Zoner Photo Studio X už umí kromě úpravy fotografií i stříhat video

2

Zoner uměl jednoduché operace s videem již dříve, ale to co předvedl na včerejší tiskovce nyní je významné rozkročení směrem od fotografií k úpravě videa. Na profesionální střihačské programy sice nemá a plést se do práce Premiéře ani nechce, ale třeba takový Movie Maker už potřebovat nebudete.

Zřejmě podle hesla „kdo fotí, tak také natáčí“ nabízí Zoner (zatím trochu skrytě v modulu Vytvořit) vcelku pokročilý editor videa. Podporuje rozlišení Ultra HD (4K) při 60 snímcích (formát MP4 H.265 HEVC), více zvukových i obrazových stop a práci s nimi přes časovou osu.

video-editor
Práce s videem, tohle se povedlo

Kromě samotných fotografií a videí můžete vložit také časosběrné fotografie (těch bývá velké množství) a nastavovat jim pak parametry společně. Prolínání je zde základní, což je ale dobře, neboť zrovna v tomto platí méně je více. Na začátku si vyberete rozlišení, přičemž Zoner nabízí i videa na výšku – kvůli módě Instagramových stories a tomu, že řada mladších uživatelů neumí při natáčení videa otočit smartphone, se prostě přizpůsobují uživatelům.

Druhou novinkou je propojení Zoner Photo Cloudu s Katalogem, což umožňuje využívat i offline náhledy. Zdarma má každý uživatel 5 GB, pro více se musí platit, což je pro mnoho uživatelů zásadní rozdíl. Zoner si ale v konkurenci Dropboxu a dalších věří a hodlá Cloud (jehož výhody mají být mj. síťový koš a technická podpora) nabízet i nadále. Po třech měsících provozu jej zatím využívá jen 650 uživatelů z celkových 26 tisíc předplatitelů Photo Studia X.

presets

Třetí novinkou je lepší organizace presetů. Ty lze nově organizovat do složek pro konkrétní činnosti, ale i pro více uživatelů – každý je zvyklý upravovat fotografie trochu jinak.

Zoner je s předplatným zatím úspěšný. Mnoho uživatelů tento model kritizuje, ale podle ředitele Michala Prouzy si 80 % zákazníků předplatné prodloužilo. Podpora starší verze ZPS 18 navíc skončila letos v červnu.

Zoner Photo Studio X už umí kromě úpravy fotografií i stříhat video
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.62%) 13 hlasů

2 KOMENTÁŘE