Zvrácenost? EK představil vodní blok pro SSD Intel 750. Bez legrace

0

Všeobecně je známo, že SSD disky, přesněji jejich paměťové čipy, nemají rády vysoké teploty. Oproti plotnovým diskům jsou nízké teploty naopak žádoucí, což samo o sobě vybízí otázku, zda se chlazení běžných SSD nezanedbává. Nebo snad ano? 

Ať už jste šťastným či nešťastným majitelem PCIe verze SSD Intel 750, a nejste spokojeni s provozními teplotami nebo vás trápí komplikované chlazení či příliš vysoké TDP ostatních komponent, máme pro vás řešení – vodní blok od slovinské EKWB „šitý“ přímo na míru. Jedná se o provedení full-cover, které chladí kromě žhavých paměťových čipů také řadič a napomáhá chlazení celého plošného spoje. Vzhledem ke konstrukci i samotnému TDP celého SSD si vodní blok vystačí i se slabšími pumpami. Základna EK-FC I750 je vyrobena z elektrolyticky poniklované mědi a kryt z nerezové oceli. Fitinky jsou standardní G1/4″.   

Při pohled na cenu, která se pohybuje kolem dvou a půl tisíce korun, se nabízí otázka, zda má vodní chlazení smysl. Voda se pořizuje hlavně kvůli potlačení hluku chlazení a snížení teplot žravých procesorů a grafických karet. Tento koncept bych spíš přirovnal ke chlazení modulů RAM. Kromě extrémního taktování je vodní blok čistě pro efekt a dobrý pocit k tomu.

 

Na rozdíl od grafických karet zde není referenční chladič až tak špatný – i když na první pohled plní spíš funkci designového prvku, v reálných podmínkách nechladí až tak špatně. V serveru, kde se počítá s osazením i několika SSD současně, je chlazení zajištěno výkonnými „turbínovými“  ventilátory. Pokud chcete stavět velmi tichý server s náročným vytížením, lze již o vodním bloku na SSD uvažovat. V praxi zřejmě zůstane pouze u skupiny fajnšmekrů a milovníků vody. Přeci jen řada 750 je již dostupná i pro majetnější smrtelníky.

Zdroje: TechPowerUp 

Ohodnoťte tento článek!