Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné

18
Zoner Photo Studio X

Brněnští tvůrci loni vydali revoluční verzi Zoner Photo Studia. ZPS X totiž konečně přineslo podporu vrstev, ale zároveň změnilo obchodní model. Program už není jako v minulosti možné koupit jako jednorázovou licenci, ale pouze jako službu za předplatné.

Podobně jako si Adobe účtuje za svůj kreativní balík určitou částku za měsíc či rok, za což uživatelům poskytne stále aktualizované aplikace. Ale jakmile přestanou platit, Photoshop a spol. už nebudou moci používat. ZPS X funguje stejně. Roční licence stojí 1188 Kč, tedy 99 Kč na měsíc. Firma ale často nabízí různé akce, v srpnu je možné roční licenci získat za 799 Kč.

Už žádné programování do šuplíku

Michal Prouza, ředitel softwarové divize Zoneru, zaslal uživatelům e-mail, kterým chce nepopulární zavedení předplatného ospravedlnit. „Vývoj softwaru je nákladný a nekončí jeho vydáním. Produkt musíme udržovat, reagovat na nové fotoaparáty, formáty a systémy. Jde o ohromné úsilí, které je skryté pod pokličkou. Každý by si navíc přál, aby mu software fungoval „napořád“. To bohužel při cenách, za které jsme ZPS dříve nabízeli, nebylo možné. Verzí, které jsme vydali, neustále přibývalo a podpora se stávala čím dál tím nákladnější kvůli jejich zastaralosti,“ říká Prouza.

Každý podzim jsme se soustředili zejména na novinky, které další verzi prodají (a pomohou pokrýt náklady na údržbu), než abychom svědomitě vylepšovali už přítomné funkce a zapracovávali vaše podněty. Cítili jsme, že to není ideální stav,“ doplňuje.

Podcas

Tvrdí také, že vývojáři rok programovali „do šuplíku“, aby mohli novinky přidat do další verze. A pak zase celý rok sbírali zpětnou odezvu, díky níž zase mohli ony novinky upravit nebo doplnit. S předplatným tohle odpadá, respektive cyklus se zkracuje. Zoner teď vydává větší čtvrtletní aktualizace s opravami, úpravami i novými funkcemi.

Průběžné aktualizace ZPS X:

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. Drvivu vacsinu toho co Zoner dokaze aj Free SW, Zoner verziovanie nie je standardne, pri prechode na iny program ostane len original a konecna verzia, Zoner musi tento paskvil rozdavat, aby mal aspon nejaku penetraciu a predplatnym to zabil, v Zoneri maju prehnane ocakavania, pojdu ku dnu, nie su nicim vynimocni. Sice stale pouzivam ZPS 18, ktory som dostal, za tie peniaze co stal nestoji a prechod na X verziu nemam v plane ani vo sne.

 2. Mě na ZPS nejvíce štvou 3 věci:
  – i placená verze neustále otravuje přes notifikace s reklamami ( http://i.imgur.com/iqpgnm1.png )
  – nestandardní GUI, ve kterém se mám problém i po takové době vyznat a zapamatovat si, co kde je, a o nevýrazných tlačítkách pro potvrzení akce ani nemluvím
  – tisk je akce století (obrázek se mi otevře v prohlížeči, stisknu CTRL+P a nic, tak zmáčknu Otevřít v ZPS, v něm CTRL+P a zase nic, kliknu na editor (GUI se prakticky nezmění), a pak teprve CTRL+F5 zafunguje. Kdo tohle vymýšlel …
  Z předplatného také happy rozhodně nejsem. Kdyby alespoň po ukončení zůstala aktivní verze poslední v době předplatného.

  • Dobrý den Kamile,

   díky za zpětnou vazbu. Pouze upřesním, že Vámi sdílený screenshot neobsahuje reklamu, ale odkazy na nové články na našem magazínu Milujemefotografii.cz. Články jsou samozřejmě zdarma, nejedná se o reklamu, ale o snahu inspirovat a vzdělávat naše uživatele.

   Za tým Zoner Photo Studia

   Jarda Pilný

 3. Predplatne v takejto forme nieje jedina cesta ale asi navynosnejsia.
  Osobne ked uz tak preferujem ppatit si za podporu. Zakupim si verziu, ktoru mozem pouzivat bez casovych obmedzeni ale ak chcem aktualizacie, tak si bud platim podporu alebo jednorazovo zpalatim za upgrade. To sa mi zda ferovejsie voci zakaznikovi.

 4. Mám v PC dva Zonery Pro…. ZPS 15 a ZPS 18, oba dva zadarmo v rámce giveoftheday. Musím říct, že Zoner 15 mi vyhovuje více. Skvělé GUI, barevné ikonky. ZPS 18 je už kentus černobílej, snad pro edice pro barvoslepce. Celkově to rozložení nástrojů naprd. Asi půjde do pryč to ZPS 18 a místo něj tam dám asi Googlem odepsanou Picasu.