Zyxel uvádí powerline adaptér PLA5206. Slibuje 1 Gb/s, je to ale podfuk

0

Na samém počátku roku slibovaly firmy Trendnet a TP-Link, že letos uvedou na trh novou generaci adaptérů Ethernetu přes elektrické rozvody. Trendnet TPL-420E měl být na trhu v červnu, stále po něm ale není ani vidu, ani slechu. Udávaná rychlost 1 Gb/s je sice hodně papírová a reálně to nebude ani zdaleka tolik, na krabici se to ale náramně vyjímá. Tisícovka je tak lákavá, že konkurenční Zyxel si k ní dopomohl ne zcela korektním zaokrouhlováním nahoru.

Adaptér PLA5206 by měl být na trhu dostupný už 1. září (produktová stránka hovoří o variantách pro Spojené státy, Spojené království, i pro kontinentální Evropu) a Zyxel jej intenzivně propaguje jako první produkt svého druhu zvládající teoretickou rychlost 1000 Mb/s. V drobném textu vysvětluje, že „rychlost je odvozena od specifikací HomePlug AV2“ (a pravdivě dodává, že reálný výkon závisí na místních podmínkách a stavu elektrických rozvodů). No, tak si ty specifikace HPAV2 připomeňme.

Teoretických 1000 Mb/s lze dosáhnout s čipsetem, který využívá šířku frekvenčního pásma 66 MHz a podporuje MIMO, tedy využívá všechny tři vodiče. Zyxel PLA5206 je ale založen na čipsetu Broadcom BCM60333, který odpovídá profilu SISO-750. Využívá tedy nejširší možné frekvenční pásmo, data ale posílá jen po jednom kanálu.

Svobodomyslný přístup při udávání rychlostí není ve světě powerline adaptérů nic nového. Už dříve výrobci značili adaptéry profilu SISO-500 jako „600 Mb/s“, aby je odlišili od starších 500Mb/s modelů s MIMO. Zyxel ale namísto vyjasnění vytváří zmatek a pokouší se přimíchat svůj 750Mb/s adaptér mezi konkurenční gigabitové.

 

Sám přitom chystá i produkt s čipsetem Qualcomm Atheros QCA7500, který jeho dodavatel značí jako MIMO-1000 a který má být základem i zmíněného Trendnetu TPL-420E. PLA5405 by měl být dostupný v průběhu října a Zyxelem udávaná rychlost bude, jak jinak, 1,2 Gb/s.

Zdroj: Zyxel

Ohodnoťte tento článek!