Zrychlete si načítání obsahu složek ve Windows 7

0

Uživatelé zpravidla k zobrazování obsahu složek využívají formy náhledů. Aby Windows 7 jejich načítání urychlila, vytvářejí na disku vyrovnávací (cache) soubor, díky němuž by mělo být načítání náhledů mnohonásobně rychlejší. Kdykoliv ovšem dojde ke změně obsahu v příslušné složce, systém tuto vyrovnávací paměť vymaže a při následujícím otevření ji vytvoří znova.

Je otázkou, zda tak Windows 7 činí se záměrem vývojářů, nebo jde o chybu, která bude opravena v rámci některé aktualizace. V každém případě existuje postup, jak tomuto vymazávání zabránit a nechat tak obsah složek načítat rychleji.

Zákaz odstraňování cache souborů

Trik spočívá v omezení přístupu uživatelů do složky, kde se cache soubor nachází. Najdete ho tomto místě:

C: | Users | UZIVATEL | AppData | Local | Microsoft | Windows | Explorer (za UZIVATEL dosaďte název účtu, ke kterému jste přihlášeni)

Klepněte na složku Explorer pravým tlačítkem a z nabídky zvolte Vlastnosti. V novém okně pak přepněte na záložku Zabezpečení a poté klepněte na tlačítko Upřesnit.

V dalším okně pak v dolní části klepněte na Změnit oprávnění. Postupně označte každého uživatele v seznamu, klepněte na tlačítko Upravit  a v následujícím dialogu pak ve sloupci Odepřít zatrhněte boxy u položek Odstraňovat podložky a soubory a Odstraňovat.

Výsledek by měl vypadat podobně jako v náhledu níže:

Díky tomuto zásahu by již uživatelé, včetně samotného systému, neměli mít možnost mazat soubory uvnitř dané složky. Cache soubory by tak měly zůstat zachovány. V případě potřeby samozřejmě můžete toto omezení zrušit.

Vypnutí ukládání náhledů do cache souborů

Jednou z možností, jak výkon zrychlit, je také úplné zrušení vytváření cache souborů s náhledy, což ocení to především uživatelé s méně výkonným počítačem. Práce s těmi „vyrovnávacími“ soubory je totiž náročná na procesor a pevný disk. Windows 7 tak sice budou náhledy vždy znova vytvářet, ale už se nebudou zabývat jejich zálohováním.

Pro následující nastavení je potřeba být přihlášen jako uživatel s administrátorskými právy. Lze ho také aplikovat pouze v edicích Professional, Enterprise a Ultimate. V nižších edicích se není možné spustit Editor zásad skupiny.

Klíčem k úspěchu je administrátorský nástroj Editor místních zásad skupiny, který je běžně ve firemním prostředí využíván k omezování práv jednotlivých počítačů a uživatelů. Spustíte ho tak, že do vyhledávacího pole nabídky Start zadáte řetězec zásady skupiny a klepnete na nalezenou položku Upravit zásady skupiny. Nebo stiskněte Win+R, do políčka zadejte řetězec gpedit.msc a klepnete na tlačítko OK.

V levé části přejděte na Konfigurace uživatele | Šablony pro správu | Součásti systému Windows | Průzkumník Windows a v pravé části vyhledejte položku Vypnout mezipaměť miniatur.

Klepněte na ni pravým tlačítkem a zvolte Upravit. Přepněte přepínač z položky Není nakonfigurováno na položku Povoleno. Poté nastavení potvrďte klepnutím na OK, zavřete Editor zásad a restartujte počítač.

Ohodnoťte tento článek!