Zotac má „highendovou“ GeForce GTX 960 chlazenou pěti větráky. Takt až 1,4 GHz

0

Přiznám se bez mučení, že nevím, jaká GeForce GTX 960 má momentálně z továrny nastavené nejvyšší přetaktování nad referenční specifikace. K předním kandidátům ale asi bude patřit model GeForce GTX 960 Top 3D Storm od Zotacu, určený hlavně pro čínský trh. Karta to bude docela kuriózní. Mainstreamové GPU GM206 s relativně nízkým TDP a cenou totiž spojí s až přehnaně robustním chladičem a napájením, připomínajícím spíš highend. Vznikl tak zvláštní hybrid, u nějž některé prvky působí až „tuningovým“ dojmem.

Karta má dlouhý chladič s třemi 90mm ventilátory a adekvátně rozměrné je i PCB. Dlouhý „ocas“ má na svědomí rozložitá napájecí sekce s kaskádou o 6 + 2 fázích, krmenou jedním šestipinem a jedním osmipinem (standardem je jeden šestipin). Na PCB se nachází modul OC+ usnadňující přetaktování a z rubové strany pak také záležitost s názvem „Power Boost Engine“, což by měly být přídavné kondenzátory pro zkvalitnění napájení. Tyto elementy Zotac převzal z highendové karty GTX 980 AMP! Extreme Edition, stejně jako chladič, který by měl podle vzhledu být stejný. S čipem GM206 by vás ale celá ta paráda měla vyjít levněji.

Zotac GeForce GTX 960 Top 3D Storm (Zdroj: PCPOP)

Pravá legrace ale nastává na oné rubové straně. Ta je překrytá perforovaným backplatem, na nějž ale Zotac aplikoval ještě přídavné chlazení v podobě modulu se jménem „3D Storm“, který dal celé kartě jméno. Ten obsahuje další dva 40mm ventilátory (doufejme, že ona bouřlivost nespočívá ve zvukovém projevu), které ženou vzduch pod backplate a ochlazují tak zadní stranu PCB. Celkově se zde tedy sešlo pět ventilátorů, čímž se karta vyrovnává i kuriózní GeForce GTX 680 Super Overclock od Gigabyte. Naštěstí má ale umět polopasivní „0dB“ režim a při nízké či žádné zátěži (jsou-li teploty dostatečně nízké) se tedy ventilátory úplně zastaví. Onen batůžek se také dá odstranit, pokud by například překážel vedlejšímu slotu.

Zotac GeForce GTX 960 Top 3D Storm (Zdroj: PCPOP)

Tolik tedy k onomu hypertrofovanému chlazení a napájení a pojďme se podívat na výkon. Čip GM206 se na rozdíl od PCB zvětšit nedá a vždy bude mít jen polovinu stream procesorů oproti GM204. Jejich takt v základu je zde 1342 MHz, což je proti referenční konfiguraci 1127 MHz docela slušné. Takt boostu je z 1178 MHz pošoupnutý až na 1405 MHz. Mírně přetočeny jsou i paměti (7,2 místo 7,0 GHz) s pouze standardní kapacitou 2 GB. U nich by ovšem měla být ještě rezerva pro další nárůst, jelikož jsou zdá se použity čipy Samsung schopné pracovat na 8,0 GHz.

Zotac GeForce GTX 960 Top 3D Storm (Zdroj: PCPOP)

 

Šaty dělají člověka?

Jinak karta nabízí standardní výstupy (HDMI 2.0, DVI, tři DisplayPorty 1.2) a jeden konektor pro SLI. Ten je hlavním znamením, že se v ohromné kartě ukrývá jen mainstreamové GPU, jinak totiž na fotografiích nikde nevidím popisku udávající, že jde o GeForce GTX 960. Svádí to k myšlence, zda nejde o záměr – o kartu reprezentativní navenek pro ty, kdo nechtějí nebo nemohou zaplatit model GTX 980. I zde ale budou muset něco obětovat, tento model GTX 960 má totiž stát okolo 250 USD, což je hodně nad standardní cenou referenčních karet. U nás by to momentálně dělalo skoro 8000 CZK.

 

V našem regionu ovšem tohoto pokušení zůstaneme uchráněni. Zatím to vypadá, že se model bude prodávat jen v Číně, ostatně ani nemáme jeho oficiální mezinárodní jméno. Na webu firmy je označen jako „ZOTAC GTX960-2GD5 至尊 TOP“ a anglicky psaná média nemají moc jasno v tom, jak mu vlastně říkat, či zda je ono „3D Storm“ součástí názvu, nebo nikoli…

Zdroje: Zotac, WCCFtech, PCPOP

Ohodnoťte tento článek!