Zoner Photo Studio X: Konečně umí vrstvy, Photoshop už nepotřebujete

0

Nové Zoner Photo Studio se sice (v poslední RC verzi) ještě instaluje do složky jako ZPS 19, ale nenechte se zmást, číslování končí a odteď už napořád půjde o Zoner Photo Studio X. Současně s tím už si nekoupíte stálou licenci, Zoner přechází na roční předplatné. Změn je proti minulé verzi více.

Podzim, sezona burčáku = nové Zoner Photo Studio
 

ZPS stále podporuje operační systémy Windows 7 a Windows 10 a stále jej na Macu spustíte pouze virtualizovaně. Koupí získáte licenci na uživatele, kterou si můžete nainstalovat na všech svých počítačích. Beze změn zůstal také užitečný benchmark, který využívám v našich testech notebooků.

Editor: Zoner podporuje vrstvy, Photoshop už skoro nepotřebujete

Na tohle mnoho uživatelů dlouho čekalo. Zoner Photo Studio konečně podporuje vrstvy, se kterými můžete pracovat v novém grafickém formátu *.zps. Formát Photoshopu bohužel není plně otevřený a vzájemná kompatibilita by tak byla možná jen do určité míry. Ono to tolik nevadí, soubor s vrstvami běžně neslouží pro sdílení, ale jako pracovní a výsledek se na konci vyexportuje do otevřeného formátu.

Práce s vrstvami je v editoru vpravo dole
 

S vrstvami můžete pracovat v modulu Editor a jejich počet není omezen. Každé vrstvě lze nastavit stupeň průhlednosti i režim překrytí. Při ukládání vás program vyzve, abyste zvážili uložení ve formátu *.zps pro pozdější úpravy.

  

Vytvořit: vlastní fotky ve fotoknize

Samotné fotky se dnes už příliš netisknou, ale celá dovolená v jedné pěkné knize, to je něco jiného. Zoner v novém ZPS X nabízí řešení. V přepínači modulů přibyla položka Vytvořit, která vás provede vytvořením fyzických předmětů s vašimi fotkami. Může jít o fotoknihu, kalendář, obraz.

Vytváření fotoknihy pro tisk
 

Fotoknihy se objednávají rovnou z aplikace a pro Zoner je tiskne firma Piklio. Průvodce je svižný a intuitivní, což webové služby nabídnout nemohou. Na výběr jen momentálně kniha ve formátu A4 či 20 × 20 cm. Škoda, že součástí licence není třeba jedna kniha zdarma.

Takto vypadá hotová fotokniha
 

Vytváření kalendáře pro tisk
 

V modulu Vytvořit není jen tvorba fyzických předmětů, ale právě zde vytvoříte z vašich fotografií i video. Hodí se pro tvorbu timelapse, stále však podporuje rozlišení nejvýše Full HD. Výsledné video je ve formátu MP4 a může obsahovat vaši zvukovou stopu.

Vyvolat: základní úpravy pro běžné uživatele

Změn doznal i modul Vyvolat určený na základní a nedestruktivní úpravy fotografií. Těmi hlavními jsou přidané funkce srovnání linií a přechodového filtru, jako perlička pak funkce pro odstranění oparu z fotek pořízených třeba v zamlžené krajině.


 Srovnání linií


 
Přechodový filtr
 


 Funkce pro odstraněn oparu mlhy, nesmí se to s ní přehnat
   

Veškeré úpravy v tomto modulu jsou stále nedestruktivní. Ve skrytém souboru se jen ukládají změny, abyste se mohli bez problémů vrátit. Pokud používáte správce souborů a máte schválně zobrazené skryté soubory, tohle vám bude překážet a jakmile fotku přesunete mimo aplikaci ZPS, o vazbu mezi oběma soubory přijdete. Ale jiná cesta zdá se není.

Plevel ve správci souborů

Pokud potřebujete upravovat v modulu Editor, změny již budou destruktivní (kromě práce s vrstvami samozřejmě). Stále však můžete využívat funkci zálohy originálního souboru (přičemž k fotografii opět získáte skrytý soubor).

Správce: třiďte a katalogizujte

Katalog fotografií v modulu Správce nabízí nově seřazení fotografií podle místa pořízení. Nejde jen o GPS lokace, které už tu byly dříve, ZPS nyní nabízí jmennou databázi geografických míst a fotky tak lze roztřídit stylem Česko | Morava | Brno. V základním nastavení zobrazí ale až fotografie v nejvíce vnořené složce, takže výpis fotografií pořízených v Česku uvidíte jen po zaškrtnutí políčka Včetně podsložek v poli pro vyhledávání v levém horním rohu. Stejně to fungovalo a funguje i u časové osy.


 
 
 

Tyto údaje se na rozdíl od souřadnic už do fotografie nezapisují, ale jsou v databázi aplikace. Fotografie už s GPS buď máte (to když jsme je pořídili moderním fotoaparátem), nebo je lze přiřadit jednoduchým přetáhnutím na mapu. ZPS nabízí mapy Googlu i Seznamu.

Příjemnou novinkou je možnost seskupování podobných fotografií, mezi kterými jste si ještě nevybrali tu, kterou si ponecháte. Nebo pro nachystání fotek pro vytvoření panoramatu či HDR.

Seskupení fotografií ve správci
 

V levém panelu přibyla známá cloudová úložiště OneDrive, Disk Google a Dropbox (těžko říct proč zrovna v tomto pořadí). Nemusíte se k nim přihlašovat, ZPS je bere jako systémové adresáře na vašem disku. To ale neplatí pro odkaz na Facebook, kam se už musíte přihlásit. A když už je tu Facebook, překvapivě chybí Instagram (ten neposkytuje API), ale také Google Photos.

Z minulé verze zůstalo kontroverzní ukrytí řádku s menu pod jednu ikonku. Po upgrade si vezme nastavení z minulé verze, a pokud jste to měly přepnuté, v novém Photo Studiu to ani nepoznáte.

Prohlížeč: jak jej používat lépe

Z minulé verze zůstal samostatný vyčleněný prohlížeč fotografií, který by měl zrychlit rychlé náhledy. To využijete spíše na pomalých počítačích, počítače se svižným hardwarem a SSD rozdíl nepoznají a přepínání mezi oběma prostředími spíše zdržuje. Spouštění přímo v prohlížeči jde samozřejmě vypnout, čímž se celý nástroj stává užitečným – z prostředí apliakce se do něj dostanete zkratkou F3, čili jej spouštíte jen když chcete.

Samostatný prohlížeč: užitečný na prohlížení, pro práci často spíš zdržuje
 

 

Licence: už to není napořád

Přechod na předplatné přišel na české poměry možná trochu brzo. Zoner bude muset přesvědčit řadu konzervativních uživatelů, zda se jim ve finále vyplatí mít stále aktuální program za pravidelný poplatek, než zastaralý, ale po prvním zaplacení už napořád. Takto už funguje Adobe nebo i Office. Základní funkce sice nezastarávají, ale komu takové stačí, bude mu stačit i Malování a nepotřebuje fotografický editor.


 

Samotná licence díky předplatnému zlevnila a stojí 1188 Kč na jeden rok. Poté je potřeba zaplatit každý rok znovu. Za to dostanete stále aktuální program, přičemž velké aktualizace by se nyní měly objevit čtyřikrát do roka. Pokud jste vlastníky starší verze, dostanete slevu.

Pro srovnání: plná verze ZPS 18 stála 1499 Kč, takže nová cena je nižší. Jenže pokud uživatel kupovat ZPS každý rok, měl výraznou slevu i dříve – konkrétně za každou novou verzi každý rok platil jen 799 Kč. Z tohoto pohledu už změna výhodně nevypadá, jenže pro majitele starších verzí bude cenové zvýhodnění platit i při přechodu ze ZPS 18 na ZPS X. Konkrétně by měla roční licence stát 708 Kč, a tato zvýhodněná cena by měla platit minimálně po dva roky.

Pokud chcete v ZPS práci s vrstvami, na výběr každopádně nemáte, ale Zoner má ve své politice minimálně jeden velmi pozitivní přístup: při upgrade ze starší verze ale o tu současnou nepřijdete a můžete používat obě.

V krabicovém balení za příplatek 349 Kč dostanete opět pěknou příručku s tipy a 8GB flashdisk, na kterém sice najdete instalační soubor, ten je ale i na webu (www.zoner.cz) a flashku můžete využít pro svou potřebu. Pro srovnání, 8GB flashdisk stojí okolo 150 Kč, ale je pravda, že když už je určený pro další použití, Zoner mohl už přibalit model s podporou USB 3.0.

Zonerama: stále neomezená a bez konkurence

Nedílnou součástí je i webová galerie Zonerama, která vás nijak neomezuje ani počtem fotek, ani jejich velikostí, a v podstatě tak nemá konkurenci. Celkem je na ní už 59 milionů fotografií, které zabírají 125 TB dat (loni to bylo 60 TB). Jen ze zrušené Picasy připlulo za poslední rok okolo 15 milionů fotek uživatelů, kteří zřejmě odmítli migrování na Google Photos. Zoneramu můžete bezplatně používat i bez Zoner Photo Studia a já ji mohu doporučit.

Co mě potěšilo:

  • Jednoznačně práce s vrstvami, která z fotografického editoru dělá i nástroj pro úpravy jiných typů obrázků. Dříve fungovala práce s jakousi dočasnou vrstvou, která byla neuvěřitelně frustrující, takže v ZPSX jde o velký krok kupředu.
  • Nabídka fotopředmětů přímo v Zoner Photo Studiu mi sice nikdy nechyběla, ale po vyzkoušení je vidět, že sem patří a jde o krok správným směrem.

Čeho jsem se nedočkal:

  • Vývojáři opravili chybu, kdy při více otevřených záložkách a skryté horní liště nešlo okno snadno uchopit myší. Ale nefunguje to při překrytí hlavního panelu (F11), ani při využití funkce pro dva monitory, která je stále velmi omezená – to radši vždy otevřete dvě instance programu. Pracovat s touto funkcí na počítači, kde jsou tři monitory, se moc nedá.
  • Synchronizace – nastavení se mezi aplikacemi sice přenáší při upgrade, případně lze exportovat, ale není uloženo ve vašem Zoner účtu. Doufám, že přidání synchronizace bude mezi prvními upgrady nové verze, autoři programu o tom ví.

Nové ZPS X si jako každý rok můžete zdarma vyzkoušet stažením na www.zoner.cz a lze jej používat paralelně se starší verzí.

 

Všechny novinky nového ZPS X v oficiálním videu:

Zoner Photo Studio X: Konečně umí vrstvy, Photoshop už nepotřebujete

Ohodnoťte tento článek!