ZTE Grand Memo – první smartphone se Snapdragon 800 – MWC 2013

0

Včera jsme psali o telefonu ZTE Open, který se po boku Alcatelu zařadil mezi první telefony s operačním systémem Firefox OS. Na dnešní tiskové konferenci v rámci MWC 2013 Číňané představili svůj nejvyšší model s Androidem. Směle může konkurovat nejdražším modelům zaběhlých značek jako LG, Samsung nebo Asus. 

ZTE Grand Memo
ZTE Grand Memo

Grand Memo se řadí do nedávno vzniknuvší skupiny phabletů. Opravdu je těžké jej někam zařadit, jeho displej má totiž úhlopříčku 5,7“. Při telefonování s ním budete vypadat jen o něco málo divněji než se sedmipalcovým Asusem Fonepad. Další parametry displeje zahrnují běžný panel TN a rozlišení 720 × 1280. O dostatečný výkon se postará čtyřjádrový procesor od Qualcommu – Snapdragon 800. Tento, případně model Snapdragon 600 by měl pohánět i Samsung Galaxy S IV. Grand Memo pak zaujme i nadstandardní operační paměti s kapacitou 2 GB. Naopak interní úložiště má běžnou hodnotu 16 GB. Fotoaparát s obrazovým rozlišením 13 Mpx je doplněn o přední kamerku pro video hovory. Android 4.1, se kterým se začne smartphone prodávat bude lehce pozměněn vlastní nástavbou výrobce s názvem Mifavor UI. 

Cena telefonu zatím nebyla stanovena, na trh se však dostane ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Začne se stoprocentně prodávat v Číně a Evropě, americký trh zatím nebyl výrobcem potvrzen.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Ale kdepak. Ty plošky u Intelu se jmenují úplně jinak než pin contact. Možný ty bazmegy v soklu jo, ale ne na CPU. Ale hledat to nebudu, bo mi zítra dojde prohlížečka na internet a tím pádem s desktopem končím a nějaký piny jsou mi ukradený. Kromě toho kdybys dělal počítače tak před 30 lety, věděl bys co si pod pojmem pin představit.

 2. Já su tu doma, tak nějaký Tóth mi nebude předepisovat, kam budu chodit. A blit si můžeš na vašich fórech. Jenže tam tě nechcou, protože chodím i na slovenské fóra a tam jsou zcela inteligentní lidi, na rozdíl od tebe. A ta slovenčina je katastrofální. Hned to pošlu mé kamarádce ze Slovenska, aby ti to opravila a samotného mě zajímá, ty grcaču, koliks udělal hrubek v jedné větě, abych věděl, jaké jebo z lesa hodnotí mé názory.

 3. Já se bavím k věci. To on tu dělá bordel, když se projde diskuze. Já jenom mám názor, že pokud Intel zrušil piny na CPU, tak to udělá i se soklem. Bude to vypadat tak, že se zúží sortiment a půjde to všechno pájet na desky. Akorát se ponechá nějaká řada s vyšším TDP, která z hlediska tepelného namáhání bezolovnaté pájky zatím bude muset být v soklu, ale za tuto řadu si zájemci mastně připlatí. Vycházím z toho, že Intel jako první zrušil PATA na deskách a trvalo to sice asi 5 let než PATA na deskách přestali dělat všichni a tak to nějak dopadne i se sokly. A co zavede Intel jako praktický monopol, tak dříve či později budou muset přijmout i ostatní. Toť vše.

 4. Jistě. Neřeším stejnost funkce, ale způsob připojení, jak u PATA, tak u CPU. To je zásadní rozdíl v těchto pojmech. Fungovat to bude stejně jako předtím, akorát to bude jinak připojené. Když jsem rok před vydáním Visty tvrdil, že na kancl budou potřeba 2GB RAM a na hry 4GB, byl jsem za totálního blba. A jak to dopadlo? A toto je ten stejný případ. Za 2-3 roky to bude pájený na desce co bude možné skrz TDP a paxi na  mě vzpomeňte.

 5. Tak pokud je to v rovině konektoru jako takového, tak to máte zcela pravdu, že se tam dalo svého druhu píchnout cokoli co se týká vyráběného sortimentu a bylo to vyměnitelné. To jo. Ale zase vy jste neporozumněl co mám na mysli já. Intel u PATA nezrušil konektor z hlediska vyměnitelnosti, ale řekl, že co je PATA, tak to přestane podporovat a od teď všichni už pojedete na SATA. Takže po přechodu od AMD na Intel jsem musel všechno vyhodit co bylo PATA. Tedy vzala za své kompatibilita, ale zůstala možnost výměny zařízení, která vám leží na srdci. Ale vy pořád nechápete, že teď Intel říká, ruším konektor jako takový a nic už nebudete připojovat a tím je vyřešená otázka kompatibility, my zůžíme sortiment, klesnou nám náklady a vyděláme ještě víc. V této rovině to leží.

 6. A tady je to ještě jinak z konkurenčního webu zpracované po technické stránce. Také jeden z důvodů, proč se zúží sortiment a a proč sokly na scéne končí:

  Damel | 07.12.2012 – 12:39

  Důvod je jinde a celá „kauza“ je umělá. Tím jak se vyvíjí litografie a v procesorech jsou stále menší a menší tranzistory se totiž již brzy dostaneme k fyzikálním hranicím P-N přechodu, důsledkem čehož se přejde při výrobě CPU od metody „zkusíme a uvidíme“ k metodě „buď a nebo“.

  Co to znamená: Při současné XX nm litografii (a samozřejmě i v minulosti) se sem tam nějaký ten tranzistor tak trochu nepovede. Ale naštěstí „jen trochu“ a stačí snížit frekvenci na jaké pracuje a tím omezit nežádoucí difúzi náboje skrz něj a/nebo jeho přehřívání (které samo o sobě také zvyšuje difúzi).

  Při budoucí X nm litografii však již budou vrstvy přechodů v tranzistorech tak tenké, že nebudeme mít tento „manévrovací prostor“ k dispozici. Procesory se budou vyrábět metodou „buď funguje a nebo prostě ne“. Díky tomu bude na trhu jen jeden frekvenční model od dané generace CPU. A z toho vyplývá, že vůbec nevadí, když bude na základní desku připájen, protože stejně nebude z čeho vybírat a čím zaměňovat (v rámci té generace). A i dnes bývá mezi jednotlivými generacemi CPU takový rozdíl, že vyžadují vlastní nový soket/čipset a tedy desku. Stejně tak konkurenční CPU bude mít klasicky svou vlastní desku.