Zoner Photo Studio X: letní aktualizace přináší lepší hromadné úpravy a tisk fotky za 5 Kč

0

Fotografický editor Zoner Photo Studio přešel na systém předplatného a aktualizace tak vydává častěji, než jednou za rok. Přesněji čtyřikrát do roka. Dnes vyšla letní aktualizace (sestavení 28), a ta další by měla být v září.

Mezi novinky patří rozšíření nabídky tisku fotografií od fotoknih až k jednotlivým snímkům na malém formátu, hromadné úpravy v režimu Vyvolat nebo podstatné vylepšení funkce Zřetelnost.

Snazší porovnávání podobných snímků

Při výběru z více podobných fotografií si nyní můžete zobrazit náhled až devíti snímků prostým přidáváním přes Ctrl nebo Shift. Případně zvolit jednu fotografii a ostatní s ní potom porovnávat. Původní funkce porovnání dvou až čtyř obrázků zatím v aplikaci zůstala a Zoner s případným odstraněním počká na uživatelské zkušenosti.

screenshot-2017-06-06-22-06-05 screenshot-2017-06-06-22-15-11

Sjednocené hromadné úpravy

V modulu Vyvolat nyní můžete označit více fotografií a upravovat je šoupátky současně. Detailní úpravy lze poté provést už na jednotlivých fotografiích, ale například hromadné zesvětlení či zvýšení kontrastu u podobně laděných fotografií ušetří práci a mělo by pomoci zachovat podobný styl fotografií.

zpsx_vicefotek_vyvolat

Lepší zřetelnost

Nástroj pro přidání zřetelnosti není žádnou novinkou, ale v nové aktualizaci by měl podávat mnohem lepší výsledky. Jeho aplikací získá fotka na ostrosti a zvýrazní se struktura, aniž by se výrazněji změnily parametry expozice. Ve srovnání s prostým zvýšením kontrastu byste tak se zvýšením zřetelnosti měli docílit hezčích výsledků. Vyplatí se jej aplikovat i na již upravené snímky ze starší verze ZPS.

screenshot-2017-06-06-22-45-40

screenshot-2017-06-06-22-45-35  screenshot-2017-06-06-22-45-51

Fotografie městečka Hallstatt je po aplikaci zvýšení zřetelnosti stále poměrně pěkná. Na rozdíl od zvýšení kontrastu, který je třeba aplikovat s rozumem

Nový tisk fotografií na špičkové tiskárně

Zoner přidal vedle fotoknihy a kalendáře i tisk samostatných fotografií, které začínají už na ceně 5 Kč za formát 15×10. Musíte ale počítat i s poštovným. Tisk probíhá na tiskárně Canon DreamLabo 5000 se sedmi barvami, na výběr jsou dva druhy fotopapíru a dodání trvá 2-3 dny.

screenshot-2017-06-06-23-05-04

screenshot-2017-06-06-22-58-24

Plánované sdílení fotografií

Zoner přidal kromě Twitteru a Facebooku sdílení přes službu Pixbuf (ve které je současně investorem). Přes Pixbuf si lze naplánovat sdílení na další sítě (včetně Pinterestu, Tumblru, Flickeru či Instagramu) na konkrétní čas a sledovat přes ni statistiky shlédnutí. Pixbuf je placená služba (48 dolarů) a uživatelé ZPS X ji mají zdarma.

První krok k editaci videa?

Zoner už nějakou dobu umí vytvořit z fotografií video, nyní ale přidává možnost přímo video upravovat. Konkrétně jej oříznout, změnit začátek a konec. Typicky pro snímky z kamer GoPro, kde bez nějakého náročného editování třeba víte, že chcete uchovat jen prostředních 30 sekund.

news-2017-summer-video_cz

Opravy několika známějších chyb a přidání aplikačních funkcí (ukládání nastavení v Zoner účtu) jsme se zatím nedočkali, Zoner má prioritu spíše přidávat nové fotografické funkce. Dlouhodobějším cílem Zoneru je přidávat více funkcí do modulu Vyvolat, který by se měl postupně stát hlavním pracovním prostředím fotografa. V Editoru pak budou hlavně specializované funkce pro detailní úpravy a práce s vrstvami. Osobně si program rozděluji v modulech na práci s fotkami a práci s obrázky, což ale rozdělení workflow podle Zoneru ne tak úplně neodpovídá.

Příští (opět podzimní) aktualizace bude jubilejní čtvrtou a bude suplovat vydání nové roční verze programu z dřívějšího modelu licencování. Za čtvrt roku tak budeme moci porovnat, jak se uchytilo předplatné (zatím prý dobře). Podpora starších verzí 17 a 18 skončí postupně do konce tohoto roku.

Ohodnoťte tento článek!