Zoner Photo Studio 13: nejoblíbenější správce fotek v novém

0

Snad žádná jiná česká aplikace pro koncové uživatele není v současnosti tak úspěšná, jako je správce a editor fotografií Zoner Photo Studio. Tento povedený nástroj nabízí vše, co potřebujete pro pohodlné prohlížení, vyhledávání, třídění a samozřejmě i pro úpravy snímků. Nyní na trh přichází jeho již třináctá verze, která kromě drobných změn v uživatelském prostředí přináší nové technologie využívající výkonový potenciál moderních počítačů a samozřejmě také nové nebo vylepšené funkce pro úpravy a zpracování snímků.

S příchodem Windows Vista začali běžní uživatelé objevovat svět 64 bitových programů. Dnes, v době Windows 7 se skoro zdá, že software, který nemá 64bitovou verzi, jako by ani neexistoval. V Zoneru jsou si toho dobře vědomi, proto nové Zoner Photo Studio 13 nabídne zcela poprvé právě i 64bitovou variantu. Spolu s optimalizacemi pro vícejádrové procesory, které dnes najdete s výjimkou minibooků snad ve všech nových počítačích, tak dokonale využije výkon vašeho stroje, což se pozitivně projeví při zpracování opravdu velkých fotografií i při startu programu.

Zajímavou technologickou novinkou v Zoner Photo Studio 13 je podpora zobrazení v desetibitové barevné hloubce. Kvalitnější obraz si tak vychutnáte v režimech Editoru, Prohlížeče a převaděče fotografií focených do RAW. Nutností je ovšem grafická karta a monitor podporující desetibitovou barevnou hloubku na kanál.

Změny v uživatelském prostředí

Základní koncept uživatelského prostředí Zoner Photo Studia je již několik verzí neměnný. Třináctka zachovává i výchozí tmavou barvu, která se při úpravě fotografií osvědčuje, jako ta nejméně rušivá. Pokud se však na prostředí Zoner Photo Studia 13 podíváte pozorněji, všimnete si drobných změn už přímo v režimu Správce. Na první pohled je vidět upravený Navigátor, kterým se přepínáte mezi složkami s obrázky nebo alby. Přepínání stromu s obsahem disku, složkou s obrázky a složkami ZPS zůstalo zachováno, nově však přibylo přepínání ve spodní části navigátoru. Kromě klasického zobrazení složek zde máte k dispozici katalog a seznam oblíbených položek.

Máte-li štěstí a váš počítač je vybaven dvěma monitory, případně pokud pracujete na notebooku s externím monitorem, určitě využijete zobrazení fotografií v prohlížeči na druhém monitoru. Záložkové rozhraní se objevilo už v předchozí verzi, kdy jste jej mohli využít pro otevření několika editorů v samostatných záložkách. Nyní lze totéž využít i pro zobrazení Prohlížeče. Snímky z různých složek tak lze pohodlně procházet v prohlížeči ve dvou nebo více záložkách.

Volné místo v nástrojové liště prohlížeče vývojáři v Zoneru využili k doplnění panelu hodnocení a značek. Jedním klepnutím tak snímek hned při prohlížení ohodnotíte a kdykoli později si tak budete moci obrázky jednoduše podle určitého hodnocení vyfiltrovat. Třeba jen proto, abyste smazali překážející nevyhovující snímky z disku. Drobností, která ale některé z vás určitě potěší, je možnost ukrytí bočních panelů v režimu RAW, otevírání souborů přes kontextovou nabídku systému do nové záložky ZPS a nová nabídka Vytvořit, která obsahuje funkce pro tvorbu panoramat, 3D obrázků, pohlednic nebo HDR. Doposud byly tyto funkce zamíchány mezi ostatní v už tak dost rozsáhlé nabídce Publikovat, nyní budou lépe na očích.

Pohodlnější organizace a archivace snímků

Třídění snímků do složek pojmenovaných stylem rok-měsíc-den a případně nějakým popiskem je sice dostačující v případě, že pořídíte několik stovek snímků za rok, ovšem v momentě, kdy jsou vašich fotek tisíce a potřebujete se v nich opravdu rychle orientovat, nemusí být proklikávání složek tím nejlepším způsobem. Zoner Photo Studio 13 přichází s vylepšeným Katalogem umožňujícím fulltextové vyhledávání v popiscích snímků uložených v metadatech fotografií. Vaše fotky vytřídíte také podle jejich hodnocení, barevných značek a záznamů GPS. Možná je samozřejmě i kombinace všech těchto možností najednou.

Po přepnutí do katalogu si rychle nastavíte datum pořízení snímků, klepnete na filtrovací tlačítko a zadáte hodnotu, podle které si přejete filtrování provést. Zapnutím všech tří prohledávacích funkcí, tedy fulltextu, atributů a GPS souřadnic se vám doplní další panely, ve kterých rychle upravíte potřebné nastavení. Praktické je nastavení okolí při vyhledávání podle GPS. Jedním klepnutím si zobrazíte mapu, dalším klepnutím vyberete souřadnice a nastavením radiusu určíte, v jakém okolí od zvoleného místa chcete své fotografie vyhledat.

Pokud dospějete k názoru, že některých snímků je lépe se zbavit, než je nechat zbytečně zabírat místo na disku, pak využijete další novinku v Zoner Photo Studiu 13. To totiž dovede při odstraňování snímků smazat i další soubory se stejným názvem, ale odlišnou příponou. Typicky se jedná o dvojice RAW a JPEG.

Novinky v HDR a RAW, multiexpozice

Profesionálové dobře znají výhody pořízení snímků do formátu RAW a jejich následného zpracování. Vzhledem k tomu, že se záznam do RAW, tedy čistých obrazových dat, objevuje i v cenově dostupných fotoaparátech, není divu, že podpora RAW se objevila i v předchozích verzích Zoner Photo Studia. Ve třináctce je dále vylepšena, a to především tím, že vyvolání snímku lépe využívá výkonu počítače a je tedy mnohem rychlejší. Náhled vidíte prakticky okamžitě, úprava je signalizována zeleným ukazatelem v horním rohu fotografie. Pokud si se snímkem chcete opravdu pohrát, využijte k tomu nové vlastnosti převodu z RAW. K těm stávajícím totiž přibyla vinětace, výstupní velikost a metoda podexpozice s nastavením živé barvy, kontrastní a lineární.

Předchozí verze Zoner Photo Studia si poradily se sloučením snímků při vytváření panoramat, ale v momentě, kdy jste chtěli sloučit několik snímků focených bez stativu do HDR fotografie, tak jste tvrdě narazili. ZPS 13 tento problém již řeší a snímky focené bracketingem bez stativu lze před dalším zpracováním sloučit. Spasování snímků je docela přesné a nijak nezpomalující. V průvodci tvorbou HDR jej můžete vypnout, ale spíše předpokládám, že si na něj tak zvyknete, že o něm ani nebudete přemýšlet.

Další praktickou novinkou je funkce Skládání multiexpozic. Představte si, že máte pořízeno několik snímků téhož objektu se stejným nastavením, jediný rozdíl je mezi nimi v tom, že jsou na nich zachycení lidé pohybující se před budovou. Zarovnáním těchto snímků na sebe dovede Zoner Photo Studio ponechat statické části snímku a pohybující se osoby odstranit. Stejnou funkci můžete naopak využít k tomu, abyste osobu na snímku naklonovali – stačí použít několik snímků téhož místa, na nichž bude osoba na různých místech fotografie.

Vylepšený editor

Při úpravě fotografií nevyužijete pouze různé filtry a skládací nástroje. Editor Zoner Photo Studia není určen k práci s obrazem ve smyslu přípravy webových stránek nebo komplexních grafických návrhů. Je však dostatečný pro pokročilejší úpravy obrázků, jako jsou ořezávání, narovnávání, retušování a podobné. ZPS 13 vyslyšelo přání uživatelů a doplňuje podporu průhlednosti v nástroji Guma a také při ukládání a načítání souborů v těch formátech, které průhlednost implementují. Filtry a další nástroje samozřejmě průhlednost respektují. Nový nástroj Retušovací štětec vytváří při kreslení tahy, které částečně splývají s pozadím, takže veškeré úpravy s tímto nástrojem vypadají mnohem přirozeněji.

Vylepšeny byly také výběrové nástroje. Například magická hůlka pracuje s jasem a odstínem, přibyla možnost kdykoli upravit obrázek nástrojem Výběrový štětec. U Klonovacího razítka a štětce můžete vybrat režim prolnutí. Co se vkládání textů do obrázku týče, objevuje se nový funkce Vložit symbol, která nabídne vložení některého z obrázků a symbolů z vybrané sady písem (nejčastěji využijete ve spojení s fontem Windings). Lepších výsledků se dočkal filtr Chromatické aberace.

Drobná vylepšení vás potěší

Jednou z dalších novinek v Zoner Photo Studiu 13 je funkce Pohlednice. Jedná se v podstatě o speciální šablonu s několika možnostmi rozvrženími, do které vám Zoner Photo Studio 13 poskládá vybrané obrázky tak, aby výsledek připomínal klasickou papírovou pohlednici. Různá rozvržení pohlednice lze spojit s obálkami, které obrázky zakomponované do pohlednice orámují a zprůhlední jejich okraje. Výsledkem této funkce je nový obrázek, který si dále zpracujete v editoru nebo jej rovnou uložíte.

Pomineme-li funkci Skládání multiexpozic a technické vylepšení spočívající v podpoře 64 bitových a vícejádrových procesorů a ve schopnosti zobrazit fotografie s desetibitovou barevnou hloubkou, nepřináší Zoner Photo Studio 13 žádnou výraznou novinku. Drobných vylepšení je zde však velká řada a rozhodně se vyplatí přemýšlet o upgradu. Zoner Photo Studio se verzí 13 dotáhl na konkurenci, která v některých směrech dosud nabízela větší pohodlí při třídění a filtrování snímků nebo při vytváření HDR fotografií a vyvolávání RAW. Určitě má tedy co nabídnout i novým uživatelům. Ocení jej především ti, kdo fotografují častěji a potřebují své snímky zpracovat pokročilejšími technikami, ale zároveň v jednoduchém a srozumitelném prostředí.

Zoner Photo Studio 13: nejoblíbenější správce fotek v novém
Ohodnoťte tento článek!