Jsme lepší než Lightroom i Affinity, říká ředitel Zoner Software Michal Prouza (rozhovor)

Zoner Photo Studio je tu už třináct let, kdy v roce 2004 vzniklo ze Zoner Media Exploreru 6. První verze softwaru již zaměřeného na fotografie tedy měla číslovku 7 a nyní číslování verzí zmizelo. S přechodem na předplatné se název změnil na ZPS X a aktualizace vycházejí mnohem častěji. O začátcích Zoneru i o budoucnosti fotografování jsem si povídal s Michalem Prouzou, který je ředitelem softwarové divize.

12
 • Předplatné si prodloužilo 90 % uživatelů, přejde na něj i konkurence
 • Pokud neprodloužíte, zůstane vám funkční prohlížeč fotek
 • Zoner pro Mac chtějí jen Češi, fotografové v zahraničí používají Windows
 • Chystáme novou službu pro zálohování fotografií

Jaký je příběh Zoneru, začínal jako mnoho jiných firem kdysi v garáži?

Zoner vznikl na kolejích VUT v Brně, kde dva spolužáci Milan Behro a Roman Slavičinský začali programovat první verze programů na úpravu obrázků, tehdy pod názvy Zoner Archiv a Zoner Media Explorer. Postupně pak přibyli další programátoři, z nichž někteří tvoří páteř firmy dodnes. První verze jsme programovali v pronajatých a velmi malých kancelářích, dnes už má Zoner svou vlastní budovu.

003
Zoner na Invexu

Kromě Photo Studia děláte i řadu jiných projektů, máte vlastní vydavatelství odborné literatury, programujete antivirus, nabízíte eshop i hosting. Přitom tyto divize nemají mnoho průsečíků a pod slovem Zoner si lidé vybaví hlavě Photo Studio. Je tam nějaká spolupráce, nebo jde o zcela oddělené firmy?

Dnes jsou to v podstatě oddělené firmy a pro ZPS nemají žádný význam. Vznikly historicky, ale už si žijí svým životem a s Photo Studiem mají společnou jen část názvu. Samozřejmě veškeré naše internetové služby i fotografie na Zoneramě běží na serverech Czechia (internetová divize Zoneru) a publikace k ZPS vydává přednostně Zoner Press, takže určité výhody to pro nás má.

První kanceláře vs. současnost:

08720171116_153647

Zonerama jakožto neomezená webová fotogalerie je ojedinělý počin, přitom technické provedení už trochu zaostává a možná je taky škoda nabízet zdarma takovou službu i pro ty, kteří si nekoupí licenci na ZPS. Neuvažujete o jiné formě Zoneramy?

Podle mě dává Zonerama smysl hlavně pro naše uživatele, protože k ní mají přes aplikaci pohodlnější přístup. Zadarmo je samozřejmě pro všechny, ale v tom případě jen přes webové prostředí. Uživatelé, kteří by chtěli nahrát na Zoneramu celý svůj archiv na nějaká omezení narazí.

My jsme vždycky chtěli mít Zoneramu jako místo, kde své fotky uživatelé vystaví pro ostatní, ne jako zálohovací nástroj. Pro zálohování fotografií připravujeme úplně jiné řešení, kam půjdou nahrát i RAWy a strukturu složek si také přizpůsobíte. Ale samozřejmě nebude to už zadarmo.

Prouza
Na otázky odpovídal Michal Prouza, ředitel softwarové divize Zoner Software

Samozřejmě se nemohu nezeptat na předplatné. Už je to rok a něco od jeho zavedení, takže by měla být vidět čísla. Kolik lidí z prvních kupujících si jej prodloužilo a splnilo to očekávání?

Předčilo to očekávání, z prvních zákazníků si předplatné obnovilo 90 % lidí. Pokud uživatel během roku zjistil, že dostal čtyři velké updaty a celkově podle počtu funkcí toho ve skutečnosti získal více, než při dřívějším přechodu na novou verzi, tak má důvod zůstat.

Jaký je teď počet platících uživatelů minulé verze (možná včetně všech starších verzí) a jaký u ZPS X?

To jde těžko spočítat, neboť třeba uživatelé verze 17 při upgradu na ZPS 18 o původní licenci nepřišli. Ale počet uživatelů získaných během jednoho roku se pohybuje okolo 30 000, takže čistě mezi ZPS X a ZPS 18 je to půl na půl.

A to přesto, že jsme v průběhu roku dočasně zavedli „výprodej“ verze ZPS 18, jakožto poslední plné licence za docela nízkou cenu (500 Kč) a umožnili ji zájemcům koupit. Byl o ni velký zájem, hlavně mezi uživateli, kteří čekali na ZPS 19 a když nepřišlo, najednou neměli co koupit. Věřím ale, že i tito lidé nakonec přejdou na ZPS X. Třeba si pořídí nový fotoaparát s jiným formátem RAW a ten ještě není ve starší verzi podporován.

Pokud by se počítaly i starší verze, tak u ZPS 17 bylo uživatelů také původně 30 000, ale nějaká jejich část samozřejmě upgradovala na ZPS 18, a tak by šlo pokračovat i ke starším verzím. Celkový počet uživatelů všech starších verzí bude větší než u nového ZPS X.

Nakolik je Photo Studio českou záležitostí a nakolik jde už o světový software?

Před lety bylo 80 % zákazníků z Česka a měli jsme cíl to otočit. To se podařilo a u ZPS 18 to bylo už 50 na 50. Se zavedením předplatného překvapivě ubylo zahraničních zákazníků, ale to spíš proto, že tam jsou zvyklí na jiný model – platit po měsíci a ne po roce. A přesně to pro ně a i pro český trh nyní chystáme.

Nebudou toho ale uživatelé hlavně u nás zneužívat? Zaplatí si měsíc, upraví všechny fotky a potom zase půl roku nic?

Na to myslíme, ona je to sice platba po měsíci, ale za licence na celý rok, takže stejně musí zaplatit všech dvanáct měsíců. Má to takto třeba Adobe a ve výsledku je tento model pro uživatele spíše dražší, přesto o něj mají zájem.

Obecně se traduje, že po vypršení roční licence nic nezbyde. Co přesně se stane, když už uživatel znovu nezaplatí?

Původně opravdu nemělo zbýt nic. Uživatel neprodlouží předplatné, my mu dáme měsíc navíc, ale potom už program nespustí. Tohle jsme ale změnili nejen proto, že třeba náš formát *.zps s vrstvami by uživatel v žádném jiném softwaru neotevřel.

Podmínky jsme zmírnili, a pokud uživatel neprodlouží předplatné, zůstane mu správce a prohlížeč fotografií. Nebudou fungovat pouze editační funkce v modulech Vyvolat a Editor. Ke svým fotografiím se však dostanete, můžete si formát zps exportovat do jpg, můžete nadále nahrávat na Zoneramu a využívat modul Vytvořit pro tisk a objednání fotoknihy.

Co říkáte na dění okolo Lightroomu a zavedení předplatného?

V podstatě udělali stejný krok jako my, přestože kdysi Adobe prohlásilo, že vždy bude možné koupit plnou licenci. Také Affinity na předplatné podle mě nakonec přejde, přestože teď tvrdí že ne. Možná to ještě pár let potrvá, ale pak vydají novou verzi, starou přestanou podporovat a uživatelům nezbyde než přejít a znovu zaplatit. ZPS vždy udržovalo podporu po delší dobu.

Myslíte, že předplatné je správnou cestou pro software obecně? Tímto směrem šlo i Adobe a ani Lightroom se už nedá jinak koupit, máme tu Office 365…

Ano, je to ale i o určité změně ve společnosti, v přístupu k softwaru. Navíc vydávat plné verze je náročnější, musíte se starat o více verzí, nelze dostatečně pružně reagovat na změny. U nás jsou teď uživatelé předplatného ti nejhýčkanější, nemůžeme si dovolit je odbýt a odkázat na novou verzi.

Předplatné se navíc pojí i s nějakým zlevněním, nemůže stát tolik, co stála plná licence. Navíc si uživatel vytřídí aplikace, které skutečně potřebuje a používá.

affinity-photo
Affinity Photo

Jak si vede ZPS ve srovnání s Lightroomem a jak s Affinity Photo, které je poměrně nové a stojí zhruba stejně, jako stála licence ZPS 18?

Oproti Affinity je ZPS mnohem komplexnější a rychlejší třeba při práci s více vrstvami. Navíc má katalog a propracovanou správu fotografií. Proti Lightroomu, tam jsou nyní dvě aplikace: Lightroom CC je editačně hodně jednoduchý a až Lightroom Classic je naše přímá konkurence. Ale u něj se musí pracovat s databází fotek, zatímco u Photo Studia máte přímý přístup na disk, jak jsou na to uživatelé Windows zvyklí. A ohledně nedestruktivní úpravy fotografií, tam jsme s Lightroomem oproti dřívějšku už zcela srovnatelní. A jsme výrazně levnější.

Určitě máte nějaká čísla ohledně pirátství, někteří lidé prostě software pořád kradou. O kolik se to se zavedením předplatného zlepšilo?

Zlepšilo se to dost. Ukrást Zoner Photo Studio, to znamenalo použít keygen. Dnes se musí aktivovat licence od nás, což je to pro piráty složitější. Navíc se dnes už software nekrade tolik jako dřív. V některých zemích je to jinak, třeba v Rusku se software krade mnohem víc než v Německu, ale lepší se to. Třeba už přestaly telefonáty na naši podporu, kde o pomoc žádali i majitelé nelegálních kopií.

A děláte proti tomu něco, nebo je to marný boj?

My jsme pirátství nikdy moc nepotírali, pro nás je i nelegální uživatel aspoň trochu lepší než žádný uživatel. A třeba se z něj jednou díky tomu stane platící.

Kvalitní smartphony zcela vytlačily většinu kompaktů. Dalo by se říct, že ZPS používají spíše fotografové se zrcadlovkami, nebo i lidé, co fotí iPhonem?

Určitě fotografové se zrcadlovkami. Ale i tito uživatelé fotí někdy na mobil, takže se snažíme, aby ZPS bylo vhodné i pro ně. Nedávno jsme přidali podporu formátu HEIF, do kterého fotí nové iPhony. Primární uživatel je pro nás ale majitel zrcadlovky a ty jsou už dnes dostupné i v celkem rozumných cenách.

Jaké je podle Zoneru ideální workflow fotografa? Vyndá kartu ze zrcadlovky a co dál?

Importuje fotky do ZPS, kde mu to funkce Import pomůže otagovat a přidat GPS lokace, v prohlížeči označí ty, které má cenu zpracovávat, upraví je v modulu Vyvolat a s těmi nejlepšími přejde třeba ještě do Editoru, kde je upraví k dokonalosti. Poté už je to na nich, kde se s fotkami pochlubí.

A teď proč jsem se ptal: opravdu to takto lidé používají? Přizpůsobujete se fotografům, nebo se je vlastní workflow snažíte naučit?

Byli bychom rádi. Ale samozřejmě řada uživatelů si fotky nakopíruje přes průzkumníka, poté dělají úpravy v Editoru místo ve Vyvolat. Je to neustálý boj a vyvažování mezi tím, na co jsou uživatelé zvyklí, co považují za nejjednodušší a mezi tím, co si myslíme my.

Tip: Třináct webů pro fotografy, které byste neměli minout

Neuvažovali jste o webové verzi ZPS, která by se dala používat třeba na Chromeboocích? Je zde český projekt Photopea a nefunguje vůbec špatně, přitom to programoval jeden člověk.

Photopea nás zaujala, ale možnosti webového editoru jsou pořád dost omezené, zkuste tam upravit sto fotek z dovolené. Sledujeme to dlouhodobě, už jsme o tom i sami uvažovali, ale zatím vyčkáváme.

Tip: Rozhovor s Ivanem Kuckirem (Photopea): Bylo lepší začít od píky než se vrtat v cizí práci

No, a když jsme u toho, ptáme se na to každou tiskovku: co Apple?

Zatím nechystáme, chceme hlavně stabilizovat ZPS X. Nikdy neříkáme nikdy, ale není to na pořadu dne. Navíc nelze jen předělat aktuální ZPS, muselo by se to napsat kompletně celé znovu, a to není práce na tři měsíce.

Byla by tu možnost jít na to přes Kickstarter? Když by o to nebyl zájem, alespoň by to byl argument pro „těch pár“ uživatelů, kteří verzi pro Mac pořád vyžadují.

Fotografové a Apple, to není tak jasná záležitost. Řada jich přechází na Windows už od doby, kdy Apple přestal vyvíjet Aperture. ZPS pro Mac chtějí hlavně uživatelé Applu v Česku, v zahraničí naopak. V budoucnu to třeba vyzkoušíme, ale nyní ne.

Jsme lepší než Lightroom i Affinity, říká ředitel Zoner Software Michal Prouza (rozhovor)
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 5 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. na to se dá říci jedno – vezete se na vlně kterou začli velikáni a určitě je pro vás jakožto prodejce velice výhodná. Pro kupující už mnohem méně, takhle má vydavatel pořád jistý příjem ale kupci se to nepěkně prodražuje. Nezbývá než doufat že Affinity nepřejde na tento model. A ikdyž, tak přijde někdo jiný – vždyť lidí kterým se příčí „software jako služba“ bude stále dost.
  Ale chápu to – u takového softu kde nejsou nějak často nové funkce aby to stálo za koupi nové verze je to asi jediná schůdná cesta jak zvednout zisk a udržet ho stabilní. Na druhou stranu to může lákat k menšímu pracovnímu tempu když budou pravidelně téci peníze od předplatitelů, už žádný tuhý boj o co nejvyšší prodej časově neomezených licencí…

 2. Za mě:
  – jakékoli předplatné: NE.

  – srovnávat ZPS a Affinity je dost mimo, ZPS nemá vektorový editor. Zoner vývoj Callista ukončil kdysi a dnes je to sice stále moc povedené malovátko (zdarma), nicméně podpora exportu/importu formátů je tristní až dřevní. Navíc interoperabilita se ZPS bude nejspíše nulová.

  Vychází mi z toho, že ZPS je jednoúčelová aplikace pro fotografy, kdežto Affinity dodává téměř komplexní kreativní DTP sadu (pokud vím, chystají i aplikaci na zlom stránek). Jako vyslovené legrační mi přijde argumentace katalogem a správou fotek.

  • Komplexnější něž Affinity, takže Zoner má správce souborů, a přeci je hezké že je rychlejší při práci s více vrstvami. To že editačními možnostmi těch vrstev mu nesahá po kotníky, zmiňovat nebudeme.
   Stačí že si myslí, že je Zoner plně srovnatelný s LR.

 3. Co vim, tak velka cast uzivatelu Zoneru jsou zaroven fanousci. To je pro Zoner dobre, protoze tito lide berou platbu zaroven jako podporu a tudiz neni problem natlacit jim model predplatneho, kdy plati mene, ale casto.

  Osobne potrebuji k praci Photoshop (funkci kterou pouzivam nikdo jiny nenabizi) ale mam licenci CS2 a staci mi to a verim ze dlouho stacit bude. Predtim jsem mel leta Photoshop 7 a hlavni problem tam byl, ze program neumel zapisovat na disky nad 1TB logicky oddil, cimz jsem byl nucen prejit na vyssi verzi. Ve firme, kde jsem delal meli koupenou i verzi CS6 a ikdyz v mnoha funkcich velky pokrok, to co potrebuju nebylo o tolik lepsi, abych to musel mit. Ovsem ani ta firma nesla do predplatneho na CC. Mohlo se to zmenit kvuli potrebe novych licenci, kdy stary CS6 uz nekoupite.

  Zoner jestli se nemylim, daval nejakou starsi verzi zdarma v ramci nejake akce. Mam neco doma nainstalovane, ale jeste jsem to nepouzil. Ja sce ZPS jako relevantni software pro fotografy chapu, ale zase na druhou stranu si treba ja vystacim s prevodnikem RAW na TIFF dodavany k fotaku a nasledne si zakladni upravy udelam v XnView, ktere je zdarma a na to co potrebuju mi staci.

  Chci tim rict, ze proste u tohoto model predplatneho nejak nevadi, da se to nahradit. Horsi je ten Photoshop, kdyz nic takoveho nikdo jiny nenabizi a pokud nemate licenci ze driv tak proste mate smolika a musite na predplatne jit.

 4. Citujem „Nebudou toho ale uživatelé hlavně u nás zneužívat? Zaplatí si měsíc, upraví všechny fotky a potom zase půl roku nic?
  Na to myslíme, ona je to sice platba po měsíci, ale za licence na celý rok, takže stejně musí zaplatit všech dvanáct měsíců.“

  Co je na tom zneuzivanie? Casto sa mi stava, ze potrebujem nieco jednorazovo alebo na kratku dobu pouzit. Preco by som mal platit za cely rok, ked to nepotrebujem?
  Preco by som mal platit za cely rok, ked napriklad potrebujem spracovat fotky 2-3 krat do roka? Logicke mi pride zakupit si predplatne len na tie 2-3 mesiace.
  Bohuzial malokde sa s tym stretam, ze sa da predplatit SW na jednorazovu akciu alebo na kratku dobu. Naprikald velmi mi takato moznos chybala pri SW na obnovu zmazanych dat alebo z poskodeneho disku(ale uz nieco taketo minimalne jedna firma poskytuje).

  Ako to uz asi vyplinulo z mojich predch. slov niesom zastancom len takehoto sposobu predplatneho. U niektorych produktov som vyslovene proti.

 5. Nechápu, proč by měl být pronájem služby na měsíc zneužívání. Naopak, je to přesně princip služby – platím, když potřebuji. Naopak současný stav, kdy je nejmenší předplatné na rok, je spíš zneužívání postavení na trhu (OK, nikdo mě nenutí si to koupit) 🙂

  Alespoň že upravili, že po ukončení předplatného obrázky zobrazím. Ideální to rozhodně není, ale aspoň něco.

  • Tohle se může kdykoli jakkoli změnit. To že lidi prskali a upravili to aby konec nevypadal tak definitivně, neznamená že za rok to bude stejně. Protože je to prostě SW jako služba a jsi zcela závislí na libovůli jeho tvůrce.

 6. Takže, Zoner nezaujímajú bežné domácnosti. Väčšina fotografie spracováva 2-3 krát do roka. keď sa vrátia z dovolenky, alebo po večeroch v zimných mesiacoch. A tu by práve predplatné na mesiac dávalo zmysel.