozími verzemi a tak vám nová verze tohoto Zoner Photo Studio 11 bude hodně povědomá.

Ještě blíže k realitě

Na první pohled si všimnete především nových ikonek, které jsou nyní barevnější (a dostupné ve dvou velikostech). Přestože některé z nich lépe naznačí, jakou funkci jimi vyvoláte, celkový dojem je trochu rozpačitý, větší barevná střídmost (či volitelná „seriózní“ sada) by určitě potěšila nemalou část fotonadšenců.

Na druhou stranu jsou konečně všechny nástrojové panely plně konfigurovatelné, takže uspořádání vašeho pracoviště je jen na vás.

Základem je opět osvědčený Průzkumník, nové jsou nejen ikonky, ale třeba také volitelný panel dostupných Akcí

V minulé verzi jsme hodně chválili práci s GPS souřadnicemi, nejinak tomu bude i tentokrát. Zoner Photo Studio 11 umí nově promítat pozice fotografií v Google Earth a odtud je také získávat. S pozicemi se tedy dostanete i za hranice naší malé země a možnosti sdílení s on-line přáteli se tímto krokem také významně rozšířily.

Komu se zdá Editor pro prohlížení příliš rozsáhlý, může využít služeb Prohlížeče

Ani další nástroje pro organizaci vaší fotosbírky nezůstaly bez vylepšení. Za všechny jmenujme například možnost automatického roztřídění pomocí zvolených kritérií, nebo rychlé označování snímků pomocí barevných štítků. Funkce jako statistiky vlastností snímků (třeba ohniskových vzdáleností nebo použitých časů) jsou pak spíše příjemným rozptýlením.

Editor je král

Zatímco pro uživatele, pracující s velkým množstvím fotografií a alb jsou nejdůležitější výše uvedené změny v uspořádávání fotografií a jejich datových popiscích, většina fotokutilů čeká spíše na novinky v Editoru Zoner Photo Studia. A programátoři se vytáhli – zcela přepsané jádro umožnilo nejen využití vícejádrových procesorů, ale především mnohem komplexnější práci s efekty a úpravami.

Dočasná vrstva v akci – ve vrstvě pro filtr převodu do odstínů šedi jsme vytvořili „díru“ pro oba cyklisty

Tou nejdůležitější novinkou je koncept „dočasné vrstvy“. Každý filtr (efekt) se nyní před aplikací chová jako vrstva (tak, jak ji tu zkušenější znají třeba z Photoshopu).  Je tedy možné měnit její masku (pokryté oblasti), průhlednost i režim sloučení s pozadím. Kouzla, která tento přístup umožňuje, asi není potřeba zkušenějším retušérům předvádět. Pro ty ostatní můžeme vybrat třeba věrohodnou simulaci hloubky ostrosti, komplexní úpravy pleti na portrétech, lokální úpravy barevnosti či kontrastu, nebo třeba spojování několika obrázků do koláže.

Abyste možnosti masek mohli využít, přibyly i nové možnosti výběrů, přičemž tou očekávanou je Magnetické laso – tedy výběr, který se automaticky přichytává k hranám v okolí a usnadňuje tak výběr složitějších objektů. Bohužel stále chybí editovatelné vektorové výběry. Příjemné je, že při označování výběru (a podobných operacích) na velkých snímcích Editor automaticky posunuje výřez podle pozice kurzoru.

Dočkáme se?

Rozdělení novinek v Zoner Photo Studio 11 podle cílových uživatelů zdůrazňovali zástupci Zoneru už při uvedení betaverze. Nebylo to příliš potřeba, zaměření na amatéry, respektive profesionály a nadšence je zřejmé. První skupina bude určitě nadšená z mnoha spolehlivých automatických funkcí: v první řadě je to nový nástroj pro zcela automatické vylepšení obrazu a stejně automatické odstranění efektu červených očí.

Mezi šablonami pro webové galerie jsou i efektní flashové animace

Rozšířeny jsou možnosti exportu, kromě mnoha nových webových šablon (včetně efektních flashových), stojí za zmínku výrazné zrychlení tvorby DVD. Netýká se ovšem všech, protože je má na svědomí podpora více procesorových jader. Lepší podpora RAWu, nebo možnosti vytváření vícestránkových TIFFů opět potěší spíše profesionály.

Deformační mřížka dokáže vyrobit z kolegy zrůdičku, ale v praxi se postará spíše o zeštíhlení nebo drobnou změnu výrazu

Zmlsaní uživatelé a fanoušci ZPS samozřejmě hledají (a navrhují) další funkce, které by tento program měl mít. Za sebe bych jmenoval přímý export do nejznámějších webových fotogalerií (Flick …); současné možnosti exportu jsou sice rozsáhlé, ale potěší spíše uživatele provozující vlastní web. Export do Google Earth naopak naznačuje, že cesta ke komunitním webů je otevřená. Tvůrci programu naštěstí nezávazně slibují, že se snad podobných hrátek uživatelé dočkají brzy.

Zoner Photo Studio 11 je k dispozici ve verzích Professional, Home, Office, Xpress; podporované systémy jsou Windows Vista/XP/2000; minimální požadavky na systém: Pentium 300 MHz, 256 MB RAM, rozlišení 1 024 × 768 HiColor.

Plusy a minusy v Zoner Photo Studio 11

+ dočasné vrstvy

+ využití hardwaru

+ nové nástroje

– chybí vektorový výběr

– příliš barevné ikonky

– chybí přímý export na fotoservery

Ohodnoťte tento článek!