Zotac začal vyrábět SSD, disky má založené na Phisonu S10 a MLC od Toshiby

0

Na jednu stranu se sice mluví o tom, že se trh s SSD „konzoliduje“ do rukou velkých značek, které mají vlastní produkci pamětí NAND (Samsung, Intel, Micron/Crucial, Toshiba, SanDisk, Hynix), úplně stoprocentně se ale tato tendence zatím neprosazuje. Levné menší značky stále zůstávají a existuje i množství „neznaček“, které můžete nalézt na mezinárodním trhu. A počet výrobců dokonce roste. Tento rok se k nim přidá i jedno jméno známé z jiných odvětví, potřebu také nabízet disky totiž pocítila firma Zotac.

Ta kromě minipočítačů vyrábí hlavně grafické karty a v menší míře základní desky. Jejím záměrem je tedy asi využít sílu značky mezi hráči tím, že jim bude nabízet různé další komponenty kromě grafik (o toto snaží se například PowerColor se zvukovkami, častým cílem jsou myši, klávesnice, nebo sluchátka, viz třeba Razer). Zotac začal už dříve na zkoušku prodávat méně výkonné SSD s kapacitou 120 GB, ale nabízeno bylo hlavně v Číně. Nyní už to zřejmě myslí vážně a začne pod svou značkou disky prodávat i celosvětově.

Zotac Premium SSD 480 GB
Zotac Premium SSD 480 GB

První takto obecně dostupný disk od Zotacu nese jméno „Premium SSD“ a prodávat se bude v kapacitách 240 a 480 GB. Založen je na NAND typu MLC od Toshiby a řadiči Phison S10 s mezipamětí DDR3 o velikosti 256 nebo 512 MB. Provedení je tradiční, 2,5″ disk s tloušťkou 7 mm a rozhraním SATA 6 Gb/s. Výkon by tedy mohl být podobný jako u dalších disků založených na těchto řadičích, Zotac u nich ale uvádí jen hodnoty pro sekvenční rychlosti. Větší model má číst až rychlostí 560 MB/s a zapisovat 500 MB/s, pro menší variantu se udává 520 a 500 MB/s.

Zotac Premium SSD 480 GB

Na disky je od Zotacu tříletá záruka, střední doba mezi poruchami je údajně 2 miliony hodin. Jejich garantované zápisy jsou 214 TB pro 240GB model a 480 TB pro 480GB verzi. Poněkud netypicky Zotac udává i udávanou výdrž samotných pamětí NAND použitých v těchto SSD: jejich buňky mají podle výrobce typicky vydržet alespoň 3000 cyklů, což odpovídá MLC vyráběné na aktuálních výrobních procesích okolo 20 nm a níž.

 

Ceny přímo uvedené nejsou, nicméně disky už jsou v evropských obchodech. 480GB model v nich najdete za ceny od 171 EUR (v přepočtu zhruba 4100 CZK), 240GB pak od 81 EUR, což by u nás bylo přibližně 1950 CZK. V našich obchodech se Zotac Premium SSD ještě zdá se neusadila, zdá se, že se však v distribuci vyskytuje ono 120GB SSD, které však má jiné komponenty a je pomalejší. Tento disk se u nás objevil za něco málo přes 1600 korun, ale vyhledávač ho vidí jen v jednom obchodě.

Zotac Premium SSD 480 GB

Zdroje: Zotac (1, 2), The Tech Report, Tom‘s Hardware

Zotac začal vyrábět SSD, disky má založené na Phisonu S10 a MLC od Toshiby

Ohodnoťte tento článek!