Ztišení Sapphire HD 4670

0

Hlučnost byla hlavním záporem jinak výborného Radeonu HD 4670 od Sapphire. Jde s tím něco dělat? Aby z toho nebyla jen řečnická otázka, poslala mi společnost Sapphire ještě před dokončením recenze nový BIOS pro kartu (204 kB, ZIP, samotný BIOS má samozřejmě jen 64 kB). Nebojte, nic jsem vám nezatajil, dokonce to byl důvod pro zdržení recenze zase o nějakou tu hodinu.

Bohužel ani nejnovější verze WinFlash kartu nerozpozná a flashnutí v pohodlí operačního systému nebylo možné. V ZIPu najdete jen DOSový ATIFlash, už jsem ale pomalu zapomněl, co to DOS je. Nějak jsem tedy zase zprovoznil disketovou mechaniku, nabootoval z diskety DOS a BIOS s parametrem force flashnul (jinak to nejde).

Po opětovném startu systému se mi karta zdála o malinký chloupek tišší, ale nevím, zda jsem to neměl trochu vsugerováno tím, že jsem od Sapphire měl informaci, že to má právě trošičku ztišit (s přiznáním, že karta silně „šumí“ i nadále).

Jestliže se ale podíváte na teploty RV730, vidíte, že i drobný hliníkový chladič má svoje rezervy. Vyřešení hlučnosti tedy může stát pár korun, v případě, že už máte v PC regulátor jako třeba Scythe Kaze Master, tak dokonce nic.

Jak vidíte, já jsem prostě 2-pin od větráčku vytáhl z konektoru na kartě, připojil (pozor jen na dodržení barev kablíků) na Zalman Fan Mate2 a otáčky stáhl nastavením potenciometru na minimální napětí (u Fan Mate2 je to myslím 5,5 V).

Chladič je pak téměř tichý, mírné šustění v noci uslyšíte, ve skříni pod stolem se s takto ztišenou kartou ale dá žít. V Cooler Master Centurion 5 pak při pokojové teplotě 22 stupňů Celsia nešla teplota RV730 podle GPU-Z v idle nad 45 stupňů Celsia a v zátěži pomocí ATITool dosáhla vcelku pohodových 78 stupňů Celsia (ve FurMark by to bylo asi jen o pár stupínků více).

A když už jsem byl ve zkoušení karty i v jiném PC (deska s Intel P45, procesor Core 2 Duo E7200, 4 GB DDR2, dvě mechaniky, jeden 750GB pevný disk, účinný zdroj Enermax Modu82+ 625W, Windows XP), udělal jsem doplňující měření spotřeby (jiného než testovacího) PC v idle:

  • s Radeonem HD 4670: 73 wattů
  • s GeForce 9600 GSO: 103 wattů
  • s Radeonem HD 4850 (BIOSmod na 160/500 MHz pro idle a chlazení Accelerem S1 + 12cm větrák): 95 wattů

Jestli jste náhodou minuli celou recenzi Radeonu HD 4670 a srovnání s GeForce 9600 GSO, určitě to napravte.

Aktualizováno, Radeon HD 4670 s chladičem Arctic Cooling Accelero S2 (za fotografie děkujeme Radku Reifovi) lze chladit i pasivně: Teplota v idle (na obrázku níže) se drží na 36 stupňů Celsia, ve špičce (po 30minutovém hraní) náš čtenář naměřil 50 stupňů, jiný uživatel na fóru CZC.cz uváděl 56 stupňů Celsia. Takže záleží na proudění vzduchu ve skříni. Je dobré soustředit tok vzduchu tak, aby
část šla nejen předem, ale i záslepkou (dodává se děrovaná) u Accelera.

Ohodnoťte tento článek!