Zotac začal prodávat Zbox OI520, kulovité mini PC pro příznivce nekonvenčního

0

Pokud jste sledovali zpravodajství z posledního veletrhu CES, možná si vzpomínáte na kulatý barebone, který prezentovala firma Zotac. Nezvyklý design jeho šasi zřejmě na výstavě upoutal, jelikož toto mini PC firma uvedla do sériové výroby a tento týden ho oficiálně vypouští na trh. Přístroj s modelovým jménem Zbox OI520 je zřejmě jen prvním modelem v sérii takto „vykutálených“ mini PC, Zotac jej totiž na svém webu vede ve zvláštní řadě O-Series či také Sphere Series. Časem v nabídce zřejmě přibudou i další konfigurace ve stejné „skříni“.

Zbox OI520 má podobu černé koule s dekorativním modře svítícím „rovníkem“; její průměr je zhruba 15,5 cm. Aby přístroj pevně stál, vystupuje z koule v zadní části kvádrová základna či soklík. Tato už méně efektní část slouží k vyvedení všech portů a také je perforovaná kvůli chlazení komponent. Ze zadní strany je vedle výstupu pro sluchátka umístěn i vypínač, což nebude úplně praktické – pokud nepoužíváte režim spánku s probouzením pomocí klávesnice či dálkového ovladače. Šasi má nicméně jeden port USB vyvedený po straně základny, kde je lépe přístupný pro připojení disků či klíčenek.

Kulatý barebone Zotac Zbox OI520

Zbox OI520 je založen na procesoru Intel Core i5-4200U, což je dvoujádrový mobilní SoC architektury Haswell, se základním taktem 1,6 GHz a turbem až 2,6 GHz; aktivní má i technologii HT. Čip má integrovanou grafickou kartu HD 4400 a i s čipovou sadou se jeho TDP vejde do 15 W, takže s chlazením či hlučností by snad neměly být problémy. Základní deska uvnitř má dva sloty SO-DIMM pro paměti DDR3L a úložiště je možno osadit dvě – SSD do slotu mSATA, jakož i 2,5″ pevný disk či SSD.

K hardwaru se lze dostat tak, že pootočíte vrchní polokouli, po čemž by jí mělo být možné sejmout. Zotac bude (jak má zvykem) nabízet jak holý stroj v provedení barebone, který si sami doplníte o paměť a disk, tak i zkompletovanou sestavu s 500GB pevným diskem a 4 GB RAM (ta se bude označovat Zbox OI520 Plus).

Kulatý barebone Zotac Zbox OI520

Co se portové výbavy týká, nabízí zadní strana přístroje čtvero portů USB 3.0 a dvojici USB 2.0, mikrofonní vstup a sluchátkový výstup audia. Obrazovku je možno připojit buď přes HDMI, nebo přes DisplayPort, který Zotac na svá mini PC osazuje se vzornou pravidelností (benefitem je podpora rozlišení 4K). Vzadu se nachází i čtečka karet, podporující SD karty plné velikosti, a také port RJ-45 gigabitového Ethernetu. Kromě toho má ale přístroj zabudován i bezdrátový modul, který podporuje Bluetooth 4.0 a WiFi 802.11ac.

 

Zbox OI520 by už v tuto chvíli měl být k dostání v našich končinách. Do ceníku už jej zařadily některé české internetové obchody, a to za sumy okolo 12 500–13 000 CZK. Oficiální cena činí 400 USD, za verzi OI520 Plus s diskem a předinstalovanou RAM zaplatíte ale ještě o 100 USD víc.

Zdroj: Zotac (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář