Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Cetin v příštích 7 letech investuje do výstavby nových sítí 22 miliard. Půjdou do optiky i LTE

Už v září Cetin oznámil velkou výstavbu sítí nové generace. Dnes firma vzniklá odštěpením od O2 potvrdila, že v následujících sedmi letech chce do modernizace infrastruktury investovat 22 miliard korun. Ty půjdou z vlastní kapsy, ve hře je přitom ještě 14 miliard z evropských dotací, které by měly pomoci rozšíření rychlých sítí v Česku.

Cetin dá do sítí nové generace 22 miliard korun
Cetin dá do sítí nové generace 22 miliard korun

Cetin investuje do nových optických spojů, posílení kapacity LTE sítí, ale úpraví také stávající pevné sítě vedené pomocí telefonních linek. Firma chce rozšířit VDSL2 a zavést nové technologie VDSL3 a vektorizaci, které by měly rychlost zvýšit teoreticky až na 500 Mb/s. Aktuálně má v Česku nejrychlejší VDSL2 rychlost 40/2 Mb/s. Nejnižší tarif kabelové UPC přitom začíná na 100/10 Mb/s. Cetin chce modernizovat spoje v celé republice.

Klíčem bude výstavba optické sítě architektury FTTC (Fiber to the Cabinet). Optické linky by měly vést až na úroveň ulic a odtamtud se by z rozvodných skříní měly dostat do jednotlivých domů pomocí stávajících telefonních dvoulinek.

Moderní DSL sítě už slibují rychlosti i k 1 Gb/s, ale propustnost klesá se vzdáleností od ústředny (DSLAMu). Stávající VDSL počítá se vzdálenostmi přes 1 km, ideálem by byly vzdálenosti do 100 metrů. FTTC předpokládá vzdálenosti přibližně 300 metrů.

Dvaadvacet miliard je obrovská částka, která nám umožní skutečně zásadní skok v kvalitě připojení. Našim cílem je násobně zrychlit připojení k internetu prostřednictvím pevné sítě a přivést našim zákazníkům kvalitu pro 21. století. Budeme stavět optiku co nejblíže k našim zákazníkům a tím zásadně zkrátíme tzv. poslední míli, kde nasadíme moderní technologie, abychom pro koncové uživatele dosáhli násobného zvýšení rychlosti,“ říká Petr Slováček, generální ředitel společnosti Cetin.

 

Zdroj: Cetin

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

no uz aby to bylo hotovy... v miste meho minuleho bydliste byl problem i s dsl, jedina moznost byla wifi a to jelo do 4mbps, tady kde bydlim ted je sice kabel, ale maj to tak predrazeny ze to neni ani mozny (self net...), chtelo by to nejakou konkurenci...

Když čtu ty čísla, tak bych brečel. V místě mého bydliště mám k dispozici pouze DSL připojení od O2 s rychlostí 3,5/00nic Mb/s :-(

Reklama