Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Válka pokračuje. Windows 10 se někomu instalují automaticky, je na ně reklama v IE

Microsoft samozřejmě touží, aby všichni stávající uživatelé a uživatelky Sedmiček a Osmiček přešli na Windows 10. Bude to ve výsledku výhodnější pro všechny. Jenže firma k přesvědčování využívá stále drsnější praktiky. Dokonce už někteří hlásí, že k provedení upgradu dochází zcela automaticky. Redmondští i nasadili reklamu do Internet Exploreru, kterou maskují jako kritickou záplatu.

Reklama na Desítky v Internet Exploreru

V souvislosti s nabídkou bezplatného upgradu na Windows 10 se objevily poměrně důležité zprávy. Za prvé Microsoft v minulém týdnu vydal tradiční úterní balík záplat pro Windows a další produkty. Upgrade na Desítky propaguje stále agresivněji, jak naznačuje kritická záplata KB3146449 pro Internet Explorer, která vlastně není kritickou záplatou.

Nejenže nepřináší opravy, jedná se dokonce o reklamu na bezplatný upgrade na Windows 10. Osobně aktuálně nemám po ruce počítač s Windows 7 či Windows 8.1, pro které je aktualizace určena, nicméně podle dostupného popisu se v nově otevřené záložce v Internet Exploreru objevuje výzva k upgradu.

Hloupé je také to, že aktualizace KB3146449 není dostupná samostatně, je součástí aktualizace KB3139929, která ovšem obsahuje další aktualizace, včetně kritických záplat. To tedy znamená, že aktualizaci s reklamou nelze odstranit, leda byste odebrali celou bezpečnostní aktualizaci. Což samozřejmě není dobrý nápad.

Ačkoli reklama sama o sobě není na překážku a nejedná se o konec světa, Microsoft přibalením reklamy do bezpečnostní aktualizace bezpochyby překročil určité etické hranice a narušil důvěru zákaznic a zákazníků. Pokud je něco označené jako kritická záplata, neměla by to být nedůležitá aktualizace přidávající reklamu do internetového prohlížeče. Na hranu se přitom firma dříve dostala také omylem dočasně povolenými automatickými upgrady starších zařízení a hlavně přepracováním dialogu, jenž vám nedává jednoznačnou možnost upgrade zcela odmítnout.

Zdroj: Microsoft via Neowin

„Správce blokuje upgrady“

Co se po instalaci poslední várky aktualizací dále změnilo, je dialog s volbou (plánování) upgradu na Windows 10 ve Windows 7 a 8.1. Změnu doma nepocítíte, zato si jí všimli ve firmách. Pokud totiž počítače spravuje pověřená osoba, což je ve firmách a organizacích zcela běžné, mohou se uživatelé a uživatelky setkat s dost nevybíravou hláškou o tom, že správce upgrady na daném počítači zablokoval.

Opět svět nekončí, ale samotná zpráva je napsaná tak, z ní máte pocit, že člověk v roli administrátora je špatná osoba a nejspíš byste mu měli vylít kýbl špinavé vody na hlavu. Není divu, že se někteří cítí dotčeni. Pokud upgrady nepovolili, mají k tomu důvod a není potřeba s tím obtěžovat uživatelky a uživatele a nenápadně si tím upgrade na Desítky vynutit. Je to vůbec poprvé, co správci tvrdí, že se s výzvou k upgradu setkali na zařízeních, jež přijímají aktualizace přes WSUS.

Správce zablokoval aktualizace, ukazuje se na spravovaných počítačích připojených k doméně
Správce zablokoval aktualizace, ukazuje sena spravovaných počítačích
připojených k doméně | Foto: Windows IT Pro

Zdroj: Windows IT Pro via Neowin

Automatické upgrady na Windows 10

Někteří uživatelé a uživatelky před několika dny začali hlásit, že se jejich počítače s Windows 7 automaticky upgradovali na Windows 10. Microsoft v distribuci postupně přitvrzuje a víme, že se upgrade měl v rámci služby Windows Update přesunut z volitelných do aktualizací doporučených. Ty někteří mohou mít konfigurované tak, aby se instalovaly automaticky.

Problém posledních dní jeden uživatel na Redditu popisuje zhruba tak, že se zničehonic na počítači objevila zpráva o tom, že je upgrade připraven a za 13 minut bude automaticky provedena instalace. Čili kdyby se od počítače na čtvrt hodiny vzdálil, našel by ho v již probíhajícím a v danou chvíli nepřerušitelném procesu upgradu. Samozřejmě, že máme možnost se do měsíce vrátit k původní instalaci, ale to nás stejně stojí minimálně čas.

Windows Update potvrzuje rezervaci
Windows Update potvrzuje rezervaci upgradu (Ilustrační foto)

Problém je přitom také to, že v časovém okně, kdy ještě upgrade neprobíhá, ale nacházíte se těsně těsně před instalací, nelze upgrade snadno odmítnout, opět za to může šikovně vystavěný dialog, jenž tlačítko pro odmítnutí schovává pod odkazem pro zobrazení více informací. I jiná uživatelka píše, že se při práci s počítačem stroj zničehonic restartoval a začal upgradovat.

Podle jiného diskutéra k automatickým upgradům dochází též na počítačích připojených k doméně, takže v tomto ohledu je jedinou nepostiženou edicí Enterprise. Abyste se případnému nevyžádanému automatickému upgradu vyhnuli, je doporučováno odinstalovat aktualizaci KB3035583. Nemáme však ověřeno, zda je tento postup dostatečný. Nevíme ani, jestli k automatickému upgradování dochází v důsledku toho, že je upgrade nyní doporučenou aktualizací. Ale zní to tak. Máte podobnou nedávnou zkušenost?

Zdroj: Reddit via BetaNews

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

"Microsoft bezpochyby překročil určité etické hranice a narušil důvěru zákaznic a zákazníků." ... no, to jste si všiml brzo ...

microsoft jede podle plánu, za několik měsíců spustí předplatný. lidi míň mění počítače, na os vydělá dvojnásobek ..

no, už mi pár lidí volalo, že se jim naprosto nechtěně upgradovaly Windowsy na 10. Já jsem sice spokojen, protože pro mě to jsou peníze, ale ti uživatelé nejsou zrovna nadšeni

Návrh na motto týdne: Jediný zaručený postup jak se vyhnout nedobrovolné instalaci Windows 10 je nainstalovat si je dobrovolně.

To jako vazne zakladate clanek na par komentarich v diskuzich? Ze se "pry" nekomu system automaticky upgradoval? To neni moc seriozni zurnalistika, o urovni ani nemluve.

Takovou "automatickou" aktualizaci uz jsem u znamyho resil. Nez jsem prisel na to, ze zas tak automaticka nebyla, protoze ji pustil pubertalni synek a nepriznal se. A ze to spadlo? Pocitac byl totiz totalne zavirovanej (rozumnej nekolik na pozadi bezicich bitcoin mineru, ktery se dotahly s downloadama filmu pres torrenty plus dalsi bordel).

Jo, to se to pak krasne postuje do komentaru a delaji se neprofesionalni clanky ..

Minulý týden volal táta, že se mu spustil upgrade na Windows 81 z Windows 7 (má edici Enterprise, tam 10 upgradovat nejde). Dnes volala teta, že se jí spustil upgrade na Windows 10. Ani jeden si není vědom toho, že by na něco kliknul. :(

Pokud vás to zajímá a máte v úmyslu se účině a aktivně bránit proti tomuto naprosto nevídanému chování ze strany MS, tady je aktuální seznam všech tzv. aktualizací, které buď vůbec nic neřeší nebo naopak způsobují problémy a jednoduchý návod jak škody napáchané na vašem PC Microsoftem napravit. Pochopitelně zdarma.
https://voat.co/v/technology/comments/853510

Jasně seděli v klidu doma u knihy a sám se jim zapnul pc a sám spustil upgrade.
To se prostě děje běžně. :)

Ano, aktualizace se instalují automaticky zcela běžně.

No zcela běžně asi ne. Jen tam kde to uživatel povolí, nebo hned při instalaci buhvi proč nezakáže. SE SAMO a už vůbec ne běžně neděje pochopitelně nic. Náprava je ale naštěstí velmi snadná, prostě nenechate svůj PC dělat si co chce (přesněji řečeno, v případě OS Windows co chce Microsoft) a jednoduše jej nastavíte tak, aby dělal to co chcete vy a hlavně kdy to chcete. Pravda, je to větší dřina než sebou nechat orat a vláčet Microsoftem, chce to trochu víc času a nějaké znalosti, ale výsledek je velmi uspokojivý ...

Normální uživatel má desítky od srpna 2015. Dobrodruzi bojují s větrnými mlýny.

Tady s Tebou souhlasím bezezbytku. Normální (to jsou Ti co od srpna na všemožných forech a poradnách hořekují nad Windows 10) uživatel opravdu ano. A pak jsou tady Ti, co prostě nedělají tupě to, co jim kdo nakuká a strčí pod nos, protože se vyznají, ví si rady a když už mají něco udělat, tak si věci minimálně ověřují, ale hlavně se jim ekluje když jim někdo něco vnucuje a přitom dobře ví, že je to zmetek. Takže ty si buď dál spokojeně "normální" a "dobrodruhy" nechej aby používali vlastní mozek a měli vlaastní názory na naprosto zhovadilé chování a produkty Microsoftu ...

Naplácal jsi toho urážlivého až dost, profesionální hatere. Asi nikdy nepochopíš, že by někdo desítky mohl i chtít a spokojeně používat - a zabejčence na sedmičkách považovat přinejmenším za zkostnatělé zpátečníky. Vezete se na vlně žvástů v diskusích, srdíčko se vám tetelí nad každým nepodařeným upgradem, aniž byste chápali, že na každý takový připadá stovka spokojených uživatelů, a zůstáváte pozadu.

Já naprosto chápu že někdo může desítky chtít a může je chtít i spokojeně používat, na tom nic k nepochopení není. Ty zase ale pochop (už konečně) že to co chci je jedna věc a jak to funguje je věc druhá. A jestli ty chceš něco někomu kázat o hateovaní, tak si musíš v prvé řadě udělat jasno v tom co to vlastně hate je, protože když někdo napíše kravinu typu "Normální uživatel má desítky od srpna 2015" a pak tady chce kázat morkálu, tak je to prostě idiot, sorry ...

"Já naprosto chápu že" tady porad tak brecis na Windows 10. Pokud uspeje platforma univerzalnich aplikaci a jednoho systemu pres vsechna zarizeni, a ze k tomu ma sklvele naslapnuto, tak je s Androidem ve strednedobem vyhledu konec. A to ty bys neprezil ..

Windows 10 funguji skvele a uz davno nejsou problemy s prechodem na starsi zarizeni. Uz v lednu jsem prehodil na Win10 svuj snad 10 let stary Eee Box a rodicum jejich Eee netbook, ktery ma dokonce jen 1GB RAM. A jede to uplne paradne! Problemy prvnich mesicu jsou davno ty tam, ale takovi trollove jako ty se znazi z nich zit jeste ted. Nastesti se to moc nedari :)

Šmwrja co to zase plantáš? :-D Když už mermomoci potřebuješ mít názor úplně na všechno a kadrovat všechny, tak si nejdřív laskavě přečti o čem je řeč alespoň. Meleš tady úplně z cesty, jen aby ses vyjádřil alespoň nějak, chapeš to? Tay je řeč o tom, že se Microsoft k lidem chová jako dobytek a ty tady začneš plantat ty svoje provařené pindy o Androidu, a tlachat o tom co by bylo kdyby bylo :-D Příště si místo psaní nesmyslu raději zdřímni, přispěje to úplně všem :-D

Jsi to ty kdo komentuje kazdeho uzivatele pod vsemi clanky o MS. Staci se podivat do historie tvych commentu :)

Alespoň sám sobě nelži prosimtě. Já se navážel do Tebe??? To Tys přišel, začal motat nesmysly úplně mimo téma a útočit na mě. Ale Ty jsi schopen i tohle co je naprosto evidentní popřít a místo toho začít blemcat něco o Androidu radši :-D Už jsem Ti jednou psal, nauč se chápat psaný text, soustřeď se na téma a mě, si už nikdy nevšímej, kapišto?

Komukoliv staci kliknout na tvy jmeno a historie je tam :|)

Souhlasím, ovšem velký problém 10 je právě onen upgrade. Měl jsem v ruce už pár strojů co potom byli skoro nepoužitelný.Chce to prostě čistou instalaci, poté je všechno OK.

Vzhledem k tomu, ze ta Windows jsou OEM, takze budou zdarma valit jen na dane konfiguraci, zatimco uzivatele mohou byt krabicovou verzi Windows, normalni uzivatel na ne neprechazi. Proc?

Ony kdyby desítky nebyly štěnice do PC, tak je mám. Takhle je nechci a ani nebudu doporučovat. S MS upgradovací taktikou jsem už přestal bojovat, nemám na to sílu. Vypnul jsem aktualizace.

No jiste, Windows 10 jsou plne stenic. Urciteeee! Microsoft se deeesne zajima o nejakyho Pepu z depa. Faakt moc.

/sarcasm off

O co Microsoftu jde? O umelou inteligenci. Souboj pristich desetileti mezi technologickymi giganty jako jsou MS, IBM a Google je prave umela inteligence. MS vyuziva uzivatelky input k jejimu vylepsovani. Google je v tomhle mnohem horsi, protoze VESKERE jeho servisy, at uz Gmail, Youtube, .. cte jeho neuronova sit. Jenze vam to nedochazi, ze kazdy den, kazdou hodinu a minutu davate data tomuhle velkemu bratrovi, aniz by jste s tim mohli neco delat - dala se snad odmitnout smlouva Googlovskeho vyhledavace na pristup k vasim datum z vyhledavani? NE. BYLO TAM JEN TLACITKOU "SOUHLASIM" a pak "Vice detailu". Jenze to tu z tohohle webu plneho "nestranych" redaktoru NIKDO neresi. Zato odesilani dat z Windows 10, ktere se narozdil od Google sluzeb da vypnout, to se tu bude resit furt. Trapne, ubohe, zbytecne. Stydte se.

Tak to je soda :-D Neprodavas ty náhodou někde ty hrnce nebo vysavače? Vyřídilku bolševického politruka máš jak poleno a demagog jsi taky slušný tak toho využij :-D

"Microsoft se deeesne zajima o nejakyho Pepu z depa" a "MS vyuziva uzivatelky input k jejimu vylepsovani" - takže se očividně dle tebe zajímá i o Pepu z depa.

"davate data tomuhle velkemu bratrovi, aniz by jste s tim mohli neco delat" - opravdu musím používat Google služby, abych normálně fungoval? Máš velmi malý rozhled.

"odesilani dat z Windows 10, ktere...da vypnout" - u neEnterprise edic těžko. Navíc toto je zprávička o W10 a ne o Google, kterých je taktéž několik.

MS fan se prostě nezapře :D i kdyby ti systém kontroloval přes webku počet jebáků na ksichtu, chrochtal by jsi nejspíše blahem. Já jediné, co od Operačního systému chci je, aby spolehlivě fungoval jako spouštěč aplikací, které chci používat. Nechci, aby se mi pokoušel řídit život.

Microsoft se o nejakyho ceskyho Pepika fakt nezajima. A zaroven ho zajima jeho input. Je mi jasny, ze nevidis rozdil, takze pro vysvetlenou - Microsoftu je ve Windows 10 fuk, jaky prani jsi poslal v mailu babicce k narozeninam, zajima ho ale, jaka jsi pouzival slovni spojeni, pauzy, hlasky atd., kdyz ten mail diktujes treba pres Cortanu, aby diky tomu MS trenoval jeji rozpoznavani reci. Zato Google se zajima i o ten fakticky obsah, treba kdyz se mailem domlouvas, co babicce k tem narozkam date, aby ti pak cpal cilenou reklamu.

Jestli ani tak nechapes o cem je rec, tak ti neni pomoci a nedivim se, ze vubec nechapes podstatu Win 10.

z malých věcí se dělají velké. To je třeba chápat. Samo o sobě jsou data Pepíka z Horní Dolní k ničemu, ale když jich je nasbíráno několik milionů tak jsou jednak dobře zpeněžitelné a jednak je ta databáze využitelná pro účely vlády cizí mocnosti, která tak bude mít větší přehled než domácí vláda. Věci je potřeba chápat v souvislostech....
Pro zpravodajce jsou takové databáze zlatým dolem, stačí mít dobrý katalogizační systém a klást vhodné otázky...

Já myslím že se snažíte úplně zbytečně, tohohle za tuhle propagandu sichr platí někdo od nich, jinak to snad ani není možné :-D

Anebo si 10 prostě dejte já fakt nechápu co pořád někteří paranoici a retardi furt řešíte za srance :D jediné, co chápu, nekompatibilita ovladačů ale čím dál měsíce ubíhají tím míň už se s tímhle setkávám, takže pořád nechápu, fakt se už vzpamatujte a posuňte se z toho pravěku dál, protože stejně jiná možnost nebude :)

Řeknu ti to takhle. Když bude mít windows 7 v ukončení podpory pořád dobrej tržní podíl tak microsoftu nezbyde nic jiného než prodloužit podporu, jako už to ostatně dříve udělal. Vývojáři win 7 budou podporovat protože mají největší tržní podíl. :)

Hodně štěstí s win 10. :D Já už desítky měl a upgradoval jsem na windows 7

DOWNGRADOVAL* -_-

ved si tie 10tky dame..ked uz to nebude tazka beta :)

řekl bych, že to bude stejné. Přidají zbytečnou continuitu, smažou ovládací panely a bude tam jen to supermoderní nepřehledné nastavení. Já bych řekl, že to bude stejné spíše horší. :/
lidem budou nutit univerzální aplikace... to je fakt krok dopředu.:D Zlaté (x86). :)
Windows 10 budou beta pořád to se asi nezmění.
Já zůstávám na windows 7. :)

Reklama