Zoner Photo Cloud: fotografický editor má konečně vlastní úložiště, ale není to Dropbox

2

Zálohování a práce s fotografiemi bude zase o něco jednodušší, Zoner pro své uživatele v rámci letní aktualizace spouští vlastní cloud. Základní velikost 5 GB je dostupná pro všechny zdarma, samozřejmě podmínkou je licence na Zoner Photo Studio X. Se staršími verzemi Cloud nefunguje. Vyšší kapacity jsou již zpoplatněné: za 50 GB dáte 99 Kč měsíčně a můžete se dostat až na více než terabajt.

Zoner Photo Cloud nemá v úmyslu zahradit Zoneramu, která je nadále neomezená a slouží primárně pro vystavování fotografií (ač nekomfortně může fungovat i jako záloha). Photo Cloud je určený pro práci s fotografiemi a jejich zálohu. Překvapivě nejste omezeni typem ani velikostí souborů a kromě fotografií formátu JPG a RAW můžete na cloud nahrát klidně i videa nebo dokumenty.

zoner-photo-cloud-1

Zoner Photo Cloud ovšem nesynchronizuje data s nějakou složkou na lokálním disku, jen k nim dává přístup prostřednictvím aplikace, do které stahuje jen to co je aktuálně potřeba – většinou náhledy, během upravování pak i celou fotografii. Při nedestruktivních úpravách ale neodesílá zpět celý soubor, stačí jen informace o změnách. To se docela hodí, neboť upload bývá v českých podmínkách výrazně pomalejší než download. V případě úprav v Editoru se samozřejmě mění a poté uploaduje celý soubor.

zoner-photo-cloud
Umístění v cloudu je jasné už podle složky vlevo a naznačuje ji také ikonka mráčku. Cloudové složky lze přidat i mezi oblíbené.

V cloudu lze vytvořit více složek a nastavit jim různá pravidla. Třeba sdílení s dalšími uživateli, kteří mohou do složky přispívat. Typicky půjde o rodinné příslušníky v případě rodinné licence, případně uživatele s vlastní licenci ZPS X. Případně můžou jedno album upravovat dva fotografové současně. O změnách provedených druhým uživatelem se ale nedozvíte, chybí zde zatím notifikace. Sdílení s dalšími uživateli je tak dobré spíše ve stylu „já upravuji, ostatní jen prohlíží“.

zpc-share
Sdílení složek s dalšími uživateli

Zoner garantuje bezpečnost dat jednak šifrováním pomocí SSL, druhak tím, že data zůstávají uložena na serverech Czechia, což je sesterská firma Zoneru. K datům se obecně nedá ani připojit jinak, než přes aplikaci Zoner Photo Studio X a současně si ani nelze fotky omylem smazat, neboť na cloudu funguje 30denní síťový koš.

zoner-photo-cloud-ceny

Velikost 5 GB je samozřejmě trochu omezující, takže v neplacené verzi lze službu využít na práci na několika albech, ale už ne na zálohování celého fotoarchivu. Pro aktuální fotografie, na kterých pracujete z více míst a zároveň je chcete mít zálohované, je ovšem Photo Cloud velmi dobrý.

Zoner Photo Cloud: fotografický editor má konečně vlastní úložiště, ale není to Dropbox
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Mně se líbí, jak se Zoner chlubí, že v v případě úprav fotek z toho jejich cloudu v modulu Vyvolat se nepřenášejí zbytečná data, že se ukládají jen změny. No sláva, tak se totiž chovají všechny RAW konvertory se všemi úložišti včetně lokálních disků – změny se ukládají do přidružených textových souborů. Zoner to ale uměl marketingově využít. 🙂