Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Aqua Computer má rotační „otvírák“ na Skylake. Vyrobíte ho sami na 3D tiskárně

Od firmy Aqua Computer z Německa jsme tu v předvečer vánoc měli vložku proti ohnutí procesorů Skylake s odstraněným rozvaděčem tepla. Tato firma nyní ale odhalila ještě jednu zajímavou věc, která s první souvisí: nástroj usnadňující samotné snímání rozvaděče. Ten je zajímavý tím, že si ho nemusíte kupovat, ale můžete si ho sami vyrobit. Tedy za určitých podmínek.

Plastový „louskáček“ Skylake Twister je totiž docela jednoduchý a firma ho uvedla takříkajíc virtuálně v podobě plánů/dat, z nichž si ho můžete vytisknout na 3D tiskárně, pokud ji vlastníte nebo k ní máte přístup. Ty jsou zadarmo ke stažení zde. Přímo na prodej naopak věc zdá se není, což je možná škoda, protože přece jen ne každý potenciální snímač bude v okolí někoho s 3D tiskárnou znát.

Skylake Twister pro odstraňování rozvaděče z procesoru
Skylake Twister pro odstraňování rozvaděče z procesoru

Skylake Twister odlupuje z procesoru rozvaděč jeho pootočením, čímž se utrhne od lepidla a čipu. To by mělo mít výhodu proti jiným metodám v tom, že procesor i rozvaděč jsou během operace zafixovány a působící síla nemůže po povolení kontaktu „utéct“ a napáchat škody, jako kdybyste rozvaděč uráželi třeba kladívkem.

Nástroj oba kusy při strhávání fixuje, což by mělo CPU chránit před poškozením
Nástroj oba kusy při strhávání fixuje, což by mělo CPU chránit před poškozením

Použití by mělo být poměrně snadné. Procesor se vloží do spodního plastového kusu, kde substrát zapadne do připravené pozice. Vrchní kus se poté nasadí na něj tak, že „caplíky“ zapadnou do zámků. Poté lze vrchní částí asi o 15 stupňů volně pootočit (čímž se obě části zamknou do sebe), než narazíte na odpor. Rozvaděč nyní utrhnete tak, že hrubou silou dokončíte otočení horního kusu, dokud neuslyšíte, že rozvaděč povolil. Aby bylo možno aplikovat dost brunátného násilí, mají oba kusy otvor na zastrčení silného šroubováku, který poslouží jako páka. Po akci pak otočíte zpátky, sejmete vrchní díl a procesor máte připraven ve spodním.

Rozvaděč se odlupuje pomocí pootočení
Rozvaděč se odlupuje pomocí pootočení

Výhodou této metody je, že při svém odtržení od lepidla by rozvaděč neměl nikde narazit na čip, jelikož je zafixován a pevná opora by měla přispět také k ochraně u Skylake ztenčeného substrátu. Pokud tomu dobře rozumím, Twister se má použít na CPU bez prořezaného lepidla, čímž odpadá riziko, že žiletkou píchnete do subtrátu, nebo říznete do čipu či součástek okolo. Aqua Computer nicméně zdůrazňuje, že za stoprocentní funkčnost této metody nijak neručí a jí navržené zařízení každý používá na vlastní nebezpečí. Odstranění rozvaděče ale samozřejmě nebude bez rizika nikdy.

 

Zatím jsem nikde na webu nezaregistroval svědectví Skylakistů, kteří Twister od Aqua Computeru úspěšně použili. Pokud se vám ho tedy někde podaří vytisknout a odvážíte se mu procesor podrobit, pochlubte se s (doufejme pozitivním) výsledkem v diskusi.

Zdroj: Tom's Hardware, Aqua Computer

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

"Přímo na prodej naopak věc zdá se není, což je možná škoda, protože přece jen ne každý potenciální snímač bude v okolí někoho s 3D tiskárnou znát."

Proč? Proto:
"Aqua Computer nicméně zdůrazňuje, že za stoprocentní funkčnost této metody nijak neručí a jí navržené zařízení každý používá na vlastní nebezpečí. Odstranění rozvaděče ale samozřejmě nebude bez rizika nikdy."

No sakra, tohle je super! Kez by tohle bylo pro Ivy bridge... uz jsem jedne 3770k nehezky ublizil, s timhle bych do toho sel hned.

Asi by nebyl problém 3D model upravit (ke stažení je na http://www.thingiverse.com/thing:1209396 ), aby se do něj dal vrazit IB, SB a jiné procesory. Podmínkou je, aby při otočené bylo pod heatspreadem dost místa, aby nenarazil do křemíku nebo nějakých součástek okolo. Hlavní problém ale vidím v tom, že tento model je dost špatně tisknutelný a nejspíš ty malé čudlíky ani nemají šanci vydržet větší boční tlak. Bylo by lepší je nahradit nebo alespoň vyztužit šrouby.

Tohle je IMHO lepší řešení https://www.youtube.com/watch?v=DwH8aVAMYvE a dalo by se taky vytisknout.

to vypada bezpečněji,ale je neaky schema kde je přesně ukazano mechanismus jak to otvira?a je i pro procak I7 5820k?

5820K a vůbec všechno do socketu 2011(v3) timhle netrpí, je pájenej, není tam prasopasta.
Po otevření bude vypadat takhle:

http://img1.gamersky.com/image2014/09/20140903zy_5/gamersky_01small_02_2...

auuu tak nic to bych asi zešilel udělat toto z procaku co mam doma za 11500,no nic škoda

Ahoj, kdyby měl někdo zájem o vytisknutí na 3D tiskárně, tak mi stačí napsat mail: johny.brozik (zavináč) centrum.cz. Není problém vytisknout cokoliv ;-)

On se člověk žiletce stejně úplně nevyhne. Upotřebí ji na odstraňování původního lepidla.

Reklama
Reklama