Zveřejnit fotku zloděje můžete, rozhodl Městský soud v Praze

0

Obchod eKolo.cz publikoval na své facebookové stránce dne 22. 11. 2011 fotku muže, který z provozovny ukradl elektrické kolo. Především díky tomu bylo o dva dny později nalezeno v jednom pražském bazaru a posléze policie vypátrala i onoho zloděje.

Fotka, která pomohla dopadnout zloděje v obchodu eKolo
Fotka, která pomohla dopadnout zloděje v obchodu eKolo (cenzurovaná)

Jenže zveřejnění se nelíbilo Úřadu pro ochranu osobních údajů. To udělilo obchodu pokutu ve výši 5000 Kč a dále povinnosti uhradit náklady řízení v hodnotě 1000 Kč. eKolo se odvolalo, ale protože o tom znovu rozhodoval ÚOOÚ, neuspělo.

Proto si eKolo najalo právníka, který sepsal žalobu, jež měla rozhodnutí úřadu napadnout. „Žalobce nesouhlasí se závěrem, že pachatel trestného činu má v průběhu páchání trestné činnosti právo na soukromí. Tuto ochranu není možné považovat za absolutní. Rozhodnutí předsedy Úřadu se také nezabývalo otázkou předchozího souhlasu se zpracováním osobních údajů, když vstup do prodejny žalobce byl označen upozorněním, že prostor prodejny je sledován kamerou,“ uvedl zástupce eKola.

 

Obhájce žalovaného přitom tvrdil, že ochrana soukromí pachatele trestního činu stojí nad právem majitele na ochranu vlastního majetku. S tím však nesouhlasil Městský soud v Praze. „Subjekt, který zcela vědomě zcizil elektrokolo, musel vědět, že jedná v rozporu se zákonem, neboť převzal do své dispozice předmět, který mu nenáležel. Vědomě tedy porušoval zákon, a to za situace, kdy na prodejně bylo veřejně deklarováno, že prostor je monitorován. Byl tedy srozuměn s tím, že jeho jednání je kamerou zachyceno.

Soud má za to, že pachatel trestné činnosti, který úmyslně odcizí majetek, který mu nepatří, musí počítat s tím, že jeho práva na ochranu osobní identity nebudou chráněna stejně jako práva osob, které jednají v souladu se zákonem. Soud nevidí důvod, proč by měla být poskytnuta ochrana pachateli trestného činu, a současně byla pokutou potrestána osoba, která se tím, že zveřejnila fotografii pachatele na Facebooku, snažila pouze o okamžité zajištění navrácení svého vlastního majetku v hodnotě relativně vysoké,zní verdikt soudu.

Zdroj: eKolo.cz

Ohodnoťte tento článek!